Netektis pridengia T. Parkerio korta

Jei Lietuvos ir Prancūzijos rinktinės sužaistų statistikos vidurkių rungtynes, prancūzai jas laimėtų 10 taškų skirtumu.

Pirmame etape Europos vicečempionai varžovams vidutiniškai mesdavo po 80,6 taškų – pagal šį rodiklį jie kol kas neturi lygių. Tuo tarpu 69,4 taško vidutiniškai renkantys lietuviai rezultatyviausių pirmenybių komandų rikiuotėje užima tik 18-ą vietą.

Kita vertus, Lietuvos rinktinė atsigriebia gindamasi: į savo krepšį ji praleidžia po 67,4 tšk. ir kartu su suomiais dalijasi 2-3 vietas, nusileisdama tik ispanams (vid. 53,8 tšk.). Tiesa, vertinant gynybos efektyvumą, prancūzai nedaug atsilieka nuo J. Kazlausko ekipos (vid. 68,8 tšk., 7-8 vietos).

Kas tokių NBA žaidėjų kaip Joakimas Noah, Ronny Turiafas, Mickaelis Pietrusas, Kevinas Seraphinas ar Rodrigue'as Beaubois dėl įvairių priežasčių netekusią Prancūzijos rinktinę varo į priekį Slovėnijoje?

Atsakymas labai paprastas – vis tas pats neprilygstamas ir nesugaudomas įžaidėjas T. Parkeris.

Vincento Collet treniruojamos ekipos puolime jis ir pats atsiriekia savo dalį, pelnydamas vid. 18,8 taško per rungtynes, ir kuria progas komandos draugams, atlikdamas po 4,8 rezultatyvaus perdavimo. Būtent jo dėka pagal pastarąjį rodiklį prancūzai (vid. 16,6) užima antrą vietą tarp visų čempionato komandų.

Starto penketas – vis dar įspūdingas

Anot J. Kazlausko asistento Gintaro Krapiko, prancūzų noras dalintis kamuoliu puolime byloja, jog jie žaidžia komandinį krepšinį.

Ieškodamas, kam atlikti perdavimą, T. Parkeris turi ne vieną pasirinkimą: aikštės kraštuose tai gali būti Nicolas Batumas arba Mickaelis Gelabale, baudos aikštelės prieigose – universalusis Borisas Diaw, po krepšiu – 215 cm ūgio Alexis Ajinca.

Vis dėlto grėsmingiausia, G. Krapiko manymu, yra gynėjų grandis.

„T. Parkeris tikrai žino, ką daryti su kamuoliu: jis gali ir pats atakuoti, ir surasti komandos draugus. Todėl gynėjų linija Prancūzijos rinktinėje yra pati pavojingiausia, o prie jos dar galime pridėti puolėją B. Diaw, kuris yra rišamoji grandis tarp gynėjų ir aukštaūgių. Priėmęs kamuolį toli nuo krepšio, B. Diaw perdavimais maitina vidurio puolėjus, gali ir pats atakuoti. Be abejo, stipresnė Prancūzijos komandos pusė yra puolimas, todėl mums gynyboje reikės sužaisti galingai. Manau, pirmo etapo metu tai ne kartą parodėme“, – kalbėjo specialistas.

Lietuvos rinktinės sirgaliai turėjo įsidėmėti ir dar vieną veidą Prancūzijos rinktinėje: 2011 metų Europos čempionate nuo atsarginių suolo pakilęs gynėjas Nando De Colo sumetė 21 tašką, o į T. Parkerio gynybą susikoncentravusi Kęstučio Kemzūros komanda pralaimėjo 67:73.

„Jis išlieka labai pavojingas krepšininkas, galintis sėkmingai įsijungti į žaidimą. Bet kai yra T. Parkeris, M. Gelabale, N. Batumas, B. Diaw, jis ne taip dažnai laiko kamuolį savo rankose kaip norėtų“, – apie varžovų slaptą ginklą atsiliepė G. Krapikas.

J. Valančiūnas ar R. Javtokas?

Kaip ir prieš dvejus metus žaidžiant Vilniuje, Liublianoje Lietuvos rinktinė pirmiausia ruošiasi T. Parkerio medžioklei.

Mantas Kalnietis šiame čempionate jau gainiojosi tokius krepšininkus kaip Bo McCalebbas ar Tyrese'as Rice'as, bet šįkart jo laukia akistata su vienu geriausių (jei ne pačiu geriausiu) įžaidėjų pasaulyje.

„Tokio lygio žaidėjo visiškai išjungti neįmanoma. Reikia, kad vyrai gindamiesi išlaikytų šaltus nervus. Būtų idealu, jei visus savo taškus T. Parkeris pelnytų per vargus, mestų per rankas, jo pataikymo procentas būtų kuo žemesnis“, – teigė G. Krapikas.

Tuo tarpu nukraujavusi Prancūzijos priekinė linija atrodo ne tokia galinga kaip anksčiau, bet jėgos ir atletiškumo neatimsi ir iš jos. Nuo to, kaip vyks klostysis žaidimas baudos aikštelėje, priklausys ir Lietuvos rinktinės vidurio puolėjų Jono Valančiūno bei Roberto Javtoko žaidimo laikas.

Jei dominuoti po savo krepšiu pavyks, daugiau žais pirmasis, jei gynyboje bus problemų, darbo turės antrasis.

„Prancūzai turi aukštų tamsiaodžių žaidėjų, kurie, kitaip nei buvusios Jugoslavijos šalių krepšininkai, stengiasi išnaudoti savo fizinę jėgą, blokuoti metimus, perimti kamuolį. Prie šito reikės prisitaikyti. Rungtynių eiga parodys, ar mes turėsime problemų su priešininkų vidurio puolėjų žaidimu baudos aikštelėje. Jei taip bus, R. Javtoko vaidmuo tikrai išaugs“, – neslėpė G. Krapikas.

Tikina, jog laiko pasiruošti kovai nepritrūks

Dvikovai su prancūzais Lietuvos rinktinė – neskaitant informaciją renkančių ir analizuojančių trenerių – ruošėsi tik rungtynių dieną.

Antradienį į Liublianą atvykę lietuviai atsisakė tiek vakarinės treniruotės, tiek vaizdo įrašų peržiūros. Anot G. Krapiko, žaidėjams buvo būtina atsigauti po dramatiško pirmadienio mūšio su bosniais.

„Tokia poilsio diena buvo labai reikalinga. Vienu metu jau krovėmės lagaminus kelionei namo, o rungtynių pabaigoje vis tik išėjome į kitą etapą. Leidome vyrams „atšviežinti“ galvas – ypač tiems, kurie paskutiniame mače žaidė daugiau nei 40 minučių. Bet laiko susipažinti su varžovu pakanka, nes šiandien žaisime tik vėlai vakare“, – dėstė treneris.

Lietuvos ir Prancūzijos mačas „Stožice“ arenoje vyks trečiadienį, nuo 22 val. Lietuvos laiku.