Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja rezidentė Miglė Semėnaitė, remdamasi cdc.gov tinklalapyje pateikta informacija, pateikė atsakymus į labiausiai nerimą keliančius klausimus.

Nėščiosios

– Ar nėščiosios yra imlesnės COVID-19 infekcijai, ar jos turi didesnę sunkios ligos riziką, ar sergamumas ir mirtingumas užsikrėtus koronavirusu didesni nėščiųjų grupėje lyginant su bendrąja populiacija?

– Patvirtintų patikimų tyrimų apie didesnį nėščių moterų imlumą COVID-19 kol kas nėra. Nėštumo metu organizme vyksta imunologiniai ir fiziologiniai pokyčiai, kurie gali padidinti nėščiųjų imlumą virusinėms kvėpavimo takų infekcijoms, taip pat ir COVID-19. Remiantis kitų su koronavirusu susijusių infekcijų (sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) ir Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (MERS) ir kitų virusinių kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas, pavyzdžiais, nėščiosios gali turėti didesnę riziką sirgti sunkia ligos forma. Sergamumas ir mirtingumas nėščiųjų grupėje gali būti didesnis lyginant su bendrąja populiacija. Siekiant išvengti bet kokios virusinės infekcijos, nėščiosioms rekomenduojama dažnai plauti rankas ir vengti kontakto su sergančiais žmonėmis.

– Ar koronavirusu užsikrėtusios moterys turi didesnę nėštumo komplikacijų riziką?

– Duomenų apie nėštumo komplikacijas moterims, užsikrėtusioms koronavirusu, nėra. Kitos koronavirusų sukeltos infekcijos (SŪRS, MERS) siejamos su persileidimu ir vaisiaus žūtimi. Karščiavimas pirmame nėštumo trečdalyje gali padidinti tam tikrų apsigimimų riziką.

– Ar nėščios sveikatos priežiūros darbuotojos turi didesnę nėštumo komplikacijų riziką, jei teikia pagalbą COVID-19 sergantiems pacientams?

– Nėščios sveikatos priežiūros darbuotojos turėtų laikytis bendrų taisyklių, skirtų sveikatos priežiūros darbuotojams, kurie teikia pagalbą COVID-19 sergantiems pacientams. Nustatytų taisyklių laikymasis yra svarbus visų sveikatos priežiūros darbuotojų apsaugai. Informacija apie COVID-19 nėštumo metu ribota; jei yra galimybė (pakankamas personalo kiekis), įstaigos gali apsvarstyti nėščių sveikatos priežiūros darbuotojų kontakto su įtariamais ir patvirtintais COVID-19 atvejais ribojimą.

Foto: Shutterstock

Perdavimas nėštumo metu ir gimdymo metu

– Ar nėščiosios, užsikrėtusios koronavirusu, gali perduoti virusą vaisiui ar naujagimiui (vertikali transmisija)?

– Manoma, kad dažniausiai COVID-19 sukeliantis virusas perduodamas artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu per orą su kvėpavimo takų sekretų lašeliais. Ar nėščioji gali perduoti virusą savo vaisiui ar naujagimiui vertikalios transmisijos būdu (prieš, per ar po gimdymo), vis dar nėra žinoma. Tačiau keliuose nedideliuose naujagimių, gimusių COVID-19 sergančioms moterims, tyrimuose, nei vienam naujagimiui COVID-19 nustatyta nebuvo. Be to, ištyrus vaisiaus vandenis ir motinos pieną virusas neaptiktas. Vertikali transmisija taip pat nenustatyta ir kitų koronavirusinių infekcijų (MERS, SŪRS) atvejais.

Naujagimiai

– Ar naujagimiai, gimę moterims nėštumo metu sirgusioms COVID-19, turi didesnę komplikacijų riziką?

– Literatūroje aprašyti moterų, nėštumo metu sirgusių COVID-19, klinikiniai atvejai, kai buvo naujagimių komplikacijų (pavyzdžiui, priešlaikinis gimdymas). Vis dėlto, nėra visiškai aišku, ar šios komplikacijos susijusios su motinos infekcija, ar nulemtos kitų veiksnių, taigi komplikacijų naujagimiui rizika nėra iki galo aiški. Kadangi duomenys apie COVID-19 nėštumo metu riboti, galima remtis duomenimis apie kitų virusinių kvėpavimo takų infekcijų sukeliamas komplikacijas. Pavyzdžiui, gripas ar kitos virusinės kvėpavimo takų infekcijos, siejamos su priešlaikiniu gimdymu ir mažo svorio naujagimio gimimu. Be to, peršalimas ar gripas su karščiavimu pirmame nėštumo trečdalyje gali padidinti tam tikrų apsigimimų riziką. Moterys, sirgusios kitomis koronavirusinėmis infekcijomis (SŪRS, MERS) nėštumo metu, taip pat gimdė prieš laiką ir/ar mažo svorio naujagimius.

– Ar yra rizika, kad COVID-19 nėštumo metu ar naujagimystėje turės ilgalaikį poveikį naujagimio sveikatai ir vystymuisi?

– Šiuo metu informacijos apie tolimąsias komplikacijas naujagimiams, sirgusiems COVID-19 ar gimusiems moterims, sirgusioms COVID-19, nėra. Neišnešiotumas ir mažas gimimo svoris siejami su ilgalaikiu poveikiu naujagimio sveikatai.

Perdavimes per motinos pieną

– Ar moters sirgimas COVID-19 žindymo metu siejamas su rizika žindomam naujagimiui?

Koronavirusas perduodamas nuo žmogaus žmogui artimo sąlyčio metu, tai dažniausiai vyksta per orą su kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami.

Atliktuose nedidelės imties tyrimuose, COVID-19 sergančių moterų piene viruso nustatyta nebuvo. Informacijos, ar virusas gali būti perduodamas su motinos pienu naujagimiui, nėra.

Atliktuose nedidelės imties tyrimuose, SARS sergančių motinų piene viruso aptikta nebuvo, tačiau bent viename mėginyje antikūniai prieš SARS sukeliantį koronavirusą buvo rasti.