Pasak pranešimo, kaip ir pernai, bėgikų numerius puošė užrašas „Aš bėgu už organų donorystę“, o renginio šūkis buvo „Bėgikė Živilė Balčiūnaitė: „Aš už organų donorystę. O jūs?“

Už organų donorystės idėją bėgo gydytojai ir pacientai

Sportinio renginio tikslas buvo parodyti, koks sudėtingas donorystės ir transplantacijos procesas. Todėl į bėgikų komandą Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM (Biuras) subūrė gydytojus transplantologus, reanimatologus, kitų specialybių gydytojus, didžiulę grupę medicinos studentų iš Vilniaus ir Kauno, laboratorijos specialistus, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir karinių oro pajėgų pilotus, taip pat žmones, kurie gyvena su transplantuotais organais.

Visi šie žmonės į kvietimą bėgti palaikant organų donorystės idėją atsiliepė geranoriškai, suprasdami ypatingą donorystės prasmę. Bėgimo šventėje dalyvavo ir sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė ir viceministras Valentinas Gavrilovas, kuris renginio metu užpildė sutikimą donoro kortelei gauti.

Bėgimo dalyvių šiemet laukė naujovė – ištvermingiausieji savo jėgas galėjo išmėginti 20 km distancijoje. Buvo galima rinktis ir 10 km, 3,5 km bėgimo bei 10 ir 3,5 km šiaurietiško ėjimo rungtis. Vaikai buvo kviečiami įveikti 1 km ilgio distanciją.

Pagrindinė renginio tema – organų donorystė

Tradicinio bėgimo iniciatorė Živilė Balčiūnaitė tvirtina seniai apsisprendusi: jei atsitiktų nelaimė, jos organai turėtų būti paaukoti donorystei ir taip galbūt būtų išgelbėta kažkieno gyvybė. Garsi bėgikė įsitikinusi: apie organų donorystę būtina pasikalbėti ir šeimoje, ir su vaikais. Ž.Balčiūnaitė pripažįsta, kad kartais nuo organų donorystės žmones atbaido stereotipai. „Mūsų visuomenėje daugybė mitų, tačiau aš manau, jog reikia žiūrėti mažiau siaubo filmų ir nustoti tikėti absurdiškais teiginiais“, – sako Ž. Balčiūnaitė.

Bėgimui už organų donorystę susibūrę gydytojai sako, kad toks renginys yra puiki proga parodyti, kokia svarbi yra sveikata, o dar svarbiau, kad šis bėgimas skirtas organų donorystės idėjai propaguoti. Visi kalbinti bėgime dalyvavę gydytojai tvirtino nežiną argumentų, kodėl būtų galima nepritarti organų donorystei, ir dauguma jų apie organų donorystę jau buvo kalbėję su savo artimaisiais, patys tvirtina sutinkantys po mirties aukoti organus donorystei ir sutiktų aukoti savo artimųjų organus transplantacijai.

Gydytojų teigimu, transplantacija pacientui yra nepakeičiama ir dažnai – paskutinė viltis išgyventi, juo labiau, kad dabartinės medicinos bei chirurgijos pažanga puikiai tą įrodo – po transplantacijų žmonės gali gyventi visavertį gyvenimą.

Bėgime už donorystę dalyvavo ir orlaivių, gabenančių donorų organus, pilotai bei jų kolegos. Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Nerijus Petrulėnas bėgime už organų donorystę dalyvavo ir pernai, ir šiemet. „O kaip gi kitaip? – paklaustas, kodėl antrus metus iš eilės dalyvauja šiame bėgime, atsakė jis. – Juk esame bendro labai kilnaus donorystės proceso dalyviai“.

Bėgo ir žmonės po transplantacijų

Donorystės dienai skirtame renginyje bėgo ir žmonės su transplantuotais organais. Aštuonis metus su persodintomis donoro kepenimis gyvenantis 57 metų Stasys Laniauskas – tarsi gyva visų bėgimo švenčių, sveikatingumo renginių legenda. 10 kilometrų distanciją įveikęs S. Laniauskas bėgo nešdamas dukters Justinos specialiai šiam renginiui sukurtą ženklą su užrašu „Už tavo apsisprendimą“.

Su transplantuota širdimi devynis metus gyvenantis Rimvydas Vekerotas sako, jog tokiame renginyje dalyvauja tam, kad savo pavyzdžiu galėtų įrodyti nepaprastą ir neįtikėtiną donorystės prasmę: „Daugelio dalykų mano gyvenime galėjo nebūti, jei ne mano donoro artimieji. Visą gyvenimą jiems būsiu dėkingas“, – sako R. Vekerotas, bėgime įveikęs 3,5 kilometrus.

I.Matijošaitienės fondo iniciatyva

Organų donorystės dieną visą spalio mėnesį įprasmina dar viena graži ir prasminga akcija. Didmiesčių visuomeninio transporto laukimo stoteles puošia Irenos Matijošaitienės fondo sukurta socialinė akcija – plakatai su donorystę propaguojančiais užrašais – apie transplantacijos laukiančius pacientus: „Kol lauki penktadienio, kažkas laukia širdies donoro“.

Geriausi Lietuvos bėgikai bėgo be Ž. Balčiūnaitės

Ž. Balčiūnaitės vardo bėgime dalyvavo ne vienas pasižymėjęs Lietuvos atletas: Remigijus Kančys, Mindaugas Viršila, Justinas Beržanskis, Diana Lobačevskė, Vaida Žūsinaitė. Bet pačios renginio iniciatorės tarp jų nubuvo.

Ž. Balčiūnaitė šiuo metu ruošiasi Liublianos maratonui, vyksiančiam spalio 25 d.

Anot „Vilniaus 20 km bėgimo su Živile Balčiūnaite“ organizatorių, bėgimui užsiregistravo maždaug tūkstantis dalyvių: daugiausiai 10 km rungčiai, bet nemažai bėgikų patraukė ir naujoji varžybų distancija – 20 km.