Įvesti (ne)galimybių pasai, kurie buvo reklamuojami kaip ekonomikos gaivinimo įrankis, vietoje to tapo leidimu nesisaugoti jų turėtojams ir platinti virusus (ne tik COVID-19, o ir visus kitus – juk gripas, kaip paaiškėjo, niekur nedingo!).

Kada bus pradėta mokytis iš sėkmingai COVID suvaldžiusių šalių pavyzdžių?

Dabar LR Vyriausybė ir LR Seimo valdančioji dauguma nesiremia efektyviomis daugumoje Europos šalių ir JAV naudojamomis COVID-19 suvaldymo kompleksinėmis priemonėmis ir mirtingumo rodiklius leidžiančiais minimizuoti pažangiais gydymo algoritmais. Sėkmingose šalyse naudojami monokloniniai antikūnų preparatai ir kiti vaistai nuo COVID-19 leistų ir Lietuvoje išgelbėti šimtus gyvybių jau šiandien.

Lietuvos dabartinė, kone nuolatinė, negatyvi lyderystė Europos Sąjungoje pagal susirgimų skaičių ir mirtingumą rodo, kad dabartinės COVID-19 suvaldymo priemonės (pavyzdžiui, (ne)galimybių pasai) ne tik prieštarauja LR Konstitucijai ir teisinės valstybės principams dėl žmonių segregacijos, bet ir neduoda jokių lauktų medicininių rezultatų. Jie žadina socialinę agresiją, visuomenės susiskaldymą, konfliktus.

Būtina vienyti žmones ir imtis kitose šalyse rezultatus duodančių strategijų. Palyginimui, kaimyninėje Lenkijoje šią savaitę buvo skelbta, kad nustatyta apie 1500 COVID-19 atvejų ir vos viena mirtis per parą. Lietuvoje tuo pat metu buvo 1468 atvejai ir 14 mirčių. Tad faktai kalba patys už save.

Mokami testai negerins epidemiologinės situacijos valdymo ir nepadės apsispręsti skiepytis

Šią savaitę plenarinio Seimo posėdžio metu vos 65-iais valdančiųjų balsais buvo priimta Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo Nr. I-1553 18 ir 40 straipsnių pakeitimo pataisa. Šio įstatymo atskirų straipsnių pakeitimų esmė – sveikatos patikrinimai dėl COVID įsigaliojus šioms pataisoms taptų finansuojami darbuotojo lėšomis arba darbdavio sprendimu – darbdavio lėšomis, išskyrus atvejus, kai darbuotojai negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų, nurodytų LR Sveikatos apsaugos ministro patvirtintame medicininių kontraindikacijų sąraše. Paprasčiau kalbant, už testus, kurie dabar būtini dirbant, darbuotojai mokės patys, jei to nedarys darbdavys. Pataisa turėtų įsigalioti jau šių metų gruodžio 1 dieną.

Ir ką tai reiškia? Premjerė I. Šimonytė neslepia tikslo: „Iki gruodžio 1 dienos dar yra pakankamas laikas nueiti ir pasiskiepyti.“ Tuo tarpu net iš tų skurdžių statistinių duomenų, kurie pateikiami viešoje erdvėje, akivaizdu – serga, virusą perduoda ir miršta ir pasiskiepiję!

Nejaugi valdantieji tikisi, kad (ne)galimybių pasai, dalies parduotuvių ir paslaugų darbas tik su jais bei nebekompensuojami koronaviruso testai privers visus pasiskiepyti? Žmonės mato grubią prievartą, ima nepasitikėti per prievartą brukamomis vakcinomis ir net nežada imti elgtis pagal Vyriausybės norus! Apie kokią sveikatos apsaugą galime kalbėti, kai su sveika logika prasilenkiant priimami tik politiniai sprendimai?! Visais laikais valdžios prievarta nesukurdavo tarpusavio pasitikėjimo ir tvarių gerų rezultatų.

