„Ko gero jokia kita komandinė sporto šaka, gal išskyrus krepšinį, Lietuvoje neturėjo tokio lygio renginių. Kalbama ne apie kažin kelinto diviziono pirmenybes, o apie Europos septynetų regbio jaunimo elitą ir mūsų vyrų rinktinės olimpinę svajonę. Ir visa tai – savo laiką ir jėgas atidavusių žmonių bei kai kurių kompanijų, tikinčių regbio vertybėmis, jėgomis“, – sakė Lietuvos regbio federacijos generalinis sekretorius Irmantas Kukulskis.

Gegužės 5-6 dienomis Panevėžys priėmė 16 pajėgiausių Europos mažojo regbio (regbis-7) 18-mečių rinktinių, o birželio 30—liepos 1 dienomis Šiauliuose dėl kelialapio į elitą ir olimpinę atranką kovojo 12 Europos mažojo regbio taurės turnyro dalyvių.

I. Kukulskis savo rankomis kabino tentus Panevėžyje ir Šiauliuose per Europos mažojo regbio jaunimo čempionatą ir Europos vyrų taurės (Rugby Europe Trophy) turnyrus. Pats ieškojo, kas galėtų mažesnėmis sąnaudomis pagaminti reklamas, sumaketuoti plakatus, sukurti motyvacinius filmukus.

„Norėjosi suteikti impulsą Lietuvos regbiui, parodyti žmonėms, koks taurus ir dinamiškas šis sportas. Labai džiaugiuosi, kad atsirado bendraminčių, nes kitaip...“, – sakė I. Kukulskis.

Europos regbio federacijos („Rugby Europe“) funkcionieriai to dar nebuvo matę. Pripratę prie blankios pasų ir licencijų tikrinimo procedūros, Panevėžyje į techninį susirinkimą juos pakvietė gerai žinomi lošimo namai. Tai padėjo sumažinti išlaidas už salės nuomą viešbutyje ir komandų vadovų vaišes.

Iš pradžių paburbėję dėl neįprastos aplinkos, vėliau „Rugby Europe“ atstovai atsileido, supratę, jog organizatoriai siekia maksimalaus komforto dalyviams, pasitelkdami net ir netikėtus partnerius.

„Pirminė jaunių čempionato Panevėžyje sąmata buvo apie 130 tūkstančių eurų, tačiau nesulaukus tinkamos reakcijos ir paramos iš valstybės, teko radikaliai sumažinti sąmatą ir atsisakyti daugelio dalykų, kurie buvo numatyti prieš Europos čempionatą.

Prašėme pagalbos Kūno kultūros ir sporto departamento, LTOK, Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo. Jie tiesiog vieni į kitus rodė pirštais, tačiau nė vienas nesugebėjo skirti nė euro, nors tai didelė nauda verslui, nes generuoja apie 130 tūkstančių eurų, iš kurių valstybei per mokesčius liko apie 40 tūkst. eurų“, – sakė I. Kukulskis.

Europos mažojo regbio (olimpinė sporto šaka) jaunimo čempionatas vyko dvi dienas. Jame dalyvavo 16 ekipų. Kovodami iš visų jėgų lietuviai pasiekė rekordines aukštumas – atsidūrė 11-oje vietoje Europoje. Iki tol šalies jaunimo rinktinėms tai nebuvo pavykę.

16 čempionate dalyvaujančių rinktinių gyveno viešbučiuose, už kuriuos, kaip ir už maitinimą, mokėjo Lietuvos regbio federacija. Prie organizacijos prisidėjo Panevėžio savivaldybė, žiniomis ir kontaktais padėjo ir keli sporto renginių profesionalai.

„Mums sudėtinga sukurti profesionalią organizacijos struktūrą, kuri veiktų kaip laikrodukas, kai žmonėms reikia gyventi čia ir dabar. Jei atvirai, dirbančiuosius šiai dienai galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.

Esu dėkingas visiems kurie savanoriškai prisideda prie mūsų sporto šakos plėtros, veiklos ir populiarinimo, taip pat turime keletą partnerių, kurie tiki ir palaiko mūsų veiklą, – tuomet sakė I. Kukulskis. – Nesame iš tų, kurie trypčioja vietoje, turime tikslus, žinome, kur norime būti, tad dirbame ir per daug į šalis nesidairome“.

„Regbis. Vyriška kova ir jokių kompromisų. Mažos komandos didis tikslas...“. Šie žodžiai nuskambėjo unikaliame „Rugby Sevens Europe Trophy“ turnyro anonse, kuris nuolat sukosi per televiziją ir internete.

Lietuvos regbio rinktinės žaidėjas žvelgia iš viršaus į Šiaulius. Kitas bėga su kamuoliu per geležinkelio terminalą, dar vienas – per pėsčiųjų bulvarą. Trečias pagauna kamuolį prie Geležinės lapės ir perduoda jį į Pietinį rajoną. Iš ten spiriamas regbio kamuolys leidžiasi Kryžių kalne...

Būtent ši scena sukėlė daugiausia diskusijų Lietuvos regbio federacijos paskyrose „Facebook“ ir „Instagram“ socialiniuose tinkluose. „Jums nėra nieko švento... Dar bažnyčioje regbį pradėkite žaisti...“, – pasipylė komentarai.

Tačiau didžiajai Lietuvos regbio bendruomenės daliai šis sportas yra tiesiog šventas – tokio jos įsitraukimo ir palaikymo socialiniuose tinkluose galėtų pavydėti ne vieno sporto komunikacijos specialistai.

