Karščiausias Dakaro naujienas galite sekti DELFI Auto puslapyje „Facebook“. Kas vyko ankstesnę dieną ir kas lietuvių laukia penktame Dakaro etape, klausykite karštame „DELFI Klausyk“ įraše.

Pirmi į lenktynių trasą išvažiavo motociklininkai. Organizatoriai buvo numatę, kad Dakaro dalyviai startuos ne po vieną, o keli iš karto, tad motociklų klasės dalyviai startavo būriais po dešimt. Diena turėjo būti ilga, mat drauge su greičio ruožu ir važiavimu bendrojo naudojimo keliais, motociklininkai ir keturračių klasės dalyviai turėjo įveikti 776 km.

Ir nepaisant to, kad buvo sudėtinga, lietuviams sekėsi puikiai. Arūnas Gelažninkas, „East and Nord by Lituanica“ komandos narys, važiavo stabiliai, nors ir vieną kartą nukrito. Vyras finišą pasiekė 37-as, o toks rezultatas leido absoliučioje įskaitoje pakilti į 34-ąją vietą.

Tačiau labiausiai sublizgėjo Balys Bardauskas, „Ąžuolas team“ narys, besirungiantis motociklininkų vienišių klasėje. Kaip reikiant spustelėjęs ir pasirinkęs tinkamą kryptį dykumoje, jis finišavo net 54-oje pozicijoje ir absoliučioje įskaitoje pakilo iki 88-osios vietos.

Tačiau svarbiausia B. Bardauskui yra „Original by Motul“ – motociklininkų vienišių, neturinčių jokios pagalbos – klasė. Joje lenktynininkas finišo liniją kirto būdamas 7-oje vietoje, o absoliučioje klasės įskaitoje pakilo iki 16-os vietos.

Pakilo į 10 vietą

Automobilių, sunkvežimių ir SxS klasės dalyvių diena turėjo būti dar sunkesnė, mat jiems tekęs greičio ruožas driekėsi 515 km. Tačiau dramatiškai pasikeitusios eismo sąlygos – kilęs ypač tankus rūkas – trasoje organizatorius privertė priimti sprendimą greičio ruožą trumpinti iki 425 kilometrų.

Tai pradžiugino Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno „Agrorodeo“ ekipažą. Šie į greičio ruožą išvažiavo turėdami vos vieną atsarginį ratą ir jį panaudojo dar pirmoje trasos dalyje. Kaip sako patys vyrai, ekipažas važiavo ir meldėsi, kad ratai atlaikytų, mat, baiminosi, kitaip teks nakvoti dykumoje.

Tad išgirdę žinią, kad finišo liniją kito kiek anksčiau, jie neslėpė džiaugsmo. Preliminariais duomenimis ekipažas finišavo būdami 23-i, tačiau kokią vietą po tokio finišo jie užima absoliučioje įskaitoje, paaiškės artimiausiu metu.

Benediktui Vanagui ir Sebastianui Rozwadowskiui, „General Financing team Pitlane“ ekipažui, sutrumpintas greičio ruožas buvo nė motais. Lenktynininkai apie pasikeitusias sąlygas sužinojo tada, kai drauge su būriu lyderių pasiekė tikrąjį finišą ir jį kirto.

Nuvargęs ir nekantriai poilsio dienos laukiantis duetas 5-ąją Dakaro ralio dieną užbaigė būdami 14-i, o tai leido bendroje įskaitoje jiems sugrįžti iš 12-os, į rekordinę 10-ąją vietą.

Visiškai kitaip susiklostė Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio, „Craft bearings“ ekipažo, likimas. Pastarosiomis dienomis kaistančio variklio nukamuotas ekipažas į greičio ruožą išvažiavo problemos neišsprendęs, mat maratono dieną mechanikų pagalba negalima.