O gal tikslas yra sužlugdyti smulkų bei vidutinį verslą? Gal dabartinei valdžiai jo nereikia!? Juk negalima nesuvokti, kad žmonės pradės išeidinėti iš darbų, o darbuotojų jau ir dabar trūksta! Juk negalima nežinoti, kad daugybė įmonių jau yra bankrutuojančios ar ruošiamos uždarymui. Patys verslininkai taip pat nebus pajėgūs apmokėti už visų darbuotojų testus. Visos kainos dar labiau kils, o nedirbančiųjų skaičius augs. Ar tai reiškia, kad (ne)galimybių pasas, sukurtas prisidengiant pagalbos verslui idėja, taps verslo duobkasiu?

Studentai kyla prieš diskriminaciją

Jau nuo šio pirmadienio koronaviruso testai tapo mokami studentams. Ir čia matomas tas pats tikslas –darant stiprų ekonominį spaudimą tikimasi, kad studentai pasiskiepys. Lietuvos advokatūros pirmininkas profesorius Ignas Vėgėlė tai vertina kaip prievartą. Studentai neturi pajamų ir nėra darbo rinkos dalyviai. Pagal LR Konstituciją negali būti taip ribojama jų teisė į mokslą.

Tačiau, nėra to blogo, kas nepažadintų žmonių. Tame tarpe ir studentų. Diskriminacijai nepritariantys jauni žmonės ėmė vienytis. VU teisės fakulteto penktakursis Kęstutis Juočeris su bendraminčių grupe kuria studentų asociaciją, kuri pasisako už lygias galimybes visiems švietimo proceso dalyviams bei prieš diskriminaciją akademinėje veikloje.

K. Juočeris šią savaitę Seime vykusioje spaudos konferencijoje „Dėl studentų testavimo ir galimybės studijuoti kontaktiniu būdu“ pristatė savo pranešimą ir pasakojo, jog studijuoti kontaktiniu būdu gali tik tie, kurie turi (ne)galimybių pasus, na, o jų neturintys bei nebegalintys studijuoti, kad ir nuotoliniu būdu, nukenčia. Tai yra neteisėta, nes pažeidžia, pirmiausia, studijų sutartį. Studijų sutartis yra ta teisinė forma, kuria reglamentuojami studento ir universiteto santykiai. Studijų sutarties forma yra tvirtinama švietimo ir mokslo ministro ir atitinka įstatymus.

Baigdamas jis įgarsino studentų prašymus. Vienas iš esminių prašymų: užtikrinti sąlygas studentui įgyti išsilavinimą ir toliau suteikti galimybę nemokamai testuotis. Kokiais laikais mes gyvename, jei net tokie elementarūs dalykai jau nėra savaime suprantami?! Gal yra norima jaunimo emigracijos bangos į Skandinavijos šalis, kur tokių absurdiškų reikalavimų nėra? Nuo rugsėjo daug studentų buvo priversti dėl tokios padėties sustabdyti studijas. Gal Lietuvai per daug išsilavinusių jaunų žmonių?

Mokami COVID testai studentams kuria ne gerovės, o vergovės valstybę

Tą pačią dieną, kai vyko spaudos konferencija, Seime vyko balsavimas dėl mokamo darbuotojų ir studentų COVID testavimo įtvirtinimo. Dėl Ievos Kačinskaitės-Urbonienės kartu su Darbo partijos frakcijos kolegomis teiktos nemokamų testų studentams pataisos 60 Seimo narių balsavo UŽ, tačiau tiek balsų neužteko. Premjerė I. Šimonytė asmeniškai pasisakė PRIEŠ ir negirdėjo jokių argumentų! Ieva Kačinskaitė Urbonienė, kalbėdama apie mokamus testus studentams, taikliai reziumavo: „Toks įstatymo projektas kuria ne gerovės, o vergovės valstybę.“

Aukštasis mokslas neturi tapti prabanga, kurią sau gali leisti tik pasiturinčių šeimų vaikai! Tai, kas vyksta mūsų šalyje, tikrai nėra susiję su viruso plitimo suvaldymu ir stebintys Vyriausybės nutarimus tą aiškiai mato.

Premjerė, siūlydama visiems skiepytis tariamai nemokamomis vakcinomis neatsižvelgia į tai, kad dalis žmonių jau patyrė šalutinius vakcinų poveikius. Jie skundžiasi sveikatos sutrikimais, yra fiksuota ir mirčių po skiepo! Kodėl į tai užmerkiamos akys? Kodėl žmonės prievarta kaip avių banda be pasirinkimo teisės yra vejami ten, kur jie nenori būti? Kodėl neskiriami rimti resursai veiksmingų vaistų registracijai? Kodėl neleidžiama saugotis tais būdais, kurie žmonėms priimtini? Kodėl mūsų šalyje užmiršta sveika gyvensena ir jos populiarinimas?

