Net ir nedidelis kiekis alkoholio gali būti lemtingas

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, pristatydamas klipą, dar kartą ragino visuomenę atkreipti dėmesį į alkoholio vartojimą nėštumo metu. „Nors kiekviena šeima nori susilaukti sveikų vaikų, yra dalis, kuri elgiasi neatsakingai. Kalbame ne tik apie sutrikimus, kurie būna labai sunkūs, kai moteris ne išgerinėja, o girtauja ir joms nutraukti vartojimą būna labai sudėtinga, bet kalbame apie moteris, kurios neturi priklausomybės, kurios laisvai gali apsispręsti nutraukti alkoholio vartojimą. Deja, tenka konstatuoti, kad net ir nedidelis alkoholio kiekis nėštumo metu, gali turėti rimtų pasekmių. Norėčiau palinkėti elgtis sąmoningai, ne tik toms moterims, bet ir toms šeimoms, kurios planuoja susilaukti vaikų. Nes didžiausi pažeidimai padaromi pirmomis nėštumo savaitėmis. Kuo vėliau, tuo tų efektų gal mažiau, bet jie vis tiek svarbūs“, – sakė ministras.

Nuo kitos savaitės vaizdo klipą planuojama paleisti viešojo transporto ekranuose ir kitose priemonėse. Taip pat juo kvies dalintis žinomi žmonės savo socialiniuose tinkluose.

„Alkoholio vartojimas – jau yra problema, bet kur kas skaudžiau, kai jį vartoja besilaukianti moteris. Net jei tai ir nedideli kiekiai. Būtent tai sukelia alkoholinį vaisiaus sindromą, kuris nėra pagydomas, tačiau jo tikrai galima išvengti. Šia socialine akcija mes norime atkreipti visuomenės dėmesį į šią problematiką ir skleisti žinią, kad nėra saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu. Tad kviečiame visas mamas išlikti sąmoningomis, neapleisti meilės sau ir savo būsimam vaikeliui“, – sakė ministras A. Veryga.

Aurelijus Veryga

Tiesa, po to, kai klipas buvo paviešintas, kai kurie žmonės suabejojo jo tinkamumu. Psichologė Karilė Levickaitė savo Facebook paskyroje pasidalino įrašu, kuriame sukritikavo šį vaizdo klipą. Anot jos, jis yra stigmatizuojantis ir žalingas. „Pažiūrėjau reklaminio klipo, skirto visuomenės švietimui apie nėščių moterų alkoholio vartojimą, pristatymą per SAM spaudos konferenciją. Tai yra labai blogai. Sustumiamos vaikų diagnozės ir raidos sutrikimai skamba baisiai socialine prasme. Kaip visuomenė supras? Kad vaikų, turinčių mokymosi sunkumų, elgesio ir emocinių ar raidos sutrikimų, mamos gėrė? Ar mes rimtai gąsdiname visuomenę vaikais su negalia ir psichikos sveikatos sunkumais? O be gąsdinimų niekaip komunikacijos jau neįsivaizduojame? Baisu. Neprofesionalu. Nejautru“, – savo paskyroje rašė psichologė.

Tikslių skaičių nėra

Statistikos duomenimis, nors Lietuvoje 2018 m. alkoholį ar narkotines medžiagas vartojo vos 0,1 proc. gimdyvių, praktikoje skaičiai yra kur kas didesni. Tą patvirtina ir Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė, teigdama, jog tiksliai nustatyti, kiek moterų vartoja alkoholį nėštumo metu, yra be galo sunku, mat ne kiekviena drįsta apie tai prisipažinti.

„Nėra saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu ir mes negalime žinoti, kaip tas alkoholio kiekis paveiks labai greitai besivystančias vaisiaus ląsteles. Šiai dienai turima statistika yra menka ir ja remiantis išvadų daryti negalime. Žvelgiant į praktikoje pasitaikančias situacijas, Kauno klinikų Perinatologijos centre pasitaiko 1-2 apgirtusios moterys per mėnesį. Tačiau jeigu atliktume išsamų tyrimą visuose akušerines paslaugas teigiančiuose stacionaruose, tikiu, jog gautume nepalyginamai didesnius skaičius“, – teigė profesorė.

Anot jos, ypač jautrūs yra pirmieji nėštumo mėnesiai. „Alkoholio vartojimo pasekmių galima matyti vaikui paaugus – elgesio sutrikimai, intelekto sutrikimai, mokymosi sutrikimai, širdies ir inkstų patologijos. Galbūt ne visada gydytojai gali susieti tai su alkoholio vartojimo nėštumo metu, bet tikimybė tokia yra. Net ir viena taurė yra neleistina. Jei išgėrėte, negraužkite savęs, bet daugiau nė vieno lašo. Pasekmės gali būti labai liūdnos, nes vaisius negali skaldyti alkoholio“, – pasakojo profesorė.