Dykumoje nuolat kaistantis variklis privertė ekipažą dažnai stoti, o vėliau, užėjus tamsai, sulėtėjo ir važiavimo tempas. 6.25 val. Lietuvos laiku „Craft bearings“ komanda dar buvo dykumoje ir teigė, jog bandys pasiekti finišą.

Kas nugalėjo klasėse

Motociklų klasės įskaitoje greičiausias buvo britas Samas Sunderlandas. Jis atkarpą įveikė per 4 val. 11 min. 18 sek.

Keturračių klasėje pergalę pelnė Nicolas Cavigliasso. Jis trasą nuvažiavo per 5 val. 8 min. Ir 11 sek.

Automobilių įskaitoje pirmi buvo Sebastienas Loebas ir Danielis Elena. Jiems prireikė 4 val. 56 min. 34 sek.

SxS klasėje pergalę pelnė Rodrigo Javieras Moreno Piazzolis. Jam trasai įveikti prireikė 6 val. 33 min. 52 sek.

Sunkvežimių klasėje greičiausias buvo „Kamaz“ ekipažas su Eduardu Nikolaevu priešaky. Jiems trasai įveikti prireikė 5 val. 53 min. 33 sek.

Šeštadienis Dakare – poilsio diena lenktynininkams ir darbymetis mechanikams. Šiems teks per dieną paruošti automobilius antrajai Dakaro ralio pusei, kurios startas – sekmadienį.

