Pasaulinės vaikų chirurgų ir traumatologų organizacijos nerekomenduoja vaikams tokio laisvalaikio praleidimo būdo, dėl didelės traumų rizikos.

Buvo keletas istorijų, kai batutų parke švenčiamos šventės baigėsi priėmimo-skubios pagalbos skyriuje. Pavyzdžiui, viena ketvirtokų klasė šventė metų baigimą ir į ligoninę atvyko keturi klasės draugai, iš kurių tik vienas atsipirko sumušimu. Likusiems diagnozuoti įvairūs lūžiai ir aišku ne tokia linksma vasaros atostogų pradžia su gipsu ant kojos ar rankos. Arba vienas gimtadienis jubiliatui buvo toks įsimintinas, nes po to kelias paras praleido ligoninėje dėl smegenų sukrėtimo.

Benediktas Jonuška
Foto: Asmeninins albumas

Naudojantis batutais rizika susižeisti krentant yra didelė, ypač kai batutai įrengti nedideliuose kiemuose, kur aplink yra įvairiausių objektų, nėra apsaugų, batutas stovi nelygioje vietoje ar ant batuto šokinėja būrys vaikų. Bandymas atlikti įvairius triukus ant batuto gali baigtis labai skaudžiai, literatūroje aprašoma traumų, kurios baigėsi mirtimi dėl stuburo ir galvos traumų. Nebekalbu apie skirtingą batutų pritaikymą ir įtempimą skirtingo amžiaus vaikams.

Keletoje studijų aprašo, kad iš visų pacientų patyrusių traumas ant batutų nuo 10 proc. iki 17 proc. patiria galvos ir kaklo traumas. Visgi dauguma traumų: raiščių patempimai, sumušimai, nubrozdinimai, tačiau pasitaiko įvairių lūžių, ypač mažesnio amžiaus vaikams, daliai prireikia hospitalizacijos ir operacinio gydymo.

Foto: Vida Press

Jei visgi nusprendėte, kad be batuto – niekaip, tuomet rekomendacijos jums, norint išvengti traumų susijusių su batutais:

  • Jaunesniems nei 6 metų vaikams neleisti šokinėti ant batutų.
  • Vaikai šokinėjantys ant batutų turi būti prižiūrimi suaugusiųjų.
  • Vienu metu ant batuto gali būti tik vienas vaikas.
  • Neatlikinėti triukų, salto ir įvairių apsisukimų ore.
  • Pagrindas po batutu turi būti lygus.
  • Šalia batutų neturi būti jokių objektų: medžių, pastatų, kitų žaidimų įrenginių.
  • Turi būti naudojami apsauginiai tinklai, spyruoklės pridengtos.


Atšilus orams batutai kiemuose dygsta kaip grybai, kažkada atsidarys batutų parkai, o šventėse matysime vėl šurmuliuojant vaikus prie pripučiamų batutų, tačiau ar tai geras laisvalaikio praleidimo būdas jūsų vaikui – spręskite jūs. Suprantu, kad labai sunku vaikui pasakyti ne, kai draugai krykštauja šokinėdami ir kviečia kartu, tačiau, kaip ir minėjau, kad tai viena iš dažniausių traumų priežasčių.