Rūta Jolanta Nadišauskienė
Foto: Kas vyksta Kaune / Rokas Tenys

Anot jos, alkoholis per placentą patenka į kūdikio organizmą, sukeldamas tokią pačią ar net didesnę alkoholio koncentraciją kraujyje, kaip ir alkoholio vartojusios nėščiosios. Tai gali lemti alkoholinio vaisiaus sindromo, pasižyminčio specifiniais bruožais, tokiais kaip maža galvos apimtis, žema nosies nugarėlė, plona viršutinė lūpa, išsivystymą. Tačiau kita, net didesnė rizika, yra emociniai vaiko sutrikimai, nulemiantys lėtesnį vaiko išsivystymą pagal jo amžių ar vyresniame amžiuje pasireiškiančius elgesio bei intelekto sutrikimus. Didelis iššūkis kyla ir visai sveikatos apsaugos sistemai, siekiančiai užtikrinti tolimesnį sveiko vaiko augimą, kuris jau gimsta alkoholio paveiktoje šeimoje.

Prisidėjo ir žinomos mamos

Šiai problemai neabejingos liko ir žinomos Lietuvos mamos, sutikusios nusifilmuoti socialiniame klipe bei tapti siunčiamos žinutės, jog alkoholis ir nėštumas nėra suderinami dalykai, šauklėmis. Aktorė Ineta Stasiulytė tvirtina, jog savo prisidėjimu ji nori palaikyti visas moteris ir paskatinti jas šią bėdą spręsti ne su baime dėl galimų padarinių gyvenime, bet su meile sau ir savo vaikui.

„Palaikau tas moteris ir jas suprantu. Nereikia pamokslauti ar bauginti, reikia kviesti jas save pamilti. Gerti žmogus pradeda ne iš gero gyvenimo ir kaip kiekvienam alkoholikui, taip ir geriančiai nėščiai mamai būna tos akimirkos, kuomet jos sėdi vienos ir galvoja, ką jos daro su savimi, su savo kūdikiu. Tokie lemtingi žingsniai, kaip alkoholis nėštumo metu, gimsta iš vidinių nesutarimų ir „nedraugystės“ su pačiu savimi, tačiau skleidžiant žinią, jog viskas prasideda nuo meilės sau, nuo meilės savo kūdikiui, galime pradėti keisti šią situaciją“, – sako I. Stasiulytė.

Indrė Stonkuvienė
Foto: Organizatoriai

Jai antrina ir žinoma televizijos laidų vedėja Indrė Stonkuvienė. Moteris pasakoja, jog asmeniškai yra tekę ne kartą išgirsti mitų, kad mažas alkoholio kiekis nepakenks nėštumo metu. Visgi, neretai pamirštama, kad neatsakingas elgesys gali privesti prie negrįžtamų padarinių. „Būdama nėščia ne kartą buvau gavusi pasiūlymą išgerti. Kiti siūlydavo net žinodami, kad laukiuosi ir nematydami čia nieko blogo. Pasiūlydavo net gerai pažįstami žmonės. Jau nekalbu apie vyresniąją kartą. Aš manau, kad reikia keisti savo įpročius ir tradicijas. Pamiršti tokį lietuvišką „svetingumą“. Atvirai pasakysiu, kad mane tie skaičiai išgąsdino. Viena taurė tikrai nėra nieko tokio“, – sakė I. Stonkuvienė.

Klipe nusifilmavusi savo vardo mados namų įkūrėja Erika Vitulskienė neslepia, jog ją stebina besilaukiančių moterų pasirinkimas vartoti alkoholį. Anot jos, kiekviena save gerbianti ir savo vaikus mylinti mama neturėtų taip rizikuoti vaiko ateitimi, jo sveikata ir gerove. Alkoholinis vaisiaus sindromas nėra pagydomas, tačiau jam galima užkirsti kelią tiesiog atsisakant alkoholio nėštumo metu.

Erika Vitulskienė
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

„Visuomenėje sklando labai daug neteisingų mitų, be to, net kai kurie gydytojai teigia, kad mažas alkoholio kiekis nėštumo metu žalos nepadarys. Nemanau, jog kompetentingas gydytojas galėtų rekomenduoti alkoholį nėštumo metu. Jokioje situacijoje alkoholis nėra gerai ir, manau, jog daug skaudžių, tragiškų įvykių būtų galima išvengti, jeigu laiku iš jų išimtume alkoholį. Jo vartojimas nėštumo metu yra be galo rimta problema, kurią spręsti reikia šviečiant žmones bei skatinant jų neabejingumą. Nereikia tylėti, jeigu ši problema paliečia tave ar tavo artimoje aplinkoje esančius žmones. Pagalbos yra, tik reikia norėti jos sulaukti“, – sakė E. Vitulskienė.