– Kokio amžiaus vaikus būtų protinga jau pradėti pratinti prie pinigų?

– Nuo tokio, kai vaikas pradeda mokintis skaičiuoti ir ima matyti, kad pinigai naudojami kaip atsiskaitymo už daiktus ir paslaugas priemonė. Dauguma psichologų sako, kad iki 7 metų susiformuoja pagrindinės pažintinės schemos, kurios paskui lemia mūsų elgesį su pinigais. Taigi pagrindus pasiklojame, iki kol pradedame eiti į mokyklą. Pastebima, kad dažnai aiškinantis suaugusių žmonių finansines problemas, prisikasama iki vaikystėje suformuotų elgesio su pinigais modelių.

– Kaip vaikus mokyti elgtis su pinigais? Ar pradėti nuo žaidimų, ar iškart nuo tikrų pinigų?

– Nieko neturiu prieš žaidimus su netikrais pinigais, bet manau, kad asmeninių pinigų turėjimas vaikui yra svarbus faktas. Jam svarbu suvokti, kad pinigai yra uždirbami. Mano pačios sūnui yra ketveri metai ir jau pratiname jį prie minties, kad jei jis padeda mums daryti kokius nors sudėtingesnius darbus, pavyzdžiui, surinkti obuolius, jis gali už tai užsidirbti pinigų. Mažam vaikui, kol jis neina į mokyklą, dienpinigių duoti nėra tikslo, bet tikslinga formuoti taupymo įprotį. Tik svarbu, kad nebūtų apmokamas kiekvienas darbas namuose. Taip įdiegsite vaikui įsitikinimą, kad be pinigų darbai nedaromi. Turite paaiškinti, kad kasdieniai darbai nėra apmokami, o išskirtiniai – yra.

Vaikas ir pinigai

– Užsidirbo vaikas pinigų, susitaupė, kas toliau? Ar leisti jam pačiam nuspręsti, ką nori pirkti, ar vis tik pakontroliuoti, kad nenusipirktų kokio nors niekučio?

– Mano įsitikinimu, tėvai turėtų išmokti susilaikyti nuo patarinėjimų. Jei vaikas sąžiningai pats susitaupė pinigus, jis turi pajusti, kad gali išleisti juos bet kam. Ir tai svarbus faktas. Jei atimsime iš vaiko galimybę pačiam nuspręsti ir išsirinkti, ką pirkti, net jei tai nėra racionaliausias pirkinys, jis neteks džiaugsmo taupyti. Vaikai nėra tokie kvaili. Už savo pinigus jie nenori pirkti bet ko. Gal kartą ir pabandys, gaus pamoką ir kitą kartą labiau pagalvos. Vaikas turi išbandyti tą nusivylimo jausmą, kad išleido pinigus kažkokiam menkniekiui.

– O jei kalbėsime jau apie vyresnius – mokyklinio amžiaus – vaikus, kurie gauna kišenpinigių. Kaip juos išmokyti atsakingai su jais elgtis? Pirkti tai, kas sutarta, neatiduoti draugams?

– Kalbėtis su vaiku. Mokyklinukai gauna dienpinigių, kurie skirti pietums ar užkandžiams. Jeigu pakankamai aiškiai apie tai kalbėsi, jis puikiai tą įsisavins. Jei vaikas atidavinėja savo pinigus kitiems, reikia sėsti ir kalbėti, gal mokykloje vyksta reketavimas? Galima patarti vaikui išleisti ne visus pinigus maistui ar saldumynams, paskatinti taupyti. Dažnai vaikams lengviau taupyti, kai jie turi aiškų tikslą, tarkime, nori nusipirkti planšetę, kompiuterį ar dviratį. Tada atsiranda daugiau motyvacijos. Be to, tokio amžiaus vaikus galima pradėti mokinti, kad pinigai gali būti ne tik taupomi, bet ir investuojami. Tarkime, mama gali sutarti su vaiku, kad jei jis savo pinigus taupys laikydamas mamos pinginėje, jam augs procentai.