„Iš tikrųjų, norėjome parodyti Šiaulių miestą, kuriame vyks Europos taurės turnyras, ir jo unikalumą. Manau, klipas, kurį sukūrė šiauliečiai, išėjo puikiai reprezentuojantis miestą ir čempionatą“, – sakė I. Kukulskis.

Šis klipas, be kita ko, reklamuojantis ir pagrindinius partnerius, per televiziją ir internetą „prasisuko“ ne vieną šimtą kartų.

Prie Europos vyrų mažojo regbio čempionato ženkliai prisidėjo Šiaulių miesto savivaldybė, be kurios finansavimo, būtų buvę praktiškai neįmanoma surengti tokio lygio renginį. Bet Šiaulių miesto Savivaldybė puikiai suprato apie renginio lygį ir nedvejodami prisidėjo prie jo įgyvendinimo.

Paskutinysis birželio savaitgalis Šiaulių stadione priminė didžiulę šeimos šventę. Šeimos, kuri atėjo praleisti dieną su Lietuvos regbio rinktine, kuri kovėsi dėl Europos septynetų regbio taurės ir kelialapio į aukščiausiąjį divizioną. Stadione iškilo batutas vaikams, vietoje buvo gaminamas karštas maistas, buvo tiekiami gėrimai, virė sportinės aistros.

Specialiai į šventę atvyko vokiško kapitalo prekybos centro autobusiukas, iš kurio nemokamai buvo dalinamas nealkoholinis alus, gaivieji gėrimai, ledai.

Jei ne lietuviška tragedija turnyro ketvirtfinalyje, šventė būtų besitęsusi toliau. Iki tol pergalingai žygiavę lietuvių regbininkai netikėtai nusileido Latvijos rinktinei ir prarado viltį siekti olimpinės svajonės. Tiesa, rinktinė nepalūžo ir turnyre iškovojo bendrą trečiąją vietą.

Tačiau organizatoriams nebuvo kada liūdėti – čempionatas ir po lietuvių nesėkmės tęsėsi. Pirotechnikos efektai, konfeti, dramatiška muzika – visa tai veikė kaip šveicariškas laikrodis.

„Trečiasis kėlinys“, kai varžovai po varžybų eina bendrauti neformaliai, taip pat smarkiai skyrėsi nuo to, kas prieš mėnesį buvo Kroatijoje. Ten vyko pirmasis Europos taurės etapas, kurį lietuviai baigė antri. Tuomet „trečiasis kėlinys“ vyko stadione ant medinių suolų, kur net už gėrimus reikėjo mokėti.

Šiaulių turnyro dalyviai „trečiojo kėlinio“ buvo pakviesti į elegantišką kazino, kuriame buvo vaišinami, žaidė nuotaikingus žaidimus ir nuoširdžiai linksminosi.

„Kai dėl organizacinės pusę, tai įspūdžiai patys geriausi. Užsienio šalių federacijos, „Rugby Europe“ atstovai turnyro organizaciją įvertino geriau nei kai kuriuose elitinio „Grand Prix“ diviziono turuose. Tai mus motyvuoja ir parodo, kad galbūt ateityje Lietuvoje turėsime ir „Grand Prix“ etapą. Tačiau tai taip pat priklauso ir nuo sportinių rezultatų“, – pasibaigus turnyrui kalbėjo LRF generalinis sekretorius I. Kukulskis.

Pasak I. Kukulskio, įvertinus transliacijų skaičius, tai buvo žiūrimiausios regbio varžybos Lietuvoje.

Vien per BTV varžybas matė daugiau nei 230 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Rungtynių transliacijos per „Facebook“ pasiekė 95 500 žiūrovų, o rungtynes per „Rugby Europe TV“ stebėjo 23 000 unikalių žiūrovų 66 valstybėse.

„Rungtynės buvo transliuojamos profesionalia aparatūra, šešiomis kameromis. Prieš rungtynes ir po jų vyko interviu su žaidėjais, regbio specialistais. Žodžiu, transliacijos kokybė buvo geresnė nei aukščiausiojo diviziono turnyrų. Mes daug investavome į tai, nes norėjome parodyti regbio grožį, džentelmenišką kovą ir azartą. Darėme tai ir todėl, nes radome būtų sutaupyti kitose srityse“, – pasakojo I. Kukulskis.

Vieni partneriai davė vandens, kiti – sulčių ir vaisių. Treti – dar kažką, už ką būtų reikėję mokėti pinigus, kurių be valstybės paramos tiesiog stigo.

„Mes įdėjome visą savo energiją, širdį ir laiką. Prie organizavimo prisidėjo apie 100 žmonių. Turėjome pasirengti per du mėnesius, tačiau jausmas toks, kad esame neįvertinti. Kartais pagalvoju, kam to reikia? Vis dėlto visada smagu, kad triūsą įvertina bendruomenė, o žiūrovai gali išvysti aukšto lygio regbį. Juo daugiau tokių renginių bus, tuo mūsų sportas bus populiaresnis. Pasikartosiu, kad labai daug prisidėjo prie renginių Panevėžio ir Šiaulių miesto savivaldybės, tad norisi padėkoti už supratingumą ir paramą regbiui“, – po turnyro sakė I. Kukulskis.

Regbis, Lietuva - Liuksemburgas
Foto: LRF