Nukenčia pilvo ir krūtų sritys

Nėštumas ir gimdymas – natūralūs gyvenimo ciklo procesai. Vis tik, jie palieka pasekmių moters kūnui ir reta kuri visiškai susigrąžina buvusias formas, rašoma pranešime žiniasklaidai. Manto Sakalausko, „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo, teigimu, tokiais atvejais problematiškiausios yra dvi sritys – pilvo ir krūtų: „Krūtys po nėštumo į pradinę padėtį nebegrįžta – jos arba „ištuštėja“, jeigu buvo pilnesnės, arba sunyksta, jeigu smarkiai padidėjo nėštumo metu. Tuomet lieka perteklinės odos ir krūtys nukąra. Kita dažna problema po nėštumo – tai atsiradęs odos perteklius pilvo srityje ir prasiskyrę pilvo raumenys.“

Žinoma, po gimdymo moteris nebūtinai kankina visos šios problemos – kartais tik nukąra krūtys arba tik prasiskiria pilvo raumenys. Bet kuriuo atveju, tai būna vizualiai matoma ir tenka prisitaikyti prie pakitusių formų. „Prasiskyrus pilvo raumenims, pilvas lieka apvalus, atsikišęs, todėl moterys vengia nešioti aptemptus drabužius ar atskirą maudymosi kostiumėlį. Esant pilvo odos pertekliui, tenka atsirinkti, kokias kelnes nešioti – įprastai renkamasi aukštesnio liemens, siekiant paslėpti pilvą. O štai krūtų problemą moterys sprendžia su jas pakeliančia liemenėle“, – problematiką atskleidžia plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.

Su odos pertekliaus ir formą pakeitusių krūtų problemomis susiduria ne tik gimdžiusios moterys, bet ir tos, kurios numetė itin daug svorio, ypač po skrandžio mažinimo operacijos. Taip pat tos, kurių audiniai genetiškai silpni ir bėgant metams kūnas prarado stangrumą. Skirtumas tas, kad moterys po gimdymo dar gali tikėtis, jog audiniai patys atsistatys, o štai po staigaus svorio netekimo taip nenutinka.

„Siekdamos išspręsti šias problemas, moterys renkasi kombinuotą plastinės chirurgijos procedūrą, dar vadinamą „mommy makeover“. Ji apima pilvo bei krūtų sritis, o procedūros parenkamos atsižvelgiant į moters poreikius – tai gali būti krūtų pakėlimas ir / ar didinimas, prasiskyrusių pilvo raumenų atstatymas, pilvo odos pertekliaus pašalinimas ir pan. Tuo pačiu, jei yra didelių riebalų sankaupų liemenėlės srityje ar juosmens zonoje, gali būti pašalintos ir jos“, – apie problemos sprendimą pasakoja M. Sakalauskas.

Veiksniai, lemiantys kūno pokyčius

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo teigimu, tai, ar moters kūnas po gimdymo gali pats atsistatyti, lemia du veiksniai. Pirmas – tai reguliarus fizinis aktyvumas, praktikuotas dar iki nėštumo. „Jeigu moteris iki nėštumo aktyviai sportavo, greičiausiai jos pilvas bus plokštesnis ir turės mažiau riebalų sankaupų. Tokiu atveju ir nėštumo metu riebalinių sankaupų gali susikaupti mažiau. Be to, jei pilvo raumenynas išvystytas, didesnė tikimybė, kad tie raumenys nėštumo metu neprasiskirs ar prasiskirs mažiau“, – paaiškina M. Sakalauskas.

Foto: Vida Press

Vis dėlto, antras ir didžiausią įtaką moters kūno pokyčiams turintis veiksnys yra genetika. Taip yra dėl to, kad odą ir raumenis sudaro baltymai – elastinas bei kolagenas, kurie ir suteikia audiniams stangrumo. Jei šių baltymų kiekis genetiškai yra mažesnis, nėštumo metu tempiasi audiniai, formuojasi strijos, o oda ir raumenys neatsistato. Iš kitos pusės, yra moterų, kurios niekada nesportavo, tačiau turi gerą genetiką ir net po trijų nėštumų sunku pastebėti, kad jos buvo gimdžiusios.

Tokiu atveju, jeigu jau atsirado odos perteklius, prasiskyrė pilvo raumenys ar krūtys prarado formą, problema pati neišsispręs. Jos neišspręs ir sportas – pastarasis gali tik pakoreguoti riebalų kiekį kūne ir šiek tiek jį pastangrinti. Vis tik tai nereiškia, kad į sveiką gyvenimo būdą vertėtų numoti ranka: fizinis aktyvumas, sveika mityba ar masažas gali būti naudingi bendrai moters savijautai bei išvaizdai.

Efektyviausia problemas spręsti vienu metu

Dalis moterų minėtus kūno pokyčius priima kaip neišvengiamus ir su tuo susitaiko, o kitoms tai kelia didelį psichologinį diskomfortą. „Tas diskomfortas pradeda reikštis kone visose gyvenimo srityse, nes moterims itin svarbu gerai jaustis savame kūne. Tokiais atvejais rekomenduojame „mommy makeover“ – tai efektyviausias būdas spręsti kelias problemas vienu metu“, – argumentuoja chirurgas.

M. Sakalauskas išskiria ne vieną kombinuotos procedūros privalumą. Pirmiausia, viskas atliekama vienos operacijos metu, reikalinga tik viena anestezija ir viena reabilitacija. Tai reiškia, kad ir pooperacinis diskomfortas ar kūno tinimas išgyvenami vienu kartu. Be to, tai kainuoja pigiau, nei atlikti keletą atskirų operacijų. Galiausiai, matomas didesnis kūno formų pokytis, o tai, gydytojo pastebėjimais, gerokai pagerina moters gyvenimo kokybę.

Galutinis rezultatas matomas maždaug po pusmečio, o jei buvo dėti implantai – ir po metų. Maždaug tiek laiko prireikia ir susiformuoti randams. „Gimdžiusios moterys įprastai pageidauja atrodyti taip, kaip atrodė iki nėštumo, o kartais – ir geriau. Ir pasiekti tokį rezultatą pavyksta. Vis tik kombinuotą procedūrą neretai renkasi ir negimdžiusios, bet daug svorio numetusios ir odos perteklių turinčios moterys. Joms po tokios procedūros matomas bene didžiausias efektas. Galiausiai, moterims to reikia ne tik dėl estetinių sumetimų, bet ir dėl kasdienio komforto, psichologinės sveikatos“, – teigia plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.

Realus vaizdas – nustojus maitinti krūtimi

M. Sakalauskas primena, kad kiekviena pagimdžiusi moteris savo kūnui turėtų duoti laiko – nereikėtų jaudintis, jeigu po gimdymo praėjo vos keli mėnesiai, o kūno formos nepakito.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo teigimu, kūnas iš esmės turėtų atsistatyti praėjus maždaug pusmečiui nuo baigimo maitinti krūtimi – tuomet susibalansuoja moters hormoninė sistema ir pasimato tikrasis vaizdas. Tas pats pasakytina ir apie pilvo sritį – tik tuomet, jei nustojus maitinti krūtimi ir pradėjus sportuoti pilvo forma nesikeičia, galima įtarti, kad prasiskyrė pilvo raumenys, yra perteklinės odos.