– Keliavote po Latviją. Koks buvo jūsų maršrutas? Papasakokite, ką verta aplankyti su vaikais?

V.V.: Iš Klaipėdos išvykome 5 automobiliais, o pakeliui Joniškyje prisijungė dar 5 ekipažai, kurie atvyko iš kitų Lietuvos regionų. Tuomet, pasitikrinę ryšio priemones ir pasidalinę pagrindine informacija, kurią paruošė gidė, išsirikiavę eilės tvarka į #ŠeimųKaravaną vykome į Latviją, aplankyti Jelgavą, smėlio skulptūrų festivalį. Pirmos dienos numatytas maršrutas buvo Straupe-Valmiera-Cesis-Araiši-Sigulda, o nakvynės vieta suplanuota nuostabiame kempinge su namukais pačiame gražiausiame Latvijos kampelyje – Gaujos nacionaliniame parke, o antrai dienai buvo suplanuota pažintis su Sigulda-Turaidos muziejų rezervatu-Jelgavos česnakų ūkiu.
Labai patiko visi parinkti objektai, nes beveik visi buvo gamtoje: tiek įspūdingi požeminiai ežeriukai Vejini ties Straupe, tiek Basakojų takas ir nuostabūs vaizdai Valmieroje, tiek Siguldoje įsikūręs kvapą gniaužiantis „Tarzans“ pramogų parkas su keltuvais, vasaros rogutėmis ir kitomis įvairiausiomis pramogomis. O taip pat labai patiko važiuoti karavane, kai nereikia nieko planuoti, skaičiuoti ar ieškoti telefone, gali pilnai mėgautis vairavimu ir vaizdais.

– Kodėl Šeimų karavanas?

A.Š.: Kadangi idėjos gimimo metu dar nebuvo galima keliauti didesnėmis grupėmis, o šeimoms būti viename automobilyje niekas nedraudžia, taip ir atsirado pavadinimas. Tuo labiau, kad šeima gali vadintis ir tolimi-artimi giminaičiai ar net draugai, daug laiko praleidžiantys kartu. Šios kelionės turi ne vieną privalumą, vienas jų – naujos pažintys su bendraminčiais, mėgstančiais išvykas automobiliu. Pastaroji kelionė parodė, kad viskas yra įmanoma, ypač kai yra bendras sutarimas ir susikalbėjimas. Todėl didelė dalis keliavusių mielai leisis ir į kitas keliones.

Šeimų karavanas po Latviją
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

– Kuo vaikus užimti važiuojant automobiliu?

V.V.: Kiekvienas vaikas skirtingai reaguoja į keliones automobiliu, tad pažįstant savo vaiką, galima pasiūlyti daugybę pramogų. Tam tikrame amžiuje kelionėms tinkamiausia pramoga: lipdukų knygelės, spalvinimo užduotys. Savo ekipaže vežėmės visą kuprinytę žaislų ir knygučių. Didžiausias automobilinių kelionių privalumas yra tas, kad nereikia taip preciziškai skaičiuoti kilogramų ir riboti daiktų kiekio kaip lėktuvuose. Vėliau mėgstamiausius žaislus keitė žvalgytuvės pro langus bei objektų fiksavimas kelionės metu. Galima iš anksto pasirūpinti šalies ar vietovės žemėlapiais, kuriuos vaikai mielai studijuoja, žymi aplankytus objektus, kelionę įvairino ir gidės pasakojimai per racijas.

– Kas kiek laiko rekomenduotumėte stoti „pramankštinti kojų“?

V.V.: Kadangi kelionės vyko karavanu, tad turėjome laikytis ritmo ir lankomi objektai buvo suplanuoti 1-1,5 val intervalu. Keliaujant su vaikais reikėtų daryti sustojimus ne rečiau kaip kas 2 valandas.

– Kaip dėl kainų? Sakoma, kad Latvijoje pigiau nei Lietuvoje, ar jūsų atveju tai pasitvirtino? Kiek kainavo nakvynės, maistas?

V.V.: Nesutinku. Kai kur lankomi objektai kainuoja daugiau nei pas mus Lietuvoje ir atvirkščiai. Brangiausias mūsų lankytas objektas suaugusiam buvo Turaidos muziejų rezervatas, bet šeimai labiau apsimoka imti šeimyninį bilietą, tad „pasidalinę“ vaikus, bilietus įsigijome pilnomis „šeimomis“, taip gavosi ekonomiškiau, o ir muziejų galėjome aplankyti visi drauge, o ne grupelėmis, nes Latvijoje dar laikomąsi tam tikrų apribojimų. Vidutinė lankomų objektų kaina svyruoja nuo 2 iki 4 eur.
Maisto visi ekipažai buvo pasiėmę iš namų, pakeliui užkandžiavome automobiliuose kaip kam buvo patogu ir netrukdant kitų keliautojų bei negaištant laiko. O vakare nakvynės vietoje surengėme draugišką suvežtinį pikniką. Nakvynės kainos svyruoja nuo 15 iki 20 eur asmeniui. Mūsų nakvynės vietoje 5vietis kambarys kainavo 50 eur, namukas (4 vt) – 70 eur.

