„Pavasarį treneris R. Žutautas pristatė savo programą. LFF Vykdomasis komitetas ją patvirtino. Buvo iškelti grandioziniai planai – atrankoje surinkti 13-14 taškų, iškovoti Baltijos taurę ir suburti rezervinę B rinktinę. Vienas uždavinys jau įvykdytas – laimėtas Baltijos taurės turnyras. Dabar reikia stengtis siekti kito užsibrėžto tikslo – turėti rinktinės taupyklėje 13 taškų“, – spaudos konferencijoje sakė R. Tautkus.

R. Žutautas rinktinės trenerio pareigose debiutavo gegužės 25 dieną, per draugiškas rungtynes Charkove su Ukraina.

„Ukrainiečiai surinko pačią stipriausią sudėtį, o Lietuvos rinktinėje buvo net 7 debiutantai: Ramūnas Radavičius, Arvydas Novikovas, Vytautas Lukša, Kęstutis Ivaškevičius, Vytautas Andriuškevičius, Mantas Fridrikas ir Linas Klimavičius. Jie pajuto žaidimo skonį ir suprato, kad tokiose rungtynėse žaidimo lygis – aukštesnis. Pralaimėjome 0:4, dalis mūsų futbolininkų įrodė, kad yra verti būti rinktinėje, kiti kad dar turi stengtis pasiekti rinktinės lygį“, – debiutinį mačą komentavo R. Žutautas.

Anot rinktinės trenerio, Baltijos taurės turnyrui jam pavyko tinkamai nuteikti komandą.

„Baltijos taurės varžybos vyko per atostogas, bet mes surinkome stiprią sudėtį. Iškovojome taurę po dvejų metų pertraukos ir tuo esu patenkintas“, – vasaros pergalę prisiminė R. Žutautas.

Rugpjūčio 11 d. lietuviai Kaune pralaimėjo draugiškas rungtynes Baltarusijos rinktinei 0:2.

„Su baltarusiais sunku buvo mūsų futbolininkus nuteikti žaisti. Buvo trečiadienis, o sekmadienį dauguma dar žaidė savo klubuose. Jie susirinko pirmadienį po pietų. Žaidėjams atsigauti buvo likusios 36 val. Matėsi, kad jie nenori kovoti, nenori patirti traumų ir prarasti vietas klubų starto sudėtyse. Mes žaidėjus suprantame, klubuose – jų duona, o Lietuvos rinktinė nelabai juos maitina. Mačo su Baltarusija pirmame kėlinyje neišnaudojome kelių šimtaprocenčių progų, vėliau praleidome kuriozinį įvartį iš nulinio kampo, o paskui kontratakos metu praleidome ir antrą įvartį“, – kalbėjo R. Žutautas.

Tąsyk po dvikovos su baltarusiais Lietuvos rinktinės treneris teigė, kad kai kurie žaidėjai jį stipriai nuvylė.

„Išplėstiniame kandidatų sąraše nėra Manto Savėno ir Mindaugo Kalono. Jie mums paprasčiausiai nuvylė. Klubų atstovai skambino ir prašė nekviesti jų žaidėjų į rinktinę arba leisti jiems rungtyniauti ne ilgiau 30 minučių. B rinktinę taip pat nėra lengva surinkti. Pagrindinėje rinktinėje palaipsniui atsiras daugiau jaunimo, kuris pratinsis prie nacionalinės komandos. Didžiulis skirtumas tarp žaidimo vyrų ir U-21 rinktinėse“.

Europos čempionato atrankos ciklą Lietuva pardės rugsėjo trečiąją rungtynėmis namuose su Škotija.

„Peržiūrėjau draugiškų rungtynių Švedija–Škotija vaizdo įrašą (3:0). Škotas Darrenas Fletcheris iš „Manchester United“ klubo atliko 75 rezultatyvius perdavimus, kai visa Lietuvos komanda su baltarusiais tik 208. Škotų komandos pajėgumo trečdalį sudaro D. Fletcheris. Jam skirsime individualią globą.

Škotų silpna vieta – dešinysis gynybos kraštas, kur buvo padaryta 35 klaidos ir švedams leista net 22 kartus smūgiuoti į vartų plotą. Ir mes bandysime tuo pasinaudoti“, – žadėjo treneris.

Lietuvos rinktinei keliamas tikslas nugalėti Škotiją Kaune ir iš vėlesnių rungtynių su Čekija bei pasaulio čempione Ispanija (spalio 8 d.) atsivežti po tašką.

„Tikslas per ciklą surinkti 13-14 taškų. Jei bus daugiau – niekas nepyks. Mače su škotais neturime teisės namuose barstyti taškų, o iš Čekijos ir Ispanijos norėtume parsivežti bent po taškelį“, – pabrėžė vyriausias rinktinės strategas.

R. Žutautas patvirtino, kad rungtynėse su škotais starto sudėtyje bus šios šalies futbolo „specialistas“ Marius Žaliūkas – Edinburgo „Hearts“ kapitonas.

„Jei nebus traumuotas, M. Žaliūkas žais starto sudėtyje. Iš Lietuvos klubų pakvietėme tris lyderius Ramūną Radavičių, Dominyką Galkevičių ir Ričardą Beniušį. R. Beniušis mums su škotais reikalingas, kaip aukštas ir galingas puolėjas. Mūsų rinktinės bėda, kad žaidėjai nežaidžia pagrindinėse klubų sudėtyse. Tik veteranai Andrius Skerla ir Deividas Šemberas rungtyniauja po 90 minučių“.

Trenerio R. Žutauto dar laukia atrankos rungtynių su Čekija analizė.

„Laiko dar turime, gausime rungtinių su Čekija–Latvija analizę, kai latviai nuo 62 minutės praleido 5 įvarčius“.

Žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad R. Žutautas derina darbą rinktinėje su futbolo agento pareigomis, treneris paneigė.

„Kiekvienam yra teisė rašyti, ką nori. Aš negaliu iš jūsų atimti kompiuterių. Aš apskritai jokio agento darbo nedirbu. Jei aš rekomenduoju kokį jauną žaidėją užsienio klubui, tai nuo to geriau tik jiems ir Lietuvos rinktinei“, – sakė R. Žutautas.

Pasaulio čempionė Ispanija dar nėra tiksliai nusprendusi, kur spalio 8 d. vyks atrankos rungtynės su Lietuva – Madride ar Salamankoje, o tai kelia rūpesčių LFF.

„Vieną dieną praneša, kad žaidžiame Salamankoje, o kitą, kad Madride... Mes planavome rengti savaitės stovyklą Ispanijoje, kad žaidėjai priprastų prie klimato ir sąlygų. Planus gali tekti koreguoti. Ir ateityje žadame stovyklauti toje šalyje, su kuria žaisime arba bent kaimynystėje“, – informavo LFF rinktinių direktorius R. Tautkus.

Lapkritį Lietuvos rinktinė kviečiama žaisti į Kiniją, Tanzaniją, Azerbaidžaną, Uzbekiją ar Turkmėniją.

„Siūlo važiuoti toli. Tai būtų ir žaidėjų jėgų, ir pinigų švaistymas. Ar verta lapkričio 17 d. žaisti? Gal atsisakysime draugiškų rungtynių ir žaisime tik 2011 metų vasario mėnesį“, – svarstė R. Tautkus.

Savo darbu rinktinėje iki šiol R. Žutautas yra patenkintas.

„Savo darbu esu patenkintas, rezultatais – ne. Abi draugiškas rungtynes pralaimėjome. Bet Baltijos taurės turnyras įrodė, kad mokame, galime ir norime žaisti“, – spaudos konferencijos pabaigoje apibendrino Lietuvos rinktinė strategas.

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas

Vartininkai:

1. Giedrius Arlauskis (Kazanės „Rubin“, Rusija);
2. Žydrūnas Karčemarkas (Gaziantepo „Gaziantespor“, Turkija);
3. Paulius Grybauskas (Baku „Neftchi“, Azerbaidžanas);

Gynėjai:

4. Andrius Skerla (Balstogės „Jagiellonia“, Lenkija);
5. Marius Stankevičius (Genujos „Sampdoria“, Italija);
6. Arūnas Klimavičius (Novosibirsko „Sibir“, Rusija);
7. Ramūnas Radavičius (Panevėžio „Ekranas“, Lietuva);
8. Marius Žaliūkas (Edinburgo „Hearts“, Škotija);
9. Tadas Kijanskas (Balstogės „Jagiellonia“, Lenkija);

Saugai:

10. Edgaras Česnauskis (Maskvos „Dinamo“, Rusija);
11. Deividas Česnauskis (Salonikų „Aris“, Graikija);
12. Deividas Šemberas (Maskvos CSKA, Rusija);
13. Linas Pilibaitis (Dėro ETO, Vengrija);
14. Saulius Mikoliūnas (Kijevo „Arsenal“, Ukraina);
15. Vytautas Lukša (Kijevo „Arsenal“, Ukraina);
16. Kęstutis Ivaškevičius (Tel Avivo „Bnei Yehuda“, Izraelis);
17. Mindaugas Panka (Lodzės „Widzew“, Lenkija);

Puolėjai:

19. Darvydas Šernas (Lodzės „Widzew“, Lenkija);
20. Tomas Danilevičius (A.S. „Livorno“, Italija);
21. Andrius Velička (Glazgo „Rangers“, Škotija);
22. Ričardas Beniušis (Marijampolės „Sūduva“, Lietuva);
23. Robertas Poškus (Baku „Inter“, Azerbaidžanas).