Dakaras 2019: 5 etapas
Paulius Garkauskas, DELFI žurnalistas Dakare, pranešė, kad ekipažas pasiekė finišą.
Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio ekipažas, pranešė Paulius Garkauskas, DELFI žurnalistas, juda į priekį, tačiau dykumoje jau visiškai sutemę, tai reiškia, kad važiuoti tenka lėčiau net nei įprastai.
Po penktosios Dakaro dienos, Benedikto Vanago ir Sebastiano Rozwadowskio ekipažas absoliučioje klasės įskaitoje sugrįžto tarp TOP10 Dakaro ralio dalyvių. Be kita ko, 10-uke tėra du „Toyotos“ bolidai – Nassero Al-attiyah ir B. Vanago.
Po ilgos pauzės, Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio ekipažas pasiekė 5-ąjį punktą. Čia jie 66-oje vietoje.
Benediktas Vanagas pasakoja, kad įveikti greičio ruožą spėjo drauge su lyderių grupe ir tik tikrajame finiše sužinojo, kad greičio ruožas – sutrumpintas. https://www.facebook.com/BenediktasVanagas/videos/757523591279007/&show_text=0&width=560
„Važiavom ir meldėmės. Gerai, kad nutraukė toliau greičio ruožą. Gal negerai džiaugtis, bet mums galbūt būtų tekę nakvoti šituose kanjonuose“, – džiaugėsi nutrauktu greičio ruožu Saulius Jurgelėnas. https://www.facebook.com/AgrorodeoDakar/videos/2068707323220863/&show_text=0&width=560
Organizatoriai oficialiai pranešė, kad greičio ruožas SxS, automobilių ir sunkvežimių klasės dalyviams bus trumpesnis. Tai daroma saugumo sumetimais, mat tolesnė greičio ruožo dalis dėl rūko yra pernelyg pavojinga. Tad 8-ąjį kelio punktą (8 waypoint/3CP) pasiekę dalyviai finišuos anksčiau, po 425 km.
Vaidotas Žala pasiekė 8 kelio punktą. Ekipažas čia – 23 vietoje.
Benediktas Vanagas pasiekė 9-ąjį kelio punktą. Šiame jis preliminariai 14-oje vietoje.
Benediktas Vanagas pasiekė 8-ąjį trasos punktą. Preliminariai ten jis – 15-as.
Dakaro organizatoriai pranešė, kad Stephane'as Peterhanselis, įveikęs beveik visą greičio ruožą, įstrigo ten pat, kur sustojęs buvo ir Sebastienas Loebas, Nasseras Al-attiyah ir Nani Roma. Teigiama, kad lenktynininkas čia įstrigęs jau geras 5 minutes.
„Nervina tiek sunkvežimiai. Tris kol išsigaudėme, praradome gal 20 minučių. Beviltiška. Važiuoji, sustoji vietomis, lauki. Nervina“, – karščiavosi tarpinį finišą pasiekęs Benediktas Vanagas. https://www.facebook.com/BenediktasVanagas/videos/2020831787998028/&show_text=0&width=560
Nuo tarpinio starto iki finišo kiekvienam ekipažui reikės įveikti dar 136 km.
Sebastienas Loebas pasiekė 5-osios Dakaro ralio dienos finišą. Kol kas jis starto rikiuotėje pirmas, tačiau ar tokiu išliks, paaiškės, kai finišuos likę sportininkai.
Tarpiniame Dakaro ralio starte siaučia smėlio audra. https://twitter.com/dakar/status/1083829652085305344
Tarpiniame starte, prieš likusią 5 dienos greičio ruožo dalį, Benediktas Vanagas startuoja iš 14 pozicijos, Vaidotas Žala – iš 23 pozicijos.
Balys Bardauskas motociklininkų vienišių klasėje kaip reikiant šovė aukštyn. Sportininkas finišą pasiekė būdamas 6-as tarp tų, kurie važiuoja neturėdami jokios pagalbos. DELFI primena, kad klasės lyderis šios dienos neatlaikė, sudaužęs motociklą pasitraukė iš lenktynių.
Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio ekipažo bėdos nesibaigia. Greičio ruože perkaito variklis, dėl slėgio plyšo aušinimo sistemos žarnelė. Ekipažas sustojo trasoje, aušina variklį ir bando taisyti automobilį.
