Socialiniuose tinkluose tėvai vieni kitų klausia patarimų ir ieško idėjų, kaip originaliai pasveikinti vaikų auklėtojas, klausinėja, kur kiti ketina šventiškai paminėti mokslo metų pabaigą. Ne paskutinis klausimas – ir šventei numatomas biudžetas. Kas vienoms šeimoms – normali suma, kitoms gali būti rimtas finansinis iššūkis.

Uždaroje tėvų grupėje savo dilema pasidalijusi Eglė (moters prašymu vardas pakeistas) klausė kitų tėvų nuomonės: „Kokia suma jums atrodo adekvati ketvirtokų išleistuvėms? Man akys iššoko ant kaktos <...> mokytojos pasiūlytas variantas – apie 150 Eur kiekvienam vaikui. Ar čia tik man atrodo nenormalu tokios kainos už 4 klasės pabaigtuves?“

Eglė pridėjo, kad šiuo metu vaiką augina viena, ir nors jos pajamos yra didesnės nei vidutinės, išleistuvėms numatoma suma jai yra per didelė. Moteris apgailestavo, kad vaikui skaičiuojant paskutines dienas šioje mokykloje ir pradėjus planuoti mokslo metų pabaigimo šventę tenka išgyventi nemalonią situaciją, nors iki šiol panašiems reikalams nėra tekę ištuštinti kišenių. „Esame važiavę ir į ekskursijas, bet kainos būdavo adekvatesnės, tiksliai nepamenu, bet kelionės atsieidavo apie 30 Eur. Žinoma, dar tekdavo pridėti dienpinigių, pasirūpinti užkandžiais. Perkant įvairias dovanas irgi viskas būdavo proto ribose, tarkim, pernai prieš Kalėdas metėmės po 15 eurų, už kuriuos buvo perkama dovana mokytojai ir po dovanėlę kiekvienam vaikui. Mano manymu, tokios sumos – normalu“, – sakė Eglė.

Klasės mokytoja už minėtą sumą siūlo mokiniams su keliais prižiūrėti padedančiais tėvais leistis į dviejų dienų išvyką kitame Lietuvos krašte. Į sumą įskaičiuota kelionė, edukacijos ir lankytini objektai bei nakvynė su pusryčiais viešbutyje.

„Apskritai ar ketvirtokams važiuoti kažkur su nakvyne nėra per anksti? Aš savo vaiko per naktį kaž-kur tikrai neleisčiau, – kitų tėvų nuomonės klausė vieniša mama. – Žinokite, aš be žodžių. Nėra taip, kad negalėčiau skirti tokios sumos, bet aš pati žinau, kad klasėje yra vaikų, kurių šeimos to tikrai negali sau leisti. Be to, nenoriu tokios sumos skirti, nes šventė yra ne apie pinigus, o apie laiką kartu. Kiek matau, į išvyką tevažiuos 50–70% klasės, ir man atrodo, tai labai neteisinga kitų vaikų atžvilgiu.“

Svetur kadaise gyvenusi Eglė palygino skirtingas savo patirtis ir pastebėjo, kad Lietuvoje žmonės dažnai gyvena ne pagal savo kišenę. „Mano galva, [tokiai šventei] normalu būtų mestis po 50 Eur ir ne daugiau. Dabar man verkti norisi, negi tokia yra norma Lietuvoje? – rašė ji. – Esu gyvenusi užsieny, žinau, kad ten nėra tokių nenormalių rinkliavų, visos šventės vyksta, bet niekas nedaro pompastikos. Pas mus, panašu, pinigų niekas neskaičiuoja. Arba greičiau bando pasirodyti, o namie grikius kerta.“

Dalijosi pigiau atsiėjusiomis idėjomis

Išliejusi savo apmaudą socialiniame tinkle moteris pasidžiaugė, kad sulaukė didelio kitų tėvų palaikymo: „Aš dar truputį šokiruota, bet ačiū jums už palaikymą, nes minutėlę jau pagalvojau, kad su mano logika kažkas negerai.“

Į diskusiją įsitraukę kiti mokyklinio amžiaus vaikų turintys tėvai dalijosi savo patirtimi, kaip patys šventė ar dar ketina švęsti savo vaikų išleistuves išleisdami gerokai mažiau. Vieni mielai prisiminė simboliškai tekainavusią vaikų šventę pačioje mokykloje, ne kartą buvo paminėtas ir šventimas išsinuomotoje sodyboje, kurioje vaikus linksmino pasamdyti animatoriai ir laukė įvairios lauko pramogos. Tėvai pasakojo, kad tokia šventė vaikams itin patiko ir brangiai nekainavo, mat sodyba nuomota tik dienai.

