Lietuvos sporto žurnalistų federacija (LSŽF) tradicinėje 8-ąjį kartą surengtoje savo narių apklausoje geriausiais 2012 metų šalies sportininkais išrinko 15-metę plaukikę Rūtą Meilutytę ir 27-erių kanojų irkluotoją Jevgenijų Šukliną.

Sporto žurnalistų balsavime Metų komanda pripažinta Lietuvos vaikinų (iki 20 m.) krepšinio rinktinė, o Metų treneriu – R. Meilutytės treneris britas Jonas Ruddas.

Sporto žurnalistų išrinkti Metų laureatai bus pagerbti pirmadienį, gruodžio 17 d. 16 val. Vilniuje rengiamose apdovanojimų iškilmėse.

Kartu su sportininkais bus pasveikinti ir 2012-ųjų Lietuvos sporto žurnalistikos laureatai, kuriems bus įteiktos šviesios atminties kolegų Romos Grinbergienės ir Aleksandro Krukausko premijos, kurias įsteigė loterijų firma „Olifėja“.

LSŽF prezidiumo sprendimu R. Grinbergienės premija už ryškiausius metų darbus paskirta paskirta sporto žurnalistei Gintarei Grikštaitei – ilgametei Lietuvos televizijos žurnalistei. Šiemet Gintarė ne tik dirbo Londono olimpiadoje ir „Panoramoje“, bet kartu su kolegomis sukūrė filmą apie Romą Ubartą ir šuo metu baigia kurti kitą filmą apie Antaną Mikėną.

A. Krukausko premija gyvenimą, pašvęstą sporto žurnalistikai, skirta šalies sporto žurnalistikos veteranui Kaziui Kilčiauskui. Jis šiemet švenčia 80-metį, kuris yra puiki proga prisiminti įspūdingą sportui paskirtą visą gyvenimą – nuo jaunystės K. Kilčiauskas buvo aktyvus sporto organizatorius, buvo net žinomas futbolo teisėjas, o paskui daug metų atidavė sporto žurnalistikai

„Olimpiniai 2012-ieji Lietuvos sportui buvo tikrai įspūdingi. Londone iškovoti penki medaliai – geriausias mūsų šalies sportininkų pasirodymas per visą istoriją, todėl rinktis buvo iš ko. Tačiau tokios įspūdingos pergalės sukūrė ir sunkumų renkant laureatus, nes susiklostė ankstesniais metais neįtikėtina situacija, kad olimpinis auksas negarantavo titulo mūsų rinkimuose. Dėl to turbūt labai apmaudu pernykštei laureatei Laurai Asadauskaitei, bet sutikime, kad Rūtos Meilutytės pasiekti rezultatai yra tikrai fantastiški.

Smagu, kad komandų rinkimuose vėl triumfavo jaunųjų krepšininkų rinktinė, o antros liko jaunosios tinklininkės. Vadinasi, galime tikėtis šių sporto šakų ateities.

Trenerių rinkimuose pirmąkart triumfavo ne lietuvis, bet ar kas nors gali abejoti dėl J. Ruddo indėlio į Rūtos laimėjimus?

Džiaugiamės, kad LSŽF rengiami rinkimai įgija vis didesnio svorio, jų rezultatai skelbiami visame pasaulyje. Dėkojame visiems kolegoms, partneriams ir rėmėjams už bendradarbiavimą“, - sakė LSŽF prezidentė ir Tarptautinės sporto žurnalistų asociacijos (AIPS) viceprezidentė Laima Janušonytė.

Metų laureatus Lietuvos sporto žurnalistai renka nuo 2005-ųjų. Geriausiems metų sportininkams iškilmėse bus įteikti laureatų diplomai ir LSŽF rėmėjų įsteigti prizai. Žurnalistai dar gaus ir pinigines premijas.

Plaukikė apstulbino pasaulį

To, ką šiemet plaukimo takelyje padarė R. Meilutytė neįmanoma nusakyti be pačių skambiausių epitetų. 15-metė lietuvė, kurią treniruoja J. Ruddas, prieš Londono olimpiadą buvo vadinama perspektyviai sportininke, o metams baigiantis pasaulio čempionate įrodė, kad yra tikra favoritė, kuri pateisina lūkesčius.