Tai, kad atimsite iš vaiko dienpinigius, nereiškia, kad jis nustos norėti saldumynų
Laura Rimkutė

– Jei tėvai mato, kad pirmokas-antrokas vis tik dar nemoka atsakingai elgtis su pinigais, ar teisinga apskritai jam neduoti kišenpinigių?

– Mano įsitikinimu, kalbėjimasis visada yra teisingesnė strategija nei bandymas atidėti problema ir nukelti. Tai, kad atimsite iš vaiko dienpinigius, nereiškia, kad jis nustos norėti saldumynų. Tiesiog reikėtų apibrėžti ribas, kiek kartų per savaitę galbūt galima kažką nusipirkti. Nes jei vaikas mato, kad kiti perka, o jis negali, jis pradės nuo jūsų slėptis, bet vis tiek ras būdą, kaip įsigyti to, ko nori. Kraštutinumai visada vaikų auklėjime duoda daugiau žalos nei naudos. Reikėtų geriau kartu su vaiku susikurti taisykles.

– Pakalbėkime apie sumas. Kiek vaikui yra normalu duoti pinigų už atliktą darbą?

– Aš savo 4 metų vaikui leidžiu užsidirbti 1-2 eurus. Kai vaikai didesni, jau reikia žiūrėti, kiek tėvai gali sau leisti. Augant vaiko poreikiams, auga ir kišenpinigiai. O vėliau jau paauglystėje, kai vaikas tampa pajėgus užsidirbti pinigų ne tik iš tėvų, galima nustoti duoti kišenpinigių, bet suteikti galimybes, kad pats galėtų užsidirbti.

Laura Rimkutė

– Kaip manote, už pasiekimus mokykloje galima duoti pinigų?

– Jei pradėsime motyvuoti vaiką pinigais, kad mokytųsi, galime patekti į keblią situaciją. Nes kai kalbame apie organizacijų darbuotojus, daugelis turi netinkamą įsitikinimą, kad atlyginimas motyvuoja žmones. Ne. Atlyginimas yra be galo trumpalaikis išorinis motyvavimas. Su vaikais yra lygiai tas pats. Reikia ieškoti, kaip pažadinti jų vidinę motyvaciją mokslams. Sudominti, kad jiems tai daryti būtų malonu. Nes pinigai bus labai trumpalaikis dalykas. Gal veiks kokį mėnesį, po to sakys, mokėk man daugiau.

– Kokios yra kertinės taisyklės, kurias vaikai turi žinoti apie pinigus?

– Yra padaryta daugybę tyrimų apie tai, kokios Lietuvoje yra didžiausios finansinės problemos. Tai viena pagrindinių – kad žmonės neturi santaupų, neturi susitaupę bent pusmečiui į priekį, dauguma gyvena šia diena. Norint, kad mūsų vaikai turėtų bazinį supratimą, turime pradėti jį diegti pakankamai anksti.

Jei trūksta idėjų, už kokius darbus jūsų mažieji galėtų užsidirbti pinigų, tinklalapis roostermoney.com pateikė keletą idėjų, suskirstytų pagal amžių:

4-5 metų vaikams:

 • Sutvarkyti žaislus
 • Sudėti drabužius į skalbinių dėžę
 • Pakloti lovą
 • Susitvarkyti kambarį


6-7 metų vaikams:

 • Padėti padengti stalą
 • Padėti nurinkti stalą
 • Palaistyti augalus
 • Surūšiuoti skalbinius
 • Sutvarkyti naminių gyvūnų narvelius


8-9 metų vaikams:

 • Sukrauti ir iškrauti indus į indaplovę
 • Padėti paruošti pietus/vakarienę
 • Sugrėbti lapus


10-11 metų vaikams:

 • Išnešti šiukšles
 • Sušluoti grindis
 • Sutvarkyti virtuvę
 • Sutvarkyti vonios kambarį
 • Išvesti šunį


12 ir vyresniems vaikams:

 • Paruošti vakarienę
 • Lyginti
 • Išvalyti langus
 • Išplauti automobilį