Kai kurie forumo dalyviai skaičiavo, kad už pusantro šimto eurų, kiek šeimai atsieitų Eglės vaiko klasėje organizuojama išvyka, gerai paieškojus, būtų galima susiorganizuoti net kelionę į užsienį. Ne vienas kritikavo šį mokytojos sumanymą ir dėl to, kad į išvyką vyks tik dalis mokinių – tie, kuriems ši kelionė finansiškai įkandama.

Vis dėlto kai kuriems diskusijos dalyviams situacija nepasirodė neadekvati – jų manymo, numatoma suma nemaža, bet dabar tai normalu, mat kainos sukilusios visur.

Gražiai šventei svarbiausi ne pinigai

Apie tai, kaip įsimintinai, bet nebrangiai gali būti švenčiamos ketvirtokų išleistuvės, sutiko papasakoti Vilniaus Filaretų pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jolita Juknevičienė. Šioje mokykloje, kasmet ketvirtokus išlydinčioje į kitas ugdymo įstaigas, mokinių išleistuvės turi gilias tradicijas.

„Mūsų bendruomenei tai yra labai svarbi šventė. Kiekvienais metais jos laukiame su dideliu jauduliu. Esame pirmos pakopos mokykla, kurioje mokosi 1–4 klasių mokiniai. Jie nuo pirmos klasės mūsų mokykloje žengia nedrąsius žingsnius žinių ir mokslo pasaulyje. Per šį laikotarpį mokiniai patiria daug pirmų kartų – pirma raidė, žodis, perskaitytas sakinys. Tai yra labai labai svarbu. O prabėgus ketveriems metams jau matome užaugusias, tvirtas, brandžias asmenybes. Mums mūsų mokyklos ketvirtokai prilygsta 12 klasės mokiniams. Tai mūsų mokyklos abiturientai, su kuriais tenka atsisveikinti linkint sėkmės kituose gyvenimo etapuose“, – kalbėjo J. Juknevičienė.

Ketvirtokų išleistuvės mokykloje kasmet švenčiamos paskutinę mokslo metų dieną. Į šventę įsitraukia visa bendruomenė – tėvai, vaikai, pedagogai. Kiekviena laida, kaip pasakoja mokyklos atstovė, turi savo tematiką, susijusią su išleistuvių švente: „Pavyzdžiui, tai gali būti jūros platybės, kuriose dominuoja laivai, švyturiai, uostas. Dangaus žydrynės tema su išskrendančiais paukščiais. Pieva, kurioje stiebiasi ir auga daug nuostabių žiedų. Kasmet tos temos keičiasi. Jas bendru sutarimu pasirenka ketvirtokų laidos bendruomenė.“

Tradiciškai šventė čia vyksta mokyklos kieme. Nuskambėjęs paskutinis skambutis pakviečia mokinius į šventinę paskutinę pamoką. Mokiniai padėkoja pedagogams ir tėvams – už galimybę augti, pažinti, semtis mokslo ir žinių, nuolat tobulėti. „Šią padėką visada lydi daina, šokis, nuoširdus padėkos žodis. Tai taip jautru, nes daro vaikai noriai ir iš visos širdies, – dalijosi J. Juknevičienė. – Taip pat turime tradiciją, kad kiekviena laida palieka dovaną savo pirmajai mokyklai. Tai pasodintas medis, pastatytas suolelis, išrašytas žodis AČIŪ, gėlių kupinas vazonas, knygų namelis. Kiekviena dovana yra savita, nuoširdi, atrandanti savo vietą mūsų mokyklos kieme ir bylojanti apie išėjusią ketvirtokų laidą.“

Paklausta, ar organizuojant šią šventę tarp tėvų nepasitaiko nesutarimų, mokyklos atstovė neslėpė, kad būna visko ir kartais tikrai kyla diskusijų dėl vienokių ar kitokių klausimų. „Kiekvienas turi teisę išsakyti savo nuomonę. Tačiau iki šiol visada pavykdavo rasti kompromisą ir bendru sutarimu sukurti šventę vaikams, – patikino ji. – Mūsų bendruomenėje yra akcentuojami ne finansai, svarbiausia – kiekvieno iš mūsų nuoširdus indėlis. Dažniausiai paprastuose, bet nuoširdžiuose dalykuose slypi sėkmė, kurią ne visada gali nusipirkti už pinigus. O drauge mes galime padaryti daug, labai labai daug gerų, prasmingų ir svarbių dalykų.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)