Olimpinis auksas 100 m krūtine rungtyje ir Europos rekordas, pasiekti Londone, prieš kelias dienas pasaulio čempionate Stambule buvo inkrustuotas dviem aukso medaliais 50 ir 100 m krūtine rungtyse ir sidabru 100 m kompleksinio plaukimo rungtyje. O kur dar Europos ir pasaulio čempionatų rekordai? O Lietuvos rekordų Rūta pagerino daugiau nei 50!

Apklausoje R. Meilutytė surinko 73,7 proc. balsų. Ji aplenkė kitą olimpinę čempionę penkiakovininkę Laurą Asadauskaitę, šiemet taip pat laimėjusią Europos čempionatą ir pasaulio taurę, ir dviejų Europos čempionės medalių laimėtoją treko dviratininkę Simoną Krupeckaitę.

Sidabriniai kanojininko metai

Vienvietę kanoją irkluojantis Jevgenijus Šuklinas, kurį treniruoja Vasilijus Suchorukovas ir Egidijus Gustas, šiemet Londone įgyvendino savo svajonę ir 200 m sprinto rungtyje iškovojo sidabrą. 27 metų sportininko kolekcijoje jau buvo nemažai Europos ir pasaulio čempionatų medalių, tačiau olimpinis sidabras pakeitė jo gyvenimą iš esmės: sportininkas tapo vienu populiariausių veidų televizijos laidose ir reklamose. Tačiau šiuo metu Jevgenijus vėl sportuoja ir rengiasi kitų metų startams treniruočių stovykloje Portugalijoje.

Metų sportininko rinkimuose už kanojos irkluotoją balsavo 60,3 proc. rinkėjų.

J. Šuklinas aplenkė du bronzinius olimpiados medalininkus – boksininką Evaldą Petrauską ir graikų-romėnų imtynininką Aleksandrą Kazakevičių.

Vėl jaunųjų krepšininkų triumfas

Jau šeštą kartų rinkimų istorijoje triumfavo krepšinio komanda ir trečią – jaunimas. Šįkart geriausia Metų komanda išrinkta Kazio Maksvyčio treniruojama jaunimo iki 20 metų rinktinė, kuri triumfavo Europos čempionate, nors jos gretose nebuvo ryškiausios žvaigždės Jono Valančiūno.

Jaunimo krepšinio rinktinė apklausoje surinko 42,6 proc. balsų ir aplenkė tinklininkes Ievą Dumbauskaitę ir Moniką Povilaitytę, kurios tapo pasaulio jaunimo čempionėmis ir laimėjo Europos jaunimo bronzą. Trečia - Kauno „Žalgirio“ vyrų krepšinio komanda, kuriai, tikėkimės, ateinantys metais bus dar geresni.

Įvertino brito nuopelnus

Šių metų apklausa išskirtinė tuo, kad jos laureatu pirmąkart tapo ir ne lietuvis – Metų treneriu pripažintas plaukikės Rūtos Meilutytės treneris 43-ejų britas Jonas Ruddas. Sporto žurnalistai įvertino jo nuopelnus padedant Rūtai siekti aukščiausių laimėjimų. Beje, J. Ruddas dabar Plimute treniruoja ne tik R. Meilutytę, bet ir dar keturis jaunus Lietuvos plaukikus.

Apklausoje J. Ruddas surinko 32,7 proc. balsų ir aplenkė bokso trenerį Vladimirą Bajevą bei krepšinio trenerį Kazį Maksvytį, kuris pernai buvo išrinktas geriausiu.

LSŽF premijos – už nuopelnus

Jau tapo įprasta, kad LSŽF premijas gavo skirtingų kartų sporto žurnalistai.

Buvusi krepšininkė G. Grikštaitė jau daugiau du dešimtmečius dirba Lietuvos televizijoje ir savo nuoširdžiu darbu įrodė, kad yra vertinama ir kolegų, ir sportininkų už objektyvumą, profesionalumą ir, be abejo, moteriškumą. Gintarė visais klausimais turi savo nuomonę, nebijo jos išsakyti ir apginti. Jos kūrybiniai sugebėjimai šiemet atsiskleidė kuriant dokumentinius filmus apie pirmąjį Nepriklausomos Lietuvos olimpinį čempioną Romą Ubartą ir olimpinį vicečempioną Antaną Mikėną, apie kurį G. Grikštaitė rašė diplominį darbą universitete ir išsaugojo unikalus garso įrašus.

