– Dėl kokių fiziologinių faktorių nėštumo metu pakinta moterų krūtinė?

– Moterų krūtinės pagrindinė funkcija – maitinti naujai užgimusią atžalą. Hormonai, jų tarpusavio santykis, lemia vienų procesų suaktyvėjimą, kitų užslopinimą. Pakitimai krūtyse nėštumo metu siejami su pasiruošimu žindyti. Padidėjęs spenelių ir krūtų jautrumas yra vieni pirmųjų nėštumo požymių. Liaukinis audinys reaguoja į hormonų pokyčius ir krūtinė didėja. Vidutiniškai krūtinė padidėja pusantro karto iki žindymo pradžios. Maždaug nuo 12 savaitės įprastinės liemenėlės tampa per ankštos. Padidėja spenelio – aureolės kompleksas, suintensyvėja pigmentacija, atsiranda išskyrų iš spenelio, čiuopiami sukietėjimai krūtyse – vieni pagrindinių krūtų pokyčių antrajame trimestre, rodantys, kad prasidėjo pieno gamyba. Tik šiam periode pagamintą pieną suardo pačios moters ląstelės. Trečiam trimestre labiau pakinta tiek krūtų dydis, tiek apimtis po krūtine – praplatėja krūtinės ląsta, prisitaikydama prie augančio vaisiaus.

Medikas Domantas Rainys
Foto: Asmeninio albumo nuotr.
Mankšta, krūtinės ląstos raumenis stiprinantys pratimai, šalčio masažai, odą maitinantys kremai gali sumažinti krūtų pasmukimo riziką
Plastikos chirurgas Domantas Rainys

– Ką galima padaryti per patį nėštumą, kad paskui krūtinė kuo mažiau pakistų?

– Skirtingų žmonių skiriasi raiščių sistema, audinių elastingumas, krūtinė nėra išimtis, ir skirtingų moterų krūtų pokyčiai nėštumo–žindymo laikotarpiu skiriasi. Vienas svarbiausių pakritimą lemiančių veiksnių yra svoris. Sunkio (gravitacijos) jėga neišvengiamai veikia organizmą, tad kuo didesnis svoris, tuo didesnis krūvis tenka krūtų raiščiams, odai. Bendroji rekomendacija yra sumažinti apkrovą, tenkančią audiniams. Liemenėlės, skirtos nėščiosioms ir/arba žindančioms moterims, suteiks maksimalų komfortą ir pagelbės organizmui kardinalių pokyčių periodu. Mankšta, krūtinės ląstos raumenis stiprinantys pratimai, šalčio masažai, odą maitinantys kremai gali sumažinti krūtų pasmukimo riziką.

– Vieni sako, kad liemenėlę reikia dėvėti net ir miegant, kiti – atvirkščiai teigia, kad tuomet krūtinės raumenys nedirbs ir krūtinė nukars. Kur yra tiesa?

– Liemenėlė yra kaip išorinis krūtinės audinių karkasas, sumažinantis svorį, apkrovą tenkančią audiniams. Liemenėlė neturėtų spausti, trikdyti audinių kraujotakos, būti minkšta, nedirginanti odos, patogi dėvėti ir naktį. Tampresnė, audinius apspaudžianti, nuo didesnių ekskursijų apsauganti judesių metu liemenėlė rekomenduojama fizinio krūvio metu, sportuojant.

– Kaip žindymas keičia krūtinę?

– Po gimdymo krūtų liaukinis audinys laukia signalo pradėti intensyvią pieno gamybą. Ji nebūna intensyvi pirmosiomis dienomis, ypač jei vaikas užgimė per Cezario pjūvio operaciją ar gimdymas buvo komplikuotas. Vėliau krūtų liaukinis audinys reaguoja į hormonų pokyčius, žindymą kaip natūralų dirgiklį ir pienas gaminamas „pagal poreikį“. Pasikeičia riebalinio ir liaukinio audinio santykis, pastarasis ima viršų ir tuo aiškinamas fenomenas, kodėl praėjus kelioms savaitėms po gimdymo sumažėja tempimo jausmas, skausmingumas krūtyse, nors dydis bendrai nepakito, pieno kiekis toks pats kaip anksčiau. Nustojus žindyti, krūtų liaukinis audinys ima trauktis, nustoja gaminti pieną ir maždaug per tris mėnesius krūtinė susitraukia iki prieš nėštumą buvusio dydžio. Visgi raiščių susitraukimo galimybės ribotos. Čia analogą galime išvesti su metaline spirale, kuri į pradinę padėtį sugrįžta ištempus iki tam tikro laipsnio. Pertempus raičius sudarančias skaidulas, jos į pradinę būklę nebesusitraukia. Ir tai yra vienas pagrindinių krūtinės pasmukimą aiškinančių fenomenų.

