„2018 metų liepos 16 dieną gavome maisto papildų tyrimų rezultatus. Kelno laboratorija patvirtino, kad dveji iš šešių patikrintų maisto papildų yra užteršti draudžiama medžiaga S-22. Mes bandėme susisiekti su šių papildų gamintoju, bet po vieno visiškai bevaisio pokalbio telefonu jie mus pradėjo ignoruoti ir šalinti produktus iš savo internetinės svetainės, kuri po kurio laiko nustojo veikti apskritai“, – situaciją aiškino LSAF generalinis sekretorius Vytautas Stašinskas.

Pateikiame chronologinę įvykių seką ir LSAF poziciją bei veiksmus:

2018 m. sausio 19 d. iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos (TSAF) gautas raštas, kad Aurimo Didžbalio šlapimo mėginyje paimtame pasaulio čempionato metu, 2017 m. gruodžio 3 d., rasta draudžiama medžiaga „Selective Androgen Receptor Modulator S-22 (S1.2 Other Anabolic Agents)“.

Tai mums buvo didelis šokas ir 2018 m. sausio 22 d. TSAF pranešėme, kad A. Didžbalis nori tirti B mėginį, Tarptautinės antidopingo agentūros (WADA) sertifikuotoje Europos laboratorijoje. Mūsų prašymas buvo svarstomas ir galutinis sprendimas priimtas, kad mėginys vis dėlto bus tiriamas Monrealio laboratorijoje, kur buvo tiriamas ir A mėginys.

Nesuvokdami, kaip draudžiama medžiaga galėjo atsirasti sportininko organizme, mes pradėjome ieškoti priežasties. 2018 m. sausio 24 d. TSAF paprašėme pateikti „Laboratorijos dokumentų paketą“, susijusį su A mėginio tyrimu. Dėka specialistų ir gydytojų patarimų atsirado įtarimų dėl naudotų maisto papildų.

Čia tas pats, kas įrodyti, jog esi ne kupranugaris. Kai į Lietuvą yra vežami vienas po kito medaliai ir per apdovanojimų ceremonijas yra giedamas Lietuvos himnas, visa Lietuva džiaugiasi. O kai iškyla problema, kuri tikrai turėtų būti išsprendžiama teigiamai, tuomet palaikymo nėra ir nežinome, kur kreiptis.
Bronislovas Vyšniauskas

Vasario 2 d. TSAF paprašėme ištirti A. Didžbalio naudotus maisto papildus. TSAF atrašė, kad jie bus tiriami tik po B mėginio tyrimo. Kovo 19 d. paprašėme maisto papildus tirti Kanados Monrealio laboratorijoje, kaip ir B mėginį, bet čia nesulaukėme palaikymo ir kovo 30 d. TSAF mums pasiūlė juos tirti Vokietijos Kelno laboratorijoje. 2018 m. balandžio 12 d. išsiuntėme Aurimo naudotus maisto papildus tyrimams.

Kovo 19 d. buvo tirtas B mėginys, kurio atidarymo ir tyrimo procesą stebėjo mūsų deleguotas atstovas, Vilniaus universiteto mokslininkas. Kovo 27 d. gavome B mėginio rezultatus, jie buvo identiški A mėginiui.

Liepos 16 d. gavome maisto papildų tyrimų rezultatus. Kelno laboratorija patvirtino, kad dveji iš šešių patikrintų maisto papildų yra užteršti draudžiama medžiaga S-22.

Liepos 27 d. paprašėme būti išklausyti TSAF Antidopingo komisijos prieš baudžiant ar išteisinant A. Didžbalį, rugsėjo 22 d. iš TSAF gavome pranešimą, kad susitikimas su TSAF Antidopingo komisija vyks spalio 18 d. Budapešte, TSAF būstinėje.

Spalio 18 d. TSAF Antidopingo komisijai buvo išdėstyta, kad draudžiama medžiaga A. Didžbalio organizme atsirado tik dėl užterštų legalių maisto papildų, ką ir parodė Kelno laboratorijos tyrimas. Draudžiama medžiaga buvo rasta ir nepradarytuose, su gamykliniu įpakavimu, indeliuose.

Lapkričio 11 d. iš TSAF gavome žinią, kad sprendimas dėl A. Didžbalio bus priimtas iki gruodžio 15 d. Praėjus šiai datai, gruodžio 21 d., federacijai kilo papildomų klausimų, kodėl A. Didžbalio naudoti papildai nebuvo įrašyti „Medikamentų ir kraujo perpylimų deklaracijoje“.

Yra baisiausia, kai esi kaltinamas tuo, ko nepadarei. Mano sąžinė yra rami, kadangi draudžiamų medžiagų nevartojau.
Aurimas Didžbalis

Lietuvos sunkiosios atletikos federacija jiems atsakė, kad šis maisto papildas dopingo tikrinimo metu nebuvo paminėtas deklaracijoje, nes reikalavimas yra surašyti tik tuos papildus ir medikamentus, kurie buvo naudojami 7-10 dienų bėgyje prieš mėginio ėmimą. Šiuo atveju jie nebebuvo vartojami daugiau kaip 20 dienų prieš dopingo testą. Šis jų klausimas mus suglumino. TSAF paprašė pateikti papildomų dokumentų, įrodančių, kad atletas tikrai vartojo tirtuosius papildus. Čia mums ir buvo šokas. Nors atleto asmeniniame dienyne šie papildai buvo rašomi, bet tai nėra oficialus dokumentas. Jie šį ir kitus mūsų pateiktus įrodymus atmetė.

Viskas apsivertė aukštyn kojomis ir mums dabar reikia įrodyti, kad A. Didžbalis vartojo užterštus papildus.

Štai kokią raštišką išvadą gavome iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos (TSAF) sudarytos trijų asmenų komisijos: „Komisija mano, kad be atleto ir federacijos atstovų žodžių, nėra daugiau įrodymų, kurie rodytų, kad atletas iš tiesų vartojo užkrėstus papildus prieš dopingo mėginio paėmimą. Komisija abejoja tuo faktu, kad atleto mėginyje, imtame 2017 m. gruodžio 3 d., rasto Ostarino šaltinis yra užkrėsti papildai („The Panel deems that, except for the words of the Athlete and of the LWF’ representatives, there is no evidence in the file which would demonstrate that the Athlete was actually using the Contaminated Supplements, or one of them, in the period preceding the sample collection. The Panel is therefore not satisfied, on the balance of probability, that the source of Ostarine in the Athlete’s sample collected on 3 December 2017 is the Contaminated Supplements, or one of them)“.

A. Didžbalio pasiteiravus, kokia nuomonė apie šį sprendimą, jis atsakė: „Yra baisiausia, kai esi kaltinamas tuo, ko nepadarei. Mano sąžinė yra rami, kadangi draudžiamų medžiagų nevartojau“.

Pasak A. Didžbalio trenerio Bronislavo Vyšniausko, „čia tas pats, kas įrodyti, jog esi ne kupranugaris. Kai į Lietuvą yra vežami vienas po kito medaliai ir per apdovanojimų ceremonijas yra giedamas Lietuvos himnas, visa Lietuva džiaugiasi. O kai iškyla problema, kuri tikrai turėtų būti išsprendžiama teigiamai, tuomet palaikymo nėra ir nežinome, kur kreiptis.“

Antrą kartą dopingo kontrolieriams įkliuvusiam A. Didžbaliui nepavyko įrodyti savo nekaltumo ar bent sušvelninti bausmės. Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija (IWF) 27-erių sportininką diskvalifikavo aštuoneriems metams.