Tarpinį finišą pasiekęs Vaidotas Žala garsiai dūsavo – diena tikrai sunki. Anot piloto, kopose prasidėjo smėlio audra. „Atvažiuoji, atrodo, sunkvežimis priekyje. O ten nieko. Ir šliauži pirma pavara. Šiandien tai dienelė“, – sakė V. Žala. Į greičio ruožą lenktynininkai išvažiavo turėdami vieną atsarginį ratą, tačiau tarpiniame finiše prisipažino, kad nebeturi ir jo. Visgi iki tikrojo finišo jiems reikės dar nuvažiuoti nemažą gabalą kelio, tad teks kaip reikiant pasistengti.
B. Bardauskas finiše preliminariai 54-as bendroje įskaitoje.
Balys Bardauskas, pasiekęs finišą, prisipažino, kad navigacija kopose, paskutiniuose punktuose, jam tikrai buvo sudėtinga. „Daug kas „nugrybavo“. Nusileidau nuo kalno ir dvi vėžės – į kairę ir į dešinę. Visi suko į dešinę, bet navigacija aiškiai rodė, kad reikia į kairę. Kadangi benzino bakai dar buvo nesibaigę, važiavau pagal ją ir pataikiau, o tie, kurie važiavo į kairę, dar nei vienas negrįžo, – DELFI žurnalistui Pauliui Garkauskui pasakojo B. Bardauskas. Motociklininkui teks įveikti daugiau nei 400 km bendro naudojimo keliais. P. Garkauskas spėjo užfiksuoti, kad lenktynininko motociklas jau pažymėtas sudėtingų kelio ruožų. Sulinkęs jo ratlankis.
Didžiąją greičio ruožo dalį įveikė Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas. Ekipažui teks kaip reikiant pasisaugoti, nes nebeturi nė vieno atsarginio rato, o greičio ruožo dar likę.
Finišą pasiekė Balys Bardauskas. Preliminariai jis – 54-oje vietoje.
„Šiandien, turbūt, buvo sunkiausia diena kol kas. Gerai, kad rytoj turime poilsio dieną“, – po finišo sakė Arūnas Gelažninkas. Jis juokėsi, kad spėjo starte išbandyti motociklo galimybes. Anot lenktynininko, važiuoja 170 km/val., tačiau kitų motociklininkų technika dar greitesnė. Trasoje jis gelbėjo bičiulį iš Olandijos, vėliau buvo 10 minučių paklydęs. Visgi jei pirmoji greičio ruožo dalis buvo ne tokia sudėtinga, antroje, kai prasidėjo kopos, buvo kur kas sudėtingiau. „Ir kritau kartą, nulaužiau rankenų apsaugas, ir įkilti daug kur buvo sunku, kai kur tik iš 5-6 karto pavyko įkilti. Visiems sunku buvo“, – kalbėjo jis. https://www.facebook.com/iGo2Dakar/videos/1966026423451949/&show_text=0&width=560
Vienišių klasė, kurioje važiuoja Balys Bardauskas, išties sudėtinga ir pavojinga. Maxas Huntas, iki šiol šioje klasėje pirmavęs, priverstas pasitraukti, mat avarijoje trasoje sudaužė savo motociklą. https://twitter.com/dakar/status/1083812353802752000
„Turim dar vieną ratą“, – DELFI žurnalistui Pauliui Garkauskui sakė tarpinį finišą pasiekęs Benediktas Vanagas, „General Financing team Pitlane“ lyderis. Iki šiol įveiktą greičio ruožą jis vertina dviprasmiškai. Daug kur „fesh-fesh“ smėlio tiek, kad per keliamas dulkes nematyti kelio. Tuomet, sako pilotas, stojo, nevažiavo. Antra vertus, per kopas, juokasi pats, nestojo – „prapūtėm kaip dievai“. Tarpinį finišą pasiekusi komanda ilgai neužtruko ir nukeliavo tolyn. Kol kas čia B. Vanagas – 14-as.
Benediktas Vanagas pasiekė 6-ąjį kelio punktą. Lenktynininkas jame preliminariai 15-as.
Į priekį stumiasi ir Antanas Juknevičius. Lenktynininko ekipažas užfiksuotas 4-ame kelio punkte, ten komanda yra 51-oje vietoje.
Balys Bardauskas pasiekė 6-ąjį kelio punktą. Po jo motociklininkams belieka nuvažiuoti iki finišo. Preliminariai B. Bardauskas dabar – 80-oje vietoje.
Tai, kad Dakaras yra išties gali būti pavojingas ir ne veltui vadinamas sunkiausiu, puikiai įrodo šis vaizdo įrašas. Bergounhe Jean Remy ekipažas, pažymėtas 425 numeriu, lenktynių nebaigs. https://www.facebook.com/1791195181144803/videos/330730564317187/&show_text=0&width=560