80-metį šiemet švenčiantis Kazys Kilčiauskas – vienas vyriausių Lietuvos sporto žurnalistų, nuėjęs ilgą kelią ne tik sporto žurnalistikoje. Žemaitišku charakteriu garsėjantis Kazys jaunystėje buvo ir futbolo teisėjas, sporto organizatorius, jis dirbo dienraščiuose, žurnaluose. K.Kilčiauskas buvo Lietuvos sporto žurnalistų federacijos generalinis sekretorius, kai LSŽF tapo Tarptautinės sporto žurnalistų asociacijos nare.

LSŽF rinkimų rezultatai

Metų sportininkė – 2012
1. Rūta Meilutytė (plaukimas) – 73,7 proc. balsų
2. Laura Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė) – 21,1
3. Simona Krupeckaitė (dviračių trekas) – 3,5
 
Metų sportininkas – 2012
1. Jevgenijus Šuklinas (kanojų irklavimas) – 60,3 proc.
2. Evaldas Petrauskas (boksas) – 25,9
3. Aleksandras Kazakevičius (graikų-romėnų imtynės) – 6,9
 
Metų komanda – 2012
1. Lietuvos vaikinų (iki 20 m.) krepšinio rinktinė – 42,6 proc.
2. Merginų paplūdimio tinklinio jaunimo rinktinė – 22,2
3. Kauno „Žalgirio“ vyrų krepšinio komanda – 20,4

Metų treneris  - 2012
1. Jonas Ruddas (plaukimas) – 32,7 proc.
2. Vladimiras Bajevas (boksas) – 19,2
3. Kazys Maksvytis (krepšinis) – 15,4
 
Istorija. Ankstesni laureatai
 
Metų sportininkės
 
2005 – Živilė Balčiūnaitė (lengvoji atletika)
2006 – Viktorija Čmilytė (šachmatai)
2007 – Viktorija Žemaitytė (lengvoji atletika)
2008 – Gintarė Volungevičiūtė (buriavimas)
2009 – Simona Krupeckaitė (dviračių sportas)
2010 – S.Krupeckaitė
2011 – Laura Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė)

Metų sportininkai

2005 – Virgilijus Alekna (lengvoji atletika)
2006 -  V.Alekna
2007 – V.Alekna
2008 –  Edvinas Krungolcas (šiuolaikinė penkiakovė)
2009 – Giedrius Titenis (plaukimas)
2010 - Linas Kleiza (krepšinis)
2011 – Mindaugas Griškonis (irklavimas)         
                  
Metų komandos
 
2005 – Lietuvos vaikinų (iki 21 m.) krepšinio rinktinė
2006 – Lotynų Amerikos sportinių šokių ansamblis “Žuvėdra”
2007 – Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė
2008 – Lietuvos aklųjų riedulio (golbolo) rinktinė
2009 – Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšinio komanda
2010 - Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė
2011 - Lietuvos vaikinų (iki 20 m.) krepšinio rinktinė
                  
Metų treneriai
 
2005 – nebuvo renkamas
2006 – Jurijus Moskvičiovas (šiuolaikinė penkiakovė)
2007 – Ramūnas Butautas (krepšinis)
2008 – Jurijus Moskvičiovas (šiuolaikinė penkiakovė)
2009 – Rimas Kurtinaitis (krepšinis)
2010 - Kęstutis Kemzūra (krepšinis)
2011 – Kazys Maksvytis (krepšinis)

LSŽF premijų laureatai

A. Grinbergienės premija
 
2005 – Artūras Gimžauskas („Spo“)
2006 – Dovilė Kamarauskienė („Kauno diena“)
2007 – Rita Stankevičiūtė („Lietuvos rytas“,„Krepšinis“)
2008 – Alfredas Pliadis („Olimpinė panorama“, KAM)
2009 – Eglė Šilinskaitė („Lietuvos rytas“, „Lietuvos ryto“ TV)
2010 – Mindaugas Augustis (Delfi.lt)  
2011 – Stasys Petkus (LRT)

A. Krukausko premija
 
2005 – Ginas Pinigis („Sportas“)
2006 – Regina Mundrytė („Lietuvos rytas“)
2007 – Vytautas Gudelis (Lietuvos sporto muziejus)
2008 – Marytė Marcinkevičiūtė („Sportas“)
2009 – Aleksandras Icikavičius („Sparnai“)
2010 – Virginijus Mundrys (LRT)
2011 – Algis Matulevičius („Lietuvos rytas“, „Sostinė“)