Lyginant su paspringimu, svetimkūniai virškinimo trakte yra daug mažiau grėsminga būklė, sako vaikų chirurgijos rezidentas Benediktas Jonuška, tačiau šiuo atveju būtina išsiaiškinti, ką vaikas galėjo praryti, ir įvertinti vaiko būklę.

„Tėvams būtina žinoti, kokia yra pirmoji pagalba užspringus, tačiau dar svarbiau yra vaikui tinkamos aplinkos sukūrimas. Vaiko aplinkoje neturi būti mažų smulkių detalių, kamuoliukų ar daiktų, kurie galėtų sukelti springimą, primaitinti vaikus maistu pagal rekomendacijas ir neduoti kieto maisto, kol jo vaikas negali sukramtyti. Žiūrėkite, kad vaikui nebūtų lengvai pasiekiami įvairūs aštrūs daiktai, chemikalai ir pan.“, – įspėja jis.

Gydytojo patarimus, ką daryti vaikui paspringus, kviečiame skaityti straipsnyje „Vaikas paspringo: gydytojas pasakė, ką turite įsidėmėti visiems laikams ir ko imtis kritiniu momentu“.

B. Jonuška primena, kad pavojingiausi vaikams yra guminiai, apvalūs, kieti, nesuspaudžiami ir lygų paviršių turintys daiktai. Tokiais paspringti itin lengva, mat jie kvėpavimo takuose įstringa itin lengvai ir yra sunkiai pašalinami. Jei nevalgomas daiktas nukeliauja tolyn ir patenka į virškinimo traktą, o jūs nepastebite jokių pavojingų simptomų, tuomet belieka stebėti ir laukti. Dauguma atvejų svetimkūnis sėkmingai pasišalins tuštinantis.

„Daug tokių atvejų būna, kad tėvai nė nepastebi, o po to sauskelnėse randa „dovanų“. Laimei, viskas sėkmingai pasišalina ir tai būna daugumai tokių pacientų“, – pasakoja B. Jonuška.

Gydytojas rekomenduoja vaikams iki ketverių metų neduoti jokio kieto ir apvalaus maisto, pavyzdžiui, saldainių, riešutų, įvairių sėklų ar kietų morkų gabalėlių. Maitinkite vaiką, kai jis yra vertikalioje padėtyje – sėdi kėdutėje ir neužsiima kita veikla, neduokite maisto vaikui žaidžiant, lakstant ar verkiant. Leiskite žaisti su žaislais, skirtais to amžiaus vaikams ir neturinčias mažų detalių, kurias vaikas galėtų praryti.

Vaikai neretai praryja įvairias žaislų dalis, monetas, sąvaržėles, smeigtukus, kamštelius nuo tušinukų ir kitus įvairius smulkius daiktus. Taip atsitikus, jums belieka stebėti. Svetimkūniui nepasišalinus per 10 dienų, gali būti, kad vaikas jo neprarijo arba jūs to daikto nepastebėjote tarp išmatų. Visais atvejais, jeigu nesate tikri, gydytojas rekomenduoja dėl tolimesnės taktikos vykti pasikonsultuoti su vaikų chirurgu.

„Jei nėra skundų, ramiai stebėkite net vaikui prarijus smeigtuką ar žiogelį, kurie daugeliui atrodytų vieni pavojingiausių smulkių dalykų. Didelė tikimybė, kad jie apkibs išmatomis ir sėkmingai pasišalins patys. Be to, žarnos turi savybę, kad kai dirgiklis atsiremia į sienelę, jos išsigaubia, ir turinys sėkmingai keliauja toliau. Žinoma, medicinoje nieko nėra garantuoto 100 proc., tad pažeidimo galimybė išlieka. Jeigu jums neramu, keliaukite į priimamąjį“, – kalba B. Jonuška.

Į medikus reikia kreiptis, kai įtariame, kad vaikas kažką galėjo nuryti, ir atsiranda simptomų, tokių kaip dusulys, stridoras (kvėpavimo metu girdimas aukšto dažnio patologinis garsas, atsirandantis dėl oro turbulencijos, susidariusios susiaurėjusioje ar užsikimšusioje kvėpavimo takų vietoje), seilėtekis, balso pokyčiai, pilvo skausmas ir t.t.

Vis dėlto yra dalykų, kuriems patekus į vaiko virškinimo traktą, nereiktų laukti nė minutės. Nedvejokite ir kuo skubiau gabenkite vaiką medikų apžiūrai, jeigu įtariate, kad jis prarijo elementą, daugiau nei vieną magnetą ar daiktą, didesnį nei 2,5 cm, atkreipia dėmesį B. Jonuška. Tokiu atveju vaikas turi būti sekamas ir esant galimybei svetimkūnis turi būti pašalinamas endoskopiškai.

„Baterijos savo rūgštimi gali nudeginti ir padaryti didelių pažeidimų, todėl reikia kuo greičiau jas pašalinti. Didesni nei 2,5 cm daiktai, tikėtina, nepasišalins savaime ir dažniausiai įstringa stemplėje arba lieka skrandyje, todėl juos taip pat būtina pašalinti. Du magnetai, kurie yra nesulipę, gali patekti į skirtingas žarnas ir sulipę tarpusavyje padaryti žarnose perforacijas. Yra literatūroje atvejų, kaip daug prarytų magnetų sukėlė daugybines perforacijas žarnyne ir peritonitą. Tai juos taip pat būtina stebėti arba šalinti. Bet kokiu atveju žarnų perforacijų dažnis prie įvairių svetimkūnių yra iki 1%, tai reiškia, kad dauguma virškinamojo trakto svetimkūnių sėkmingai pasišalina“, – aiškina B. Jonuška.

Skubiai į ligoninę vykite arba kvieskite GMP ir tuo atveju, jei vaikas išgėrė acto, skalbiklio, kanalizacijos valymo priemonių ar kitų skysčių, kurie gali sukelti nudegimą. Patys tokiu atveju jokių pagalbos priemonių nesiimkite. „Neskatinkite vėmimo, negirdykite vandens ir jokiu būdu neleiskite plauti skrandžio, nes galima tik padidinti nudegimą ir pabloginti vaiko būklę. Ligoninėje vaiko būklė įvertinama, nuskausminama ir nudegimas įvertinamas po 24 valandų“, – įspėja gydytojas.

B. Jonuška visus ragina vis pasidomėti apie pirmąją pagalbą, kurią galėtumėte suteikti ekstremaliomis sąlygomis tiek vaikui, tiek ir suaugusiam, ir nuolat atnaujinti žinias, kurių nežinia kada gali prireikti. Pasitaikius kritinei situacijai ir tinkamai sureagavę galite išgelbėti gyvybę.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją