„Transporto kontrolierių prašymas pateikti vienkartinį ar elektroninį bilietą dažnai net ir suaugusiam sukelia šiokį tokį nerimą, galvojant: „ar bilietas dar tebegalioja?“, „ar nepalikau namie pažymėjimo?“ ir t.t. Viešuoju transportu keliaujančiam vaikui šis nerimas gali būti dvigubai stipresnis, ypač, jeigu bilietėlio jis išties neturi. Kas jo laukia tokiais atvejais?“, – svarstė Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.

Bendrovės „Kauno autobusai“ keleivių kontrolės organizavimo vyresnioji vadybininkė Jolita Tarandienė nuramino vaiko teisių apsaugos specialistus patikindama, jog transporto kontrolieriai ne tik su vaikais, bet ir suaugusiaisiais, įvairių pažeidimų metu stengiasi bendrauti mandagiai ir pagarbiai, rašoma pranešime spaudai. Jos teigimu, atsižvelgiant į keleivių amžių, pažeidimai yra fiksuojami dvejopai.

„Vaikai iki 16 metų nėra laipinami iš autobuso ar troleibuso, jie gauna tik žodinį įspėjimą dėl taisyklių pažeidimo. Vyresniesiems yra surašomas administracinio nusižengimo protokolas. Policija kviečiama tik išimtiniais atvejais – atsisakius pateikti asmens tapatybę įrodantį dokumentą“, – paaiškino J. Tarandienė.

Vaikai autobuse
Foto: Shutterstock

Už kelionę be bilieto – mažųjų ašaros ir vyresniųjų pyktis

Pasak J. Tarandienės, pasitaiko nepilnamečių, kurie gauna įspėjimus ar baudas dėl piktybiškai pažeidinėjamų viešojo transporto taisyklių, bet dauguma jų nusižengia per neapdairumą. J. Tarandienės teigimu, siekiant išvengti stresinių situacijų, dažnai vaikams, neturintiems kelionės bilieto, kontrolieriai pasiūlo jį įsigyti tiesiog patikros metu iš vairuotojo.

Susitikime dalyvavęs bendrovės „Kauno autobusai“ administracijos ir personalo departamento vadovas Mindaugas Klimašauskas teigė, jog jautriausiai į nusižengimus viešajame transporte reaguoja pradinių klasių moksleiviai, kurie, sužinoję apie savo „zuikio“ kelionę, neretai net pravirksta. M. Klimašauskas prasitarė, kad transporto kontrolieriai itin supratingai vertina tokias mažųjų keliones, tad dažnai apie jų važiavimą „zuikiu“ net ir nutylima.

Tiesa, M. Klimašausko teigimu, ne visi viešojo transporto keleiviai į vaikų klaidas linkę pažvelgti geranoriškai. Anot jo, pasitaiko besiskundžiančių vyresnių žmonių, kurie piktinasi, jog vaikai yra nebaudžiami.

Apie vaikų pažeidimus bus siekiama nedelsiant informuoti tėvus

Nors keleivių priežiūrą vykdantys atstovai patikino, jog administracinio nusižengimo protokolai yra taikomi tik vyresnių vaikų drausminimui, vaiko teisių apsaugos specialistams buvo svarbu sužinoti, ar apie nemalonias situacijas, kuriose atsiduria nepilnamečiai, yra pranešama jų tėvams.

Vaikai autobuse
Foto: Shutterstock

„Tėvų pareiga yra rūpintis vaikų gerove ir saugumu, tad mums svarbu, kad vaikai, nutikus nelaimei, ar patyrę stresą dėl viešojo transporto taisyklių pažeidimų, turėtų galimybę kreiptis pagalbos į savo artimiausius žmones. Tėvai turi žinoti reikšmingą informaciją, susijusią su jų vaikais“, – kalbėjo A. Vežbavičiūtė.

Išsiaiškinus, jog vaikai ne visuomet minėtais atvejais skuba susisiekti su savo tėvais ar globėjais, abipusiai pritarta sūlymui administracinio nusižengimo protokolą papildyti sąlyga – galimybe patiems nepilnamečiams įvykio vietoje paskambinti savo tėvams, arba leisti visą situaciją telefonu apie įvykį nepilnamečio tėvams pranešti viešojo transporto kontrolieriams. Toks pokytis, tikimasi, jog ne tik apsaugotų vaikus nuo galimo streso ir neigiamų emocijų, bet ir leistų jaustis ramiau patiems kontrolieriams, dėl kurių veiksmų neretai susilaukiama dviprasmiškų visuomenės reakcijų.

Kaune viešojo transporto keleivių kontrolės priežiūrą užtikrinančios saugos tarnybos „Dorsimus“ Kauno padalinio vadovas Algis Navickas priminė, jog viešojo transporto kontrolierius pagarbiai ir taikiai su keleiviais įpareigoja elgtis ne tik darbo etika, bet ir jų aprangose įmontuotos vaizdo kameros, kurių įrašai, įvykus konfliktinėms situacijoms, yra peržiūrimi.