Šeimų karavanas po Latviją
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

– Kaip Latvijoje pritaikyta infrastruktūra keliavimui su vaikais?

V.V.: Pajautėme, kad latviai tikrai vaikus myli. Visur numatyti patogūs takai, įrengtos aikštelės, žaidimų vietos vaikams tiek miestuose, tiek maitinimo įstaigose. Sustojimo vietose tualetuose radome ir vaikiškus klozetus, ir nemokamas sauskelnes jei kam prireiktų keliaujant su kūdikiais.

– Ar viską spėjote aplankyti, ką buvote suplanavę, ar vis tik teko koreguoti planus? Ar užteko savaitgalio, kad pamatytumėte viską, ką norėjote?

A.Š.: Kadangi pakliuvome į Joninių švenčių ir kelių remonto kamščius, teko koreguoti maršrutą ir poros objektų atsisakėme. Tačiau dėl to labai nenusiminėme, nes savaitgalis praėjo tikrai išskirtinai, buvo pilnas įspūdžių, naujų pažinčių ir svarbiausia – laimingų vaikų, kurių 10-tyje ekipažų vyko net 16, mažiausių keleivių amžius buvo 2 metukai. O kai laimingi vaikai- laimingi ir tėvai.

– Ar dabar apskritai pastebite didesnį susidomėjimą kelionių po kaimynines šalis?

A.Š.: Taip. Tą patvirtino ir patys latviai – juos ypač aktyviai lanko kaimyninių valstybių gyventojai. Lietuviai taip pat pirmauja šiame sąraše.

– Koks kitas maršrutas laukia Keliaujančių mamų artimiausiu metu?

A.Š.: Artimiausiu metu planuojame #ŠeimųKaravaną į Estiją jau šią savaitę liepos 3-6 dienomis su keliomis nakvynėmis kempinguose. Aplankysime Saremos salas, užsuksime į Taliną bei Lahemaa nacionalinį parką. Maršrutas yra suplanuotas žiedinis, kad nebūtų nuobodu riedėti tais pačiais keliais ir būtų ką pamatyti pakeliui. Ekipažų skaičius nesikeičia – vyks tik 10 automobilių karavanas. Dar yra kelios laisvos vietos, tad norintys išbandyti tokį keliavimo būdą kviečiami prisijungti prie #ŠeimųKaravano ir keliauti su profesionalaus gido palyda.

MARŠRUTAS IR OBJEKTAI

MARŠRUTĄ ruošė gidė bei kelionių vadovė, daugiau kaip 15 metų lietuvių bei užsieniečių grupes po Europą lydinti Anita Špakauskė, kuri kelionių idėjomis bei patirtimi dalinasi Facebook paskyroje „Keliaujančios mamos“ bei asmeninėje svetainėje. Šis maršrutas yra gidės Anitos Špakauskės autorinis produktas skirtas būtent #ŠeimųKaravanui.

JELGAVA

Tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis "Summer Signs". Tai yra seniausias ir didžiausias smėlio skulptūrų festivalis Baltijos šalyse.

VEJINI smėlio urvai ir požeminiai ežerėliai

Gaujos nacionalinio parko pašonėje, Straupės valsčiuje gamta sukūrė neįprastą reiškinį Vėjinių požeminius ežerėlius. Tai – vieninteliai požeminiai ežerai Baltijos šalyse. Vėjinių urvas (Urtanu) tai 42 m ilgio urvas, iš kurio trykšta galingas šaltinis.

Gaujos stačių krantų Pojūčių parkas BASAKOJŲ TAKAS Baskaju taka –2 km ilgio, 15 objektų.

TILTAS PER RAUNOS UPĘ KELYJE P20 Valmiera-Cesis

1889 m. pastatytas akmeninis tiltas, kurio garbei kadaise buvo išleistas pašto ženklas, yra aukščiausia tokio tipo geležinkelio konstrukcija Baltijos šalyse. Geležinkelio tiltas per Rauną yra vienas išraiškingiausių inžinerinių objektų Latvijoje. Tiltas taip pat neįprastas tuo, kad traukiniai, ypač sunkūs kroviniai, čia turi pasiekti tiksliai 80 km/h greitį. Kitas įdomus faktas: tais pačiais metais kaip Eifelio bokštas buvo pastatytas geležinkelio tiltas per Rauną. Geriausiai žiūrima iš dešinės plento Cėsiai-Valmiera pusės.