Tų „kodėl“ galėčiau rašyti ir daugiau, tačiau visi mąstantys ir analizuojantys patys mato, kad vyksta ne visai geri dalykai, o žmonių segregacija mūsų šalyje įgauna pagreitį. Liaudies išmintis apie nemokamą sūrį pelėkautuose čia labai tinka. Pelės paprastai užsimoka savo gyvybe. Gal jau pakankamai praradome gyvybių dėl efektyviam gydymui vaistų neturėjimo?

Ar Gitanas Nausėda vetuos Seimo priimtą pataisą ir liks žmonių prezidentu?

Kartu su Darbo partijos frakcijos kolegomis kreipiausi į prezidentą Gitaną Nausėdą su prašymu vetuoti šias pataisas arba vetuoti su pataisomis, užtikrinančiomis nemokamą testavimą dėl COVID visiems darbuotojams, studentams ir kitiems besimokantiems asmenims. Pataisas atvirai palaikė tik valdančiųjų frakcijų Seimo nariai.

Mokami testai nuo COVID-19 tik toliau blogintų ir taip prastą epidemiologinę situaciją. Tokiu būdu naudojama prievarta prieš žmones, kuri nesuderinama su mūsų šalies Konstitucija.

Ignoruojama ne tik daugumos žmonių nuomonė, bet ir darbuotojų profesinių sąjungų atviri perspėjimai, kadangi tai paskatins bedarbystę ir naują emigracijos bangą, nes daugumoje kitų šalių priemonės nėra tokios radikalios.

Visiems darbuotojams, besimokantiems ir studijuojantiems atliekami testai bei sveikatos profilaktiniai patikrinimai privalo būti finansuojami valstybės lėšomis! Tikimės Prezidento lyderystės vienijant Lietuvos žmones, o ne dar labiau juos kiršinant ir skaldant, kaip elgiasi šalies valdančioji dauguma.

Ar Lietuvos pakilimas pasaulyje į 5 vietą pagal perteklinių mirčių skaičių padės praregėti!?

Pabaigai kviečiu susipažinti su statistine informacija, kurią paskelbė The Economist:

Economist. M. Puidokas
Foto: Asmenio archyvo

Prieš mėnesį Lietuva tarp visų pasaulio šalių buvo 7-je vietoje pagal perteklinių mirčių skaičių, o dabar jau 5-je! Farmakologas, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto docentas ir Sveikatos teisės instituto vadovas dr. Rimas Jankūnas klausia: „Ar ne galimybių pasas atvėrė galimybes Lietuvai kilti aukščiau?“

Baigdamas pacituosiu kitą jo klausimą: „Jei Lietuva pateks į TOP3 - ar tai bus priežastis baigti tuos absurdus, ar juos dar padidinti?“ Norisi tikėti, kad vis dar egzistuoja ir absurdo riba, ties kuria praregės visa Lietuva ir, galiausiai, pati Vyriausybė. Praregės ir ims suvokti, kad rezultatai kalba patys už save – būtina išgirsti oponentų racionalius siūlymus ir pripažinti, kad pasirinkta klaidinga COVID suvaldymo strategija bei padaryta aibė skaudžių klaidų. Būtina kuo skubiau taikyti Lenkijos, Švedijos ir kitų šalių veiksmingas strategijas, kurias daug kartų įvardino užsienio ir Lietuvos ekspertai. Kartu privalu suvienyti visuomenę, nes suskaldyta ir nepasitikinti Vyriausybe visuomenė yra nepajėgi įveikti COVID nesėkmingo valdymo sukeltus iššūkius. Nevaldomas energetikos kainų kilimas dėl neišmintingų, nesavalaikių sprendimų virtinės, arogantiškos užsienio politikos kovos su kaimynėmis ir Kinija įvedė visą valstybę į akligatvį, visų kainų kilimą, smulkaus ir vidutinio verslo segmento krizę, milijardines skolas biudžeto skylėms lopyti bei daugumos šalies žmonių nerimą dėl ateities.