Lengvaatlečiai galvoja apie medalį

Pirmąja atlete, užėmusia vietą olimpiniame eksprese į Kinijos sostinę, tapo lengvaatletė Živilė Balčiūnaitė. Jai tai pavyko padaryti 2006-ųjų lapkritį Tokijo maratone, kurį ji baigė penktoji.

“Oficialus atrankos į žaidynes startas - šių metų sausio 1-oji, tačiau maratono bėgikams, atsižvelgiant į rungties specifiką, padaryta išimtis. Jie kelialapius pradėjo dalytis pernai nuo rugsėjo 1-osios, - sakė “Kauno dienai” Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės vyriausiasis treneris Aleksas Stanislovaitis. - Živilės sėkmė mūsų sporto šakai svarbi ir kitu požiūriu. Juk būtent lengvaatlečiai po mūsų šalies nepriklausomybės atkūrimo iškovojo daugiausiai olimpinių medalių - tris aukso ir vieną sidabro. Dabar pirmieji pelnėme kelialapį į Pekiną, manau, kad iš viso jų bus bent 14 ar 17".

A. Stanislovaičio teigimu, be Ž. Balčiūnaitės, dar du atletai yra pasiekę rezultatus, viršijančius olimpinius normatyvus - tai stajeris Mindaugas Pukštas ir ėjikas Donatas Škarnulis, tačiau jie dalyvavo bėgimuose, kurie nepatvirtinti kaip atrankiniai į žaidynes.

Treneris viliasi, kad Lietuvos olimpinė rinktinė galbūt bus gausesnė jau kovo pradžioje, kai Birmingeme (Anglija) baigsis Europos lengvosios atletikos uždarųjų patalpų čempionatas. Įsibėgėjus pavasariui įskaitinių varžybų daugės, o sezono kulminacija taps pasaulio čempionatas rugpjūčio mėnesį Osakoje (Japonija).

A. Stanislovaitis neabejoja, kad mažiausiai vieną iš Lietuvos planuojamų 2-3 medalių Pekine iškovos lengvaatlečiai. Juo labiau kad apie trečiąjį olimpinį auksą ne kartą yra užsiminęs ir pajėgiausias planetos disko metikas Virgilijus Alekna.

Sėkme neabejoja

2004 m. Atėnuose prie dviejų lengvaatlečių medalių (V. Aleknos aukso ir daugiakovininkės Austros Skujytės sidabro) trečiąjį apdovanojimą - taip pat sidabrinį - pridėjo šiuolaikinės penkiakovės meistras Andrejus Zadneprovskis.

“Neabejoju, kad Pekino žaidynėse turėsime ne vieną, o kelis savo sportininkus, tačiau pačiose varžybose šaliai galės atstovauti tik du atletai, - tvirtino Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) generalinis sekretorius Viačeslavas Kalininas. - Dėl olimpinių kelialapių kovosime birželio 6-12 dienomis Latvijos sostinėje Rygoje vyksiančiame Europos čempionate.

1-8 vietas užėmusieji, o tarp jų tikrai turėtų būti Edvinas Krungolcas ir Andrejus Zadneprovskis, jau galės ramiai rengtis olimpiadai”.

Pasak V. Kalinino, teisė dalyvauti žaidynėse bus suteikiama ir pagal Tarptautinės šiuolaikinės penkiakovės sąjungos (UIPM) reitingą.

“Tikiuosi, kad šio varianto mums neprireiks”, - pabrėžė LŠPF generalinis sekretorius.

Pašnekovas pridūrė, jog didelės viltys siejamos ir su merginomis. Šiuo metu UIPM pasaulio reitingų lentelėje tarp daugiau nei 200 klasifikuotų atlečių aukštas pozicijas užima Donata Rimšaitė (17-oji vieta) ir Laura Asadauskaitė (31-oji).

Krepšininkai laukia aiškumo

Barselonos (1992 m.), Atlantos (1996 m.) ir Sidnėjaus (2000 m.) žaidynėse bronzos medalius iškovojusiems Lietuvos krepšininkams labai svarbus šiemet rugsėjo 3-16 dienomis Ispanijoje vyksiantis Europos čempionatas.

