1. Mišraus amžiaus klasėje, kurioje mokosi 15 vaikų, turėtų dirbti ne mažiau kaip 2 pedagogai.

2. Ugdymo aplinkoje turėtų būti gausu ugdomųjų priemonių, gamtinių medžiagų (kaštonų, akmenukų ir pan.), nuolat skatinančių vaiką veikti, tobulėti ir ugdytis. Sienos, lubos, grindys turėtų „kalbėti“ – kad vos įžengęs į klasę, vaikas pradėtų mokytis.

3. Vaikus turėtų ugdyti savo srities profesionalai: žmonės, kurių kvalifikaciją liudija ikimokyklinio ugdymo išsilavinimas, o į priekį vedą nuolatinis asmeninis tobulėjimas, plečiantis ne tik profesinį, bet ir bendrą kultūrinį akiratį. Tokie mokytojai paprastai būna atviri naujovėms, nebijo tyrinėti, bandyti ir sėkmingai derina kūrybiškumą su giliomis dalyko žiniomis ir gyvenimiška išmintimi.

4. Esminė kokybiško ankstyvojo ugdymo ypatybė – vaikui turi būti įdomu mokytis, todėl ugdymas turėtų būti organizuojamas per vaiko patirtis. Kokybiško ugdymo įstaigoje vaikas apie ąžuolą mokysis ne žiūrėdamas į plakatą, bet kartu su mokytoju eidamas į parką ir ieškodamas to medžio, skaičiuodamas, kiek jų yra parke, matuodamas kamieno storį, rinkdamas lapus, giles, juos uostydamas, o grįžęs į klasę – džiovins lapus, stebės juos per mikroskopą.

 Kristina Gadliauskienė

5. Didelis dėmesys emocinio intelekto ugdymui: kokybiško ankstyvojo ugdymo įstaigoje emocinis intelektas ugdomas pagal tarptautiniu mastu pripažintas programas (pavyzdžiui, kimočių ar mindfulness programos). Vaikystė – tai toks amžiaus tarpsnis, kai vaikas aktyviai juda ir nuolatos tyrinėja aplinką, todėl labai svarbu ugdyti įprotį sukaupti dėmesį į tam tikrą detalę, reiškinį. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai mus nuolat blaško begalė spalvų ir garsų, tai ypatingai svarbu. Razinos metodas – dar vienas būdas pratinti vaiką sutelkti dėmesį į mažus dalykus per penkis pojūčius: klausą, regą, uoslę, lietimą, skonį. Kokybišką ugdymą organizuojanti įstaiga visuomet ugdys vaiko vaizduotę – pavyzdžiui, prašys jo užsimerkti, įsiklausyti į tylą, įsivaizduoti, kaip atrodo tyla.

6. Kalbų ugdymas – dar vienas būtinas kokybiško ankstyvojo ugdymo dėmuo. Šiuolaikinio pasaulio piliečiui svarbu kuo anksčiau ir tinkamu būdu pradėti mokytis naujos kalbos.

7. O pasiekimų vertinimai? Taip, jie būtini: tik ne lyginant vaikus, bet kiekvieno vaiko individualius gebėjimus, įvertinus juos stebėjimo ir aprašymo metodu. Kokybiškas ankstyvasis ugdymas tėvams suteiks galimybę bent kelis kartus per metus susipažinti su išsamiais jų vaikų pasiekimų ir pažangos vertinimais individualių pokalbių metu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)