Kas ta Tautų lyga?

Tai UEFA organizuojamas turnyras, kuriame varžosi 55-ios rinktinės, o vienas esminių jo tikslų – draugiškas ir neoficialias rungtynes pakeisti turnyru, kuris atneštų ir finansinę naudą, ir suteiktų progą pakovoti dėl kelialapių į Europos čempionatą.

Koks formatas?

UEFA Vykdomasis komitetas turnyro formatą patvirtino dar 2014 metų gruodį, o po rudenį pasibaigusių pasaulio čempionato atrankos varžybų paaiškėjo aiškesni varžybų kontūrai.

Viena didžiausių motyvacijų silpnesnėms rinktinėms yra galimybė pakovoti dėl kelialapio į Europos čempionatą, jeigu nepasiseks pagrindinėje atrankoje – Tautų lygos grupėje nugalėjusi komanda žais atkrintamosiose varžybose. Grupėje laimėjusi komanda taip pat pateks į aukštesnį lygos divizioną.

Pernai rudenį 55 senojo žemyno rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus.

A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą pasiekusių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vienoje grupėje, kurioje žais trys ekipos.

16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

Lietuviai pateko į Tautų lygos C divizioną, kuriame taip pat yra Vengrijos, Rumunijos, Škotijos, Slovėnijos, Graikijos, Serbijos, Albanijos, Norvegijos, Juodkalnijos, Izraelio, Bulgarijos, Suomijos, Kipro ir Estijos rinktinės.

Naujo formato turnyro burtai buvo ištraukti sausio mėnesį ir tapo aišku, kad lietuviai trečiajame pagal pajėgumą C divizione susitiks su Rumunijos, Serbijos ir Juodkalnijos komandomis. Keturi C diviziono grupių nugalėtojai iškovos kelialapį į B divizioną, o keturios paskutinės komandos iškris į D divizioną.

Po rudens kovų Tautų lygoje, pavasarį startuos įprasta Senojo žemyno pirmenybių atranka, kurioje paaiškės 20 rinktinių, dalyvausiančių finaliniame etape. Į jį žengs po dvi geriausias kiekvieno pogrupio komandas.

Į likusias keturias vietas pretenduos Tautų lygos divizionų nugalėtojai.

Po keturias geriausias ekipas iš kiekvieno diviziono 2020-ųjų kovo 26–31 dienomis varžysis dėl paskutinių kelialapių. Geriausia diviziono komanda susitiks su ketvirta diviziono rinktine (komandų reitingą nustatys pasirodymas Tautų lygoje), antrą reitingą turinti ekipa kovos su trečia komanda.

Diviziono pusfinalių nugalėtojai susitiks finale, po kurio ir paaiškės rinktinė, pateksianti į Europos čempionatą. Kaip ir minėta, tokiu būdu kelialapius į pirmenybes iškovos keturios komandos.

Tik A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus, pusfinalio kovos ir finalas bus žaidžiamas 2019 m. birželio pradžioje.

Kroatijos futbolo sirgalė
Foto: AP / Scanpix

Kada startas?

Tautų lygos grupių etapas prasidės 2018 metų rugsėjo 6 d. ir baigsis lapkritį – komandos iš viso sužais šešerias rungtynes.

Svarbios ir žemesnės pozicijos

Įdomu tai, kad grupės nugalėtojams į Europos čempionatą patekus per pagrindinį atrankos turnyrą, Tautų lygos atkrintamosiose varžybose jų vietą užims pirma pagal reitingą „už brūkšnio“ likusi atitinkamo diviziono rinktinė.

Pavyzdžiui, jei Lietuvos rinktinė užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai ją pakeistų tuo atveju, jei jų rezultatai Tautų lygoje būtų geresni nei likusiose C diviziono grupėse antras vietas užėmusių ekipų.

Prizinis fondas

Dar vienas masalas Tautų lygos dalyviams (ypač žemesniųjų divizionų) yra galimybė papildyti kišenes.

Bendras turnyro prizinis fondas sudaro 76,25 mln. eurų. C diviziono ekipoms, tarp kurių yra ir Lietuva, už dalyvavimą automatiškai atitenka 750 tūkst. eurų premija. Šią sumą padvigubins grupių nugalėtojai.

Visi UEFA Tautų lygos divizionai:

  • A divizionas:

I grupė: Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai.
II grupė: Belgija, Islandija, Šveicarija.
III grupė: Italija, Lenkija, Portugalija.
IV grupė: Kroatija, Anglija, Ispanija.

  • B divizionas:

I grupė: Čekija, Slovakija, Ukraina.
II grupė: Rusija, Švedija, Turkija.
III grupė: Austrija, Bosnija ir Hercegovina, Šiaurės Airija.
IV grupė: Danija, Airija, Velsas.

  • C grupė:

I grupė: Albanija, Izraelis, Škotija.
II grupė: Estija, Suomija, Graikija, Vengrija.
III grupė: Bulgarija, Kipras, Norvegija, Slovėnija.
IV grupė: Lietuva, Juodkalnija, Rumunija, Serbija.

  • D divizionas:

I grupė: Andora, Gruzija, Kazachstanas, Latvija.
II grupė: Baltarusija, Liuksemburgas, Moldova, San Marinas.
III grupė: Azerbaidžanas, Farerų salos, Kosovas, Malta.
IV grupė: Armėnija, Makedonija, Gibraltaras, Lichtenšteinas.

EURO 2020 atranka

Įprasta atranka į 2020 m. Europos čempionatą niekur nedings. Ji startuos kitų metų kovo 21 d., baigsis lapkričio 19 d. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Burtai bus traukiami po Europos tautų lygos grupių etapo – gruodžio 2 d. Dubline.

Artimiausios Senojo žemyno pirmenybės bus netradicinės: 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų (Amsterdamas, Baku, Budapeštas, Kopenhaga, Bilbao, Bukareštas, Dublinas, Glazgas, Londonas Miunchenas, Roma, Sankt Peterburgas), o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.