Kokie tie trikdžiai? Mūsų valstybė turi 287 informacines sistemas. Kai kuriose iš jų esate nuolat kviečiami dalyvauti Jums svarbiuose sprendimuose. Informacinėms sistemoms rūpi piliečių nuomonė.

Štai balandį teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje (TPDRIS) mes visi buvome pakviesti teikti siūlymus dėl Jonavos rajono savivaldybės dalies (karinio poligono ir karinio mokymo teritorijos Ruklos seniūnijoje) bendrųjų planų sprendinių.

Jūs beskaitydami informacinės sistemos pavadinimą turbūt pagalvojote, kad aš pamiršau, apie ką rašau sakinį. Nepamiršau. Kaip ir rašydama planų pavadinimą nepamiršau, kad 15 žodžių vienam planui apibūdinti eiliniam piliečiui (įskaitant mane) greičiausiai „suspaudžia“ smegenis. Čia ir prasideda mūsų visų neatrasti gerovės valstybės klodai.

Pirma, Jūs greičiausiai nežinote, kad TPDRIS sistema egzistuoja ir jog ten esate nuolat kviečiami kurti gerovės valstybę. Pagal įstatymą, planų organizatorius turi skelbti apie planus ne tik šioje sistemoje, bet ir savo internetinėje svetainėje. Tos svetainės turbūt irgi gyvenime nelankėte ir nežinote, kas ten yra. Taip gerovės valstybės durys užsitrenkia Jums prieš nosį, nors ir atrodytų, kad jos yra plačiai atvertos.

Pirma, Jūs greičiausiai nežinote, kad TPDRIS sistema egzistuoja ir jog ten esate nuolat kviečiami kurti gerovės valstybę.

Pagal įstatymą, planų organizatorius turi skelbti apie planus ne tik šioje sistemoje, bet ir savo internetinėje svetainėje. Tos svetainės turbūt irgi gyvenime nelankėte ir nežinote, kas ten yra.

Taip gerovės valstybės durys užsitrenkia Jums prieš nosį, nors ir atrodytų, kad jos yra plačiai atvertos.

Antra, jeigu tyčia ar netyčia papuolėte pro tas duris ir pamatėte kvietimą teikti pasiūlymus kažkokiems gerovės valstybės planams, Jus gali nustebinti kvietimo kalba. Paragrafo ilgio planų pavadinimas daugumai žmonių greičiausiai iššaukia atmetimo reakciją.

Tai tik pradžia, nes atsivertus planų dokumentus gali pasirodyti, kad iš Jūsų reikalaujama inžinerijos ar architektūros diplomo. Dokumentus rengia specialistų komandos, o Jūs, suinteresuotos visuomenės atstove, esate greičiausiai vienas ar viena. Jums reikia šifruoti tą techninį žargoną ir kažką pasiūlyti.

Kantresni asmenys visgi nepasiduoda ir žingsniuoja toliau, kol galiausiai išsiunčia savo siūlymus planų organizatoriui. Nenustebkite, kitame interneto laido gale greičiausiai laukia Jums nežinomas ir niekada nematytas asmuo, kuris į Jūsų elektroninį laišką gali dviprasmiškai atsakyti, kad pasiūlymai turi atitikti įstatyme nurodytą formą.

Išsigandę galbūt net nebandysite klausti, kas tai per forma. Paaukojote tiek laiko patekti per duris, paaukojote tiek laiko šifruodami techninę kalbą, o dabar dar Jums sako, kad visgi durys dar neatsidarė? Ar vis dar turite jėgų ir laiko klausti vėl, kokia ta forma? Ar Jūsų siūlymas priimtas?

Yra ir subtilesnių būdų formuoti visuomenės nuomonę. Vienas iš jų yra nuolatinis kartojimas, kad kol kas viskas yra gerai. Taip atsitiko su Dumsių kopa poligonų plėtros kontekste. Dar 2015 Krašto apsaugos ministerija (planų organizatorius) pradėjo greičiausiai nesąmoningą komunikacijos strategiją, kurios pagrindu tapo raminimas, kad kol kas kopą galima laisvai lankyti. Toks raminimas sudaro įspūdį, kad viskas jau nuspręsta ir kopa yra paskirta Gaižiūnų poligono plėtros teritorijoms. Pasirodo, nesvarbu, kad per tuos metus, iki šiandien, planai perėjo kelias derinimo stadijas, kurias galbūt reikėjo (bent jau susidaro toks įspūdis beskaitant planavimo sąlygas) derinti ir su visuomene. Raminimas, kad “kol kas” galite lankytis Jums suformuoja tikėjimą, kad sprendimai priimti ir nieko nepakeisim, t.y. pranešimai rėminami kaip „viskas nuspręsta“, o ne „viskas derinama“.

Aš teigiu, kad Krašto apsaugos ministerijos komunikacija nesąmoningai arba neplanuotai, o gal ir sąmoningai arba planuotai, metų metus klaidino žmones.

Toks subtilus raminimas pavirsta realiu žmonių nuomonės suformavimu. Paskelbus kvietimą visuomenei dalyvauti baigiamųjų planų derinime, ne vienas komentatorius socialinėje erdvėje tikino, kad viskas jau nuspręsta. Tai nebuvo žmonės, kurie ironiškai bandė įrodyti, kad visuomenės balso neklausoma. Tai buvo komentatoriai, kurie tikėjo, kad planai patvirtinti ir baigti pagal organizatorių norus. Subtilus raminimas suformuoja įspūdį, kad visuomenės dalyvavimas nėra planavimo komponentas, kad ir kaip garsiai apie tai kalbėtų niekam nežinomi įstatymai ar planavimo sąlygos.

Aš teigiu, kad Krašto apsaugos ministerijos komunikacija nesąmoningai arba neplanuotai, o gal ir sąmoningai arba planuotai, metų metus klaidino žmones. 2015 metais komunikacijoje buvo teigiama, kad dar anksti nerimauti dėl kažkokių rekreacinių objektų, nes bendrieji planai dar neparuošti. Vėliau visuomenė buvo pradėta raminti, jog vis dar gali lankytis savo mėgstamoje Dumsių kopoje, lyg jos likimas jau būtų nuspręstas. Nors planai dar nebuvo