Medikas Domantas Rainys
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

– Ar tiesa, kad jei moteris nežindys, jos krūtinė nepraras estetinio vaizdo?

– Tiesa tik iš dalies. Kaip jau minėta anksčiau, krūtinė besiruošdama žindyti padidėja vidutiniškai pusantro karto. Net jei moteris nuspręs ar dėl kitų priežasčių nemaitins krūtimi, nėštumo metu vykę pokyčiai gali turėti įtakos krūtinės pasmukimui. Be to, reiktų nepamiršti ir amžinių pokyčių, kurie ima reikštis nuo trečio dešimtmečio.

Visuotinai sutariama, kad žindymas yra vienas krūtinės pasmukimą lemiančių veiksnių. Bet tai tikrai ne priežastis nemaitinti vaiko
Plastikos chirurgas Domantas Rainys

– O gal atvirkščiai – jei žindysi, krūtinė nepasmuks?

– Vis dėlto, visuotinai sutariama, kad žindymas yra vienas krūtinės pasmukimą lemiančių veiksnių. Bet tai tikrai ne priežastis nemaitinti vaiko. Žindymo teikiamų privalumų tiek mamai, tiek vaikui sąrašas gerokai viršija nepageidaujamų reiškinių dažnį.

– Ar pieno nusitraukinėjimas turės įtakos krūtinės išvaizdai?

– Pieno nusitraukinėjimas yra analogija natūraliam žindymui, todėl pokyčiai daugiau mažiau identiški.

– Ką daryti žindant, kad krūtinė kuo mažiau prarastų savo įprastos išvaizdos?

– Šiandieninė medicina rekomenduoja vaiką maitinti krūtimi pagal jo poreikius, tačiau būtų gerai išvengti didelių tarpų tarp maitinimų. Kaip jau minėta prieš tai, maitinimo liemenėlė, mankšta, masažuojamosios procedūros, sveiką odą puoselėjanti kosmetika pagelbės išlaikyti įprastinę išvaizdą.

– Ar tiesa, kad geriau nustoti žindyti palaipsniui, nei nutraukti iš karto?

– Prioritetas turėtų būti teikiamas vaiko poreikiams. Žindymo nutraukimas vaikui nemažiau svarbus fiziologinis ir psichologinis pokytis. Palaipsniui nustojus žindyti, abiem pusėms patiriamas diskomfortas bus mažesnis, nei staigus nutraukimas.

Krūtinė
Foto: Shutterstock

– Ar sportas gali padėti susigrąžinti buvusią krūtinės formą?

– Sportas sutvirtina krūtinės ląstą, augina raumenyną, gerina kraujotaką, todėl gali reikšmingai prisidėti gerinant ne tik krūtinės, bet ir kūno formas. Svarbu nepamiršti dėvėti sportinę liemenėlę, ypač didesnės krūtinės savininkėms.

– O kas gali padėti? Ar operacija vienintelis būdas?

– Tradicinėje medicinoje galioja rekomendacija operaciją siūlyti, kai nechirurginės priemonės nėra veiksmingos. Operaciją suprantu kaip dalį kompleksinių priemonių. Jei pasirenkama netinkama operacinė taktika, jei nesivadovaujama pooperacinėmis rekomendacijomis, pavyzdžiui, nedėvi specialios kompresinės liemenėlės, užsiima intensyvia fizine veikla ankstyvuoju laikotarpiu po operacijos, operacija gali ir neduoti laukiama rezultato. Tačiau daugumoje atvejų krūtų chirurgija padeda atkurti kūno formas ir išvaizdą, ar net ją paryškinti.