Jei Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) nepakeis pernai vasarą parengtos atrankos į Pekino olimpiadą tvarkos, būsimųjų žaidynių dalyviais iškart taps tik Senojo kontinento pirmenybių finalininkai, o kitoms europiečių rinktinėms tektų kovoti papildomame turnyre.

FIBA buvo paskelbusi, kad garantuotas vietas 2008 m. žaidynėse turės šeimininkė Kinija, pasaulio čempionė Ispanija, šių metų Europos ir Amerikos čempionatų finalininkai bei Azijos, Afrikos ir Okeanijos pirmenybių nugalėtojai.

Dar 12 komandų (4 iš Europos, 3 - iš Amerikos, po 2 - iš Afrikos ir Azijos bei 1 - iš Okeanijos) dėl likusių 3 vietų varžytųsi atrankos turnyre 2008 m. liepos 7-13 dienomis.

Toks FIBA planas sulaukė prieštaringų vertinimų, jį ypač kritikavo europiečiai. Todėl galutinis sprendimas dar nepriimtas.

Lietuvos vyrų rinktinė čempionatą Ispanijoje pradės C grupėje su Čekijos, Turkijos bei Vokietijos nacionalinėmis ekipomis.

Apie Pekino žaidynes galvoja ir mūsų šalies krepšininkės, rugsėjo 24 - spalio 7 dienomis išmėginsiančios jėgas Italijoje vyksiančiose Europos pirmenybėse. Lietuvės kovos B grupėje su Belgijos, Rumunijos ir Vokietijos atstovėmis.

Pagal ankstesniąją atrankos sistemą į olimpiadą patektų pirmosios penkios komandos. Pernai pasaulio čempionate Brazilijoje mūsiškės liko šeštos, į priekį praleidusios tik dvi europiečių rinktines - Rusijos (2-oji vieta) ir Prancūzijos (5-oji vieta).

Pirmasis plaukikų taikinys - Melburnas

Olimpinės rinktinės 1-ajame ir 2-ajame kandidatų sąrašuose daugiausiai atletų - 11 - reprezentuoja lengvąją atletiką. Toliau - po 7 atstovus turintys dviračių sportas ir plaukimas.

Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) generalinis sekretorius Antanas Taučius informavo, kad dviratininkams kelialapiai į Pekiną bus dalijami pagal reitingo taškus, kurie bus sukaupti šį ir kitą sezoną. Šiemet treko meistrų laukia pasaulio čempionatas Ispanijoje (kovo 29 - balandžio 1 d.), o plento lenktynininkų - planetos pirmenybės Vokietijoje (rugsėjo 26-30 d.).

Ambicingai nusiteikę plaukikai. Kai kurie iš jų puoselėja viltis kelialapius į olimpiadą iškovoti jau pirmosiose įskaitinėse atrankos varžybose - kovo 17 - balandžio 1 d. Melburne (Australija) vyksiančiame pasaulio čempionate.

“Ketiname į jį nusiųsti visus šiuo metu pajėgiausius mūsų sportininkus, tarp jų - Vytautą Janušaitį, Rolandą Gimbutį, Paulių Viktoravičių, Pavelą Suškovą, Saulių Binevičių, Paulių Andrijauską, Emilį Vaitkaitį, iš viso - 8-10 plaukikų”, - teigė Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) generalinis sekretorius Gintautas Bartkus ir pridūrė, kad kvalifikaciniai normatyvai, palyginti su Atėnų žaidynėmis, šį kartą yra aukštesni.

G. Bartkus optimistiškai vertina vyrų komandos (V. Janušaitis, R. Gimbutis, S. Binevičius ir P. Viktoravičius) galimybes estafetėje 4 po 100 m laisvu stiliumi. Kaip žinoma, 2005-aisiais planetos pirmenybėse lietuviai buvo pasiekę ketvirtąjį rezultatą pasaulyje (3 min. 17,89 sek.).

“12 sėkmingiausiai Melburne pasirodžiusių ekipų įgis teisę dalyvauti olimpiadoje. Jei patektume į dvyliktuką, tai būtų prestižinis pasiekimas”, - teigė vienas LPF vadovų.