Visureigių klasės lyderiai jau pasiekė tarpinį šios dienos greičio ruožo finišą. Pirmas čia Sebastienas Loebas, palikęs Nasserą Al-attiyah antroje vietoje. Po šio ruožo laukia 66 km ilgio neutralizacijos zona, o tada – antras tarpinis startas.
Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas pasiekė 5-ąjį greičio ruožo punktą. Preliminariai jie – 28-i.
Arūnas Gelažninkas pasiekė finišą. Preliminariai vyras lenktynes baigė 38-oje vietoje.
Benediktas Vanagas išlaiko tempą. 5-ajame kelio punkte jis – 18-as.
Dakaro organizatoriai skelbia, kad šis greičio ruožas sunkus visiems. Štai čekas Martinas Macikas, esantis savo klasės absoliučios įskaitos 4-oje vietoje, įstrigo ir kone valandą nejuda iš vietos, mat sunkvežimio ratas išlūžo.
„Agrorodeo“ ekipažas pasiekė 4-ąjį trasos punktą. Preliminariai – 35-i.
Carlosas Sainzas, viltis tapti šių metų čempionu palaidojęs dar ralio pradžioje, susidūrė su sunkumais ir, nors atrodė, kad galės džiaugtis greičiausio vardu šiandien, trasoje prarado pusvalandį.
Antano Juknevičiaus ekipažas pamažu važiuoja tolyn – pasiekė 2-ąjį kelio punktą ir jame yra 54-oje vietoje. Rezultatai preliminarūs, nes gali keistis, kai šią atkarpą pasieks kiti varžybų dalyviai.
Pirmasis motociklininkų klasėje yra Xavieras de Soultrait. Tačiau Mathiasui Walkneriui, artimiausiam konkurentui, turėtų būti labai apmaudu, mat vyras liko 2-oje vietoje, atsilikęs vos 9 sekundes.
„Agrorodeo“ ekipažas atgavo kvapą ir tempą. Trečiame kelio punkte jie – 33-ioje vietoje ir kyla rikiuotėje aukštyn.
Balys Bardauskas taip pat sparčiai stumiasi į priekį ir demonstruoja gerą tempą. Penktajame kelio punkte lenktynininkas preliminariai yra 75-as.
Arūnui Gelažninkui tarpinis finišas pasiekiamas ranka. Motociklininkas paskutiniame kelio punkte užfiksuotas 36-oje vietoje. Penktąją Dakaro dieną motociklų ir keturračių klasės dalyviai važiuoja trumpesnę atkarpą, tačiau po finišo jiems reikės įveikti dar 400 km bendro naudojimo keliais.
Antano Juknevičiaus komanda DELFI informavo, kad ekipažas į priekį stumiasi tikrai lėtai. Peru išaušusi labai karšta diena, tad tai neprideda greičio lenktynininkams. Jie stoja maždaug kas 5 km ir aušina smarkiai kaistantį variklį, pila į aušinimo sistemą vandenį.
Benediktas Vanagas pasiekė ketvirtąjį kelio punktą. Preliminariai čia jis 16-as, nors šie rezultatai dar gali keistis, kai tą pačią atkarpą pasieks kiti lenktynininkai.
Vaidotas Žala stumiasi į priekį. 2-ame kelio punkte ekipažas užfiksuotas 41-as.
https://www.facebook.com/AntanasJukneviciusDakar/videos/364507644368115/&show_text=0&width=560
Paulius Garkauskas, DELFI žurnalistas Peru, informavo, kad Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio ekipažo diena bus labai sunki. „Jiems labai prastai, variklis smarkiai kaista“, – pasakojo Dakaro užkulisuose dirbantis žurnalistas.
Antanas Juknevičius pasiekė 1-ąjį trasos punktą. Čia jis preliminariai 53, tačiau rezultatai gali keistis, kai šį punktą pasieks daugiau ekipažų.
„Mums plėšytis būtų kvaila: variklis kaista, gali neatlaikyti. Svarbiausia yra šiandien finišuoti“, – sako Antanas Juknevičius. Ekipažas sakė, kad atsargiai važiuodami išsaugojo visus 3 ratus, todėl jei reikės, juos galės skolinti ir Benediktui Vanagui, ir Vaidotai Žalai. *Mums dabar sustoti kažkurį eilinį kartą nebaisu. Vis tiek stojame dažnai aušinti variklio“, – šyptelėjo „Craft bearings“ pilotas.