– Kiek čia svarbus laiko faktorius – ar galima daryti operaciją ir praėjus keliems metams po gimdymo/žindymo ir rezultatas bus toks pats?

– Nustojus žindyti, krūtinė grįžta į iki nėštumo buvusią būklę maždaug per tris mėnesius. Šis laikotarpis gali būti individualus. Dažniausiai plastikos chirurgai rekomenduoja luktelti bent pusmetį su kūno kontūrą keičiančiomis operacijomis. Pavyzdžiui, pilvo plastikai šis laikotarpis gali būti ir ilgesnis. „Galiojimo termino“ šioms operacijoms nėra. Kiekviena moteris renkasi pati, kada nori ir gali atlikti krūtų ar kitą plastinę–rekonstrukcinę operaciją. Rezultatams įtakos gali turėti tik per ankstyvas jos atlikimas. Vis dėlto, moterims siūlyčiau gerai apsvarstyti šeimos planavimo ir plastinių operacijų klausimus su partneriu. Pakartotinis nėštumas, tikėtina, kad turės įtakos anksčiau atliktos operacijos rezultatams.

– Kokių yra operacijų tipų? Jei moteris nenori padidinti, bet tik pakelti?

– Istoriškai krūtinės pakėlimo metodikų būta įvairių. Pagrindinis tokių operacijų tikslas – atstatyti krūtinės formą, pakelti pasmukusius krūtinės audinius, išlaikant ar kiek sumažinant krūtinės tūrį. Šiandien viena populiariausių klasifikacijų paremta pooperacinio rando vieta, forma. Operacijų be randų nebūna, todėl visiškai natūralus klausimas kokio dydžio randas bus po operacijos, kiek jis išduos moterį, kad jai atlikta operacija. Mane vis dar stebina, kad krūtų operacijos yra mistifikuotos, drovimasi apie jas kalbėti, prisipažinti. Krūtinės pakėlimo operacijos metodika skiriasi nuo būklės, krūtinės pasmukimo laipsnio. Randas gali slėptis palei aureolės kraštą, būti panašus į ledinuką, raidės L, J ar apverstos T formos (inkaro formos). Metodika parenkama atsižvelgiant į moters lūkesčius, detalius krūtų ir krūtinės ląstos dydžius, bendrąsias kūno proporcijas. Jei norima suteikti papildomo tūrio, padidinti krūtinę, tenka svarstyti krūtų implantų panaudojimo klausimą. Alternatyva krūtinės didinimui implantais yra pastaruoju metu vis didesnio populiarumo susilaukianti riebalų persodinimo operacija. Kuri iš išvardintų operacijų tinkamiausia, siūlyčiau pasitarti su savo plastikos chirurgu.

– Ar padarius tokią operaciją ir moteriai vėl pastojus, ji galės žindyti?

– Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai savo darbe visuomet stengiasi išlaikyti tai, ką Dievas ar gamta davė. Dauguma krūtinės operacijų metodikų, paremtos išsaugant krūties liaukinį audinį, pieno latakėlius, spenelio – aureolės komplekso fiziologines savybes. Todėl tiek po krūtinės pakėlimo, tiek po krūtinės didinimo dažniausiai įmanoma maitinti krūtimi.

– Kiek ilgai tokia operacija palaikys krūtinę?

– Nėra duomenų, kuriam laikotarpiui išlieka operacijos rezultatai. Tokių tyrimų net ir atlikti neįmanoma, pradedant nuo to, kad žmonės yra labai individualūs, skiriasi fiziologinės charakteristikos, pooperacinė elgsena, amžiniai pokyčiai. Nemažiau svarbūs ir sampratos, lūkesčių pokyčiai bėgant metams. Todėl tikrai nereiktų tikėti, kad plastikos chirurgas išrašys „garantinį lapelį“ kažkuriam laikotarpiui. Vis dėlto, siūlyčiau specialistą rinktis atsakingai, nepabijoti užduoti „nepatogių“ klausimų, pasidomėti kokios yra pooperacinės rekomendacijos, priežiūra ir specialisto/klinikos įsipareigojimai.