Įprotis važiuoti apsipirkti į Lenkiją jau seniai nestebina nieko, tačiau beprecedentis Lenkijos Vyriausybės sprendimas, panašu, jog nustebins ir visko mačiusius. Ekonomistai prognozuoja, jog šiais metais mūsų tautiečiai Lenkijos parduotuvėse paliks rekordines sumas pinigų. Žinoma, prisidengusi pandemija, mūsų Vyriausybė dar gali atšaldyti pigesnių prekių į Lenkiją važiuojančių žmonių entuziazmą, tačiau kylančios maisto ir kitų produktų kainos privers surasti būdus, kaip ir kuo daugiau prekių parsivežti iš kaimynų.

Panaikintas PVM maisto produktams bus ne vienintelė paskata važiuoti į Lenkiją. Skaičiuojama, jog sumažinus PVM tarifą benzinui ir dyzelinui, kuro kaina vidutiniškai sumažės 15 centų. Tai reiškia, kad ir taip pigesnio benzino litras Lenkijoje gali kainuoti net 35 centais pigiau nei mūsų šalyje. Dyzelino kaina nėra daug mažesnė Lenkijoje, tačiau įvedus planuojamus mokestinius pokyčius, litras dyzelino Lenkijoje gali kainuoti net 20 centų pigiau. Aritmetika paprasta: Lenkijoje užsipylęs 60 litrų baką benzino sutaupysi apie 21 eurą, dyzelino – 12 eurų.

Akivaizdu, jog tikslinga keisti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą ir pataisomis mažinti kai kuriems maisto produktams taikomą PVM tarifą, ką ir siūlome Seime, tačiau valdantiesiems tokios pataisos neatrodo tinkama išeitis. Seimus priėmus mūsų siūlymus sumažinti PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams iki 9 proc., panašiai turėtų mažėti ir jų kaina rinkoje.

Jei PVM tarifo mažinimas veikia Lenkijoje, kodėl jis negali būti taikomas Lietuvoje? Priežastis yra pati paprasčiausia. Siūlymas pateiktas opozicijoje dirbančių socialdemokratų, todėl projektas iš esmės nepriimtinas. Lygiai tokia pati situacija ir su į kosmines aukštumas kylančiomis elektros bei dujų kainomis. Vietoje pritarimo, mano kolegų Seime užregistruotai pataisai iki 9 proc. mažinti elektros ir dujų kainą buitiniams vartotojams, ciniškas valdančiųjų pasiūlymas vartotojams atidėti mokesčių už šildymą mokėjimą.

Elektros ir dujų pigiau į Lenkiją nenuvažiuosime, tačiau tai, kas dabar su šildymo kainomis darosi Vilniuje, yra pats elementariausias apsileidimas. Žaliuoju smegenų plovimu ir medelių sodinimu užsiėmęs sostinės meras akivaizdžiai nepadarė namų darbų dėl kogeneracinės Vilniaus elektrinės, kuri šiandien didžiąja dalimi šildoma brangiomis dujo-mis, o tai reiškia kone brangiausią šildymą Lietuvoje. Prognozuojama, kad vilniečiai už šildymą šį sezoną mokės apie 60% daugiau.

Kovodama su Kinija ir baltarusiškų trąšų tranzitu, mūsų Vyriausybė pamiršo savo gyventojus. Net ir neturėdama savų sprendimų, valdančioji dauguma galėtų atsižvelgti į opozicijos siūlymus ir tokiu būdu sumažinti vargą, kurį ant pečių žmonėms atneša kylančios maisto ir energijos kainos.

Sutinku, elektros ir dujų kainos PVM tarifo mažinimas būtų naudingas ne tik mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms, tačiau kitokio varianto šiandien tiesiog nėra. Lygiai taip ir su maisto produktams taikomu PVM tarifu. Pigiau duoną pirktų ir didesnes pajamas gaunantys gyventojai, tačiau ši priemonė leis apsaugoti labiausiai pažeidžiamus visuomenės narius. Kol už ekonomiką atsakinga ministrė trypčioja vietoje ir imituoja darbą, lenkai tiesia pagalbos ranką ir į savo parduotuves kviečiasi visus, nepriklausomai nuo gaunamų pajamų dydžio, lietuvius.