Šeimų karavanas po Latviją
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

CĖSIS miestelis

Cėsių miesto simbolis yra viduramžių pilies griuvėsiai, kurie kartu su parku sukuria miesto romantišką aplinką. Daug kartų perstatyta ir išplėsta Naujoji Cėsių pilis savo dabartinį architektūrinį pavidalą įgijo XVI a. pradžioje.

Cėsių senamiesčio akmeninių gatvelių planas yra išlikęs nuo viduramžių, išsaugoti taip pat senieji pastatai su raudonais čerpių stogais, uždarais kiemeliais ir atnaujintais namų fasadais.

Araišių archeologijos muziejus

Archeologijos muziejų-parką sudaro IX-X a. įtvirtinta latgalių gyvenvietė, viduramžių pilies griuvėsiai ir Meitu sala su rekonstruotais bronzos amžiaus gyvenamaisiais namais. Muziejus apima 12 ha teritoriją Araišių ežero pakrantėje. Iš kitų panašių Europos muziejų Araišių archeologinis muziejus-parkas išsiskiria unikaliais archeologiniais radiniais, originalia rekonstrukcijų aplinka ir gerai išsilaikiusiu kultūriniu istoriniu Vidžemės kraštovaizdžiu. Čia galima apžiūrėti daugiau kaip 20 medinių namelių, esančių Araišių ežero salelėje, bei daugybę kultūrinių istorinių paminklų, įskaitant ir olandiško tipo vėjo malūną. Atnaujintas XX a.9-ajame dešimtmetyje. Lankytojai gali apžiūrėti restauruotą malūno įrangą ir pamatyti, kaip gaminami miltai. Muziejaus teritorijoje reguliariai vyksta įvairūs renginiai.

Kainos (dirba iki 19 val.) 3 Eur/vaikams – 2,00 EUR, Šeimos bilietas (7-18m.) – 8,00 EUR Pirmokams nemokamai.

VELNIO OLA

Galinga 15 m aukščio Gaujos slėnio klinčių siena. 8 m virš vandens yra Velnio ola – sena aukojimo vieta. Saugomas geologinis objektas.

TURAIDOS rezervatas

Turaidos muziejaus-rezervato didelė teritorija ypač turtinga archeologijos, architektūros, istorijos ir meno paminklų, kurie pasakoja apie tai, kas įvyko prieš tūkstantį metų, pradedant nuo XI a.
Muziejaus-rezervato 43,63 ha teritorijoje yra Turaidos mūrinė pilis, Turaidos Rožės atminimui skirta vieta, bažnyčia ir Bažnytkalnis, Liaudies dainų parkas ir dvaro ūkio centro statiniai.

Livonijos ordino Siguldos pilis

Pastatyta 1207 m. kaip pilies tipo tvirtovė, vėliau perstatyta į vienuolyno tipo tvirtovę. Nuo 2012 m. galima užlipti į šiaurinį ir pagrindinį vartų bokštą, pasivaikščioti po viduramžių dvasios gaubiamus pilies mūrus.

Lynų trasa per Gaujos upę

Vienintelis Baltijos šalyse 40 m aukštyje 1020 m lynu važinėjantis vagonėlis, kuriuo galima persikelti per upę. Drąsiausieji gali išmėginti šuolius su guma iš vagonėlio.

Tarzans

Siguldos nuotykių parkas „Tarzans“ yra didžiausias nuotykių parkas po atviru dangumi Baltijos šalyse. Kiekviena aktyvaus poilsio trokštanti šeima čia ras tai, kas jai labiausiai tinka.

Nuotykių parke bendromis jėgomis galėsite įveikti 100 skirtingų, medžiuose įrengtų kliūčių, važinėtis vasaros rogučių trasoje 40 km/val. greičiu, šaudyti iš lanko, laipioti laipiojimo siena ar mėgautis kitomis nuostabiomis veiklomis.

Bobslėjaus ir rogučių trasa „Sigulda”

Vienintelė Baltijos šalyse trasa, kurioje greičiu ir adrenalinu gali mėgautis ne tik profesionalūs sportininkai – nusileisti bobslėjaus rogėmis gali kiekvienas.

Bobslėjaus ir ragočių trasa „Sigulda" kiekvieną savaitgalį kviečia turistus mėgautis greičiu. Pasivažinėjimai vyksta kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 12.00-17.00 val. Atvykimai iš anksto nėra derintini.

Keliaujančios mamos žino viską apie keliones su vaikais! Mus galite rasti: Facebook paskyroje ČIA arba Instagrame ČIA.