Pagrindinės futbolo pasaulio organizacijos bosas, nepaisydamas kritikų, kurie nori, kad jo 17 metų trukęs vadovavimas baigtųsi, neprarado ryžto, nors kelių šalių vyriausybės ir įtakingi šio sporto veikėjai ir svarbūs finansiniai rėmėjai pareiškė pasipiktinimą dėl FIFA korupcijos skandalo.

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas palaikė raginimus, kad S. Blatteris turi atsistatydinti, o Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as sakė, kad sporto organizacijos, skirstančios teises organizuoti didelio masto turnyrus, turi būti „nepriekaištingos“ reputacijos.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris sakė, kad tuo atveju, jeigu pasaulio futbolas neįstengs įveikti „nuodingos“ korupcijos“, turės įsikišti vyriausybinės institucijos.

Skandalo komercinės pasekmės paaštrėjo, kai Pietų Korėjos automobilių gamybos bendrovė „Hyundai Motor“, svarbi FIFA rėmėja, pareiškė esanti „nepaprastai susirūpinusi“ dėl šią savaitę įvykdytų aukšto rango futbolo pareigūnų areštų ir pradėtų baudžiamųjų tyrimų dėl federacijos veiklos.

Kredito kortelių milžinė „Visa“ taip pat pagrasino „iš naujo vertinti“ savo finansinės paramos sąlygas, jeigu FIFA neišsivalys savo munduro. Panašios pozicijos laikosi bendrovės „Coca-Cola“, „Adidas“, „McDonald's“ ir „Budweiser“, o Jungtinės Tautos pareiškė iš naujo svarstančios savo bendradarbiavimo susitarimus su FIFA.

Tačiau S. Blatteris yra atlaikęs ankstesnių skandalų ir atrodė pasiruošęs penktadienį vyksiančiam balsavimui, palaikomas savo sąjungininkų Azijoje ir Afrikoje, nors JAV ir Šveicarija pradėjo baudžiamuosius tyrimus dėl numanomos futbolo pareigūnų korupcijos.

S. Blatteris per ketvirtadienį įvykusį FIFA kasmetinio suvažiavimo atidarymą pareiškė „negalintis visą laiką visų stebėti“, kratydamasis bet kokios kaltės po dramatiškų areštų Šveicarijoje, įvykdytų pagal JAV prokurorų prašymą.

„Keli tolesni mėnesiai FIFA nebus lengvi. Esu tikras, kad bus daugiau blogų žinių, bet būtina pradėti atkurti pasitikėjimą mūsų organizacija“, – sakė 79-erių metų veikėjas.

„Galiausiai man privalo tekti atsakomybė už mūsų organizacijos reputaciją ir gerovę, taip pat pagaliau rasti galimybę judėti į priekį ir pataisyti padėtį“, – pridūrė S. Blatteris.

S. Blatteris sakė, kad pastarasis skandalas „neturi precedento“, ir pridūrė, jog kai kurių „asmenų veiksmai užtraukia gėdą ir pažeminimą futbolui ir reikalauja visų mūsų veiksmų bei pokyčių“.

J. Blatteris pasisakė praėjus kelioms valandoms po konfrontacijos su Europos futbolo (UEFA) vadovu Micheliu Platini, kuris pareiškė jaučiantis „pasišlykštėjimą“ susidariusia padėtimi ir paragino prezidentą atsistatydinti dėl sporto gerovės.

FIFA vadovas į tą pareiškimą atsakė tik viename vėlesniame privačiame pokalbyje.

„Jis man sakė: „Micheli, mes gerai pažįstame vienas kitą, bet dabar jau per vėlu. Negaliu pasitraukti šiandien, kai šią popietę prasideda suvažiavimas“, – jo žodžius citavo M. Platini.

Konspiracijos teorijos

Šveicarijos policija trečiadienį (gegužės 27 d.) suėmė septynis aukšto rango futbolo pareigūnus ir atliko kratas FIFA būstinėje Ciuriche, atliekant tyrimą dėl konkursų, per kuriuos buvo varžomasi dėl teisės surengti 2018 ir 2022 metų Pasaulio čempionatus. Tuos konkursus galiausiai laimėjo Rusija ir Kataras.

Areštuotieji Ciuriche buvo tarp 14 asmenų, kurie JAV federalinio teismo dokumentuose yra kaltinami paėmę daugiau negu 150 mln. dolerių kyšių.

M. Platini sakė, kad „labai didelė dauguma“ iš 53 balso teisę turinčių Europos futbolo federacijų per rinkimus į FIFA prezidento postą palaikys vienintelį S. Blatterio varžovą – Jordanijos princą Ali bin al Husseinas (Alį Bin Huseiną).

„Negalime tęsti šios FIFA krizės“, – princas Ali sakė šią savaitę.

JAV, Kanados ir Australijos futbolo federacijos taip pat sakė balsuosiančios už jordanietį, bet daug balsų turinčios Afrikos ir Azijos futbolo asociacijos gali nulemti S. Blatterio perrinkimą.

Dabartinį FIFA vadovą palaikantys Azijos futbolo pareigūnai reiškė abejones dėl areštams pasirinkto laiko. Pasak jų, įtartina, kodėl jų kolegos buvo suimti likus dviem dienoms iki balsavimo, per kurį S. Blatteris sieks užsitikrinti naują kadenciją.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, aktyviai palaikęs savo šalies pastangas užsitikrinti teisę surengti 2018 metų pasaulio čempionatą, smerkė areštus Ciuriche, sakydamas, kad jie dalis Jungtinių Valstijų kampanijos išversti iš posto S. Blatterį.

Pats S. Blatteris nebuvo paminėtas JAV kaltinamajame akte, o Šveicarijos pareigūnai sakė kol kas neplanuojantys jo apklausti dėl sprendimo suteikti teisę organizuoti dvejus tolesnius pasaulio futbolo čempionatus Rusijai ir Katarui.

Septyni suimti futbolo pareigūnai, tarp jų FIFA viceprezidentai Jeffrey Webbas ir Eugenio Figueredo, ketvirtadienį tebebuvo laikomi arešte. Šeši iš jų pareiškė, kad priešinsis savo ekstradicijai į Jungtines Valstijas, nurodė Šveicarijos institucijos.

Šiaurės, Centrinės Amerikos ir Karibų asociacijų futbolo konfederacija (CONCACAF) paskelbė preliminariai nušalinusi J. Webbą nuo organizacijos prezidento pareigų.

Vienas Argentinos teisėjas taip pat nurodė suimti tris verslininkus, kurie yra minimi tarp 14 žmonių, kaltinamų Jungtinių Valstijų šiame tyrime.

Brazilija irgi pareiškė „itin aktyviai“ tirsianti Brazilijos futbolo konfederacijos viceprezidentui ir vienam aukšto rango televizijos pareigūnui iškeltus kaltinimus.