Lietuviai, stebintys Dakaro ralį, akis įsmeigę į oranžinės spalvos ekipažą – Antaną Juknevičių ir Darių Vaičiulį. Komandos pilotas pasakojo, kad sąlygos sunkios, ir šiandien ekipažui teks stoti ir kiekviename teisėjų punkte imti papildomai vandens, mat variklis vis dar kaista ir iškilusios techninės problemos bus išspręstos tik ekipažui pasiekus bivaką.
Akivaizdu, kad Balys Bardauskas greitina tempą. Jei 3-iame kelio punkte jis buvo 87-as, ketvirtajame – jau 84-as.
Dakaro organizatoriai pasikelbė, kad ralio šiemet nebaigs motociklininkas Paulo Goncalves. Vyras kelissyk krito 155-ajame greičio ruožo kilometre, tikėtina, jog susilaužė ranką, ir paskelbė, jog traukiasi. https://twitter.com/dakar/status/1083754779556352001
Projektas „iGo2Dakar“ dalinasi Benedikto Vanago šuoliu iš trečiosios Dakaro ralio dienos. Laimei, jis baigėsi gerai. https://www.facebook.com/iGo2Dakar/videos/339027300021674/&show_text=0&width=560
Benediktas Vanagas pasiekė 2-ąjį kelio punktą, jis preliminariai 13-as. Vaidotas Žala, startavęs iš 22 pozicijos, pirmajame kelio punkte kaip reikiant sulėtėjo ir nusmuko į 39 vietą.
Balys Bardauskas pasiekė 3 greičio ruožo punktą. Preliminariai lenktynininkas ten yra 87-as. Arūnas Gelažninkas užfiksuotas 5-ame punkte, kur jis – 37-oje vietoje.
Į greičio ruožą išvažiavo ir visi trys Lietuvos visureigių ekipažai. Greičiausias kol kas Benediktas Vanagas, startavęs iš 18 pozicijos ir pirmąjį kelio punktą pasiekęs būdamas 15-oje vietoje.
Balys Bardauskas pasiekė ir antrąjį 5-os dienos greičio ruožo punktą. Ten jis – 95-as.
DELFI tiesiogiai nuo Dakaro starto linijos. https://www.facebook.com/DELFI.Lietuva/videos/288654191723323/&show_text=0&width=560
Arūnas Gelažninkas pasiekė ketvirtąjį greičio ruožo punktą. Įveikti liko maždaug pusė greičio ruožo.
Starto laukianti „Craft bearings“ komanda pasakoja, kad trasa nebus lengva, tačiau svarbiausia šią dieną išgyventi. https://www.facebook.com/AntanasJukneviciusDakar/posts/1991070914302943&width=500
Iš 92-os pozicijos startavęs Balys Bardauskas 1-ame kelio punkte yra 94-as.
Startuoja 5-asis Dakaro ralio etapas. https://www.facebook.com/DELFI.Lietuva/videos/217346102547680/&show_text=0&width=560
Arūnas Gelažninkas stabiliai veržiasi pirmyn. Lenktynininkas užfiksuotas antrajame penktos Dakaro dienos kelio punkte. Preliminariai šioje atkarpoje jis – 41-as.
Benedikto Vanago komanda juda į 5-ojo greičio ruožo startą. https://www.facebook.com/BenediktasVanagas/videos/1651274818351177/&show_text=0&width=560
„Vakar buvo ne kažką, šiandien išsimiegojau, pavalgiau“, – DELFI sakė Vaidotas Žala, „Agrorodeo“ komandos lyderis. Jis pasakojo, kad tiems, kas važiavo be kondicionierių, vakarykštė diena „fesh-fesh“ smėlyje buvo labai liūdna, mat salonas buvo pilnas smulkių smėlio dulkių. Be to, ekipažui teko paaukoti du ratus, o tai reiškia, kad šiandien reikės saugotis labiau. Kalbėdamas apie laukiantį startą šiandien, V. Žala pastebėjo, kad reikės startuoti tarp sunkvežimių, todėl lengva tikrai nebus, mat kelias bus mažai matomas ir nervintis ar nekantrauti negalima, mat šitaip įmanoma bus ir pramušti ratus. https://www.facebook.com/DELFI.Lietuva/videos/1252324124905672/&show_text=0&width=560
„Startuojame grupėpis po 10 motociklų, iš pliažo važiuosime tiesiai į kopas. Nuotaika gera, motociklas pataisytas, turėtų viskas bus gerai“, – įsitikinęs motociklininkas Arūnas Gelažninkas. https://www.facebook.com/arunas.gelazninkas/videos/1652703131497730/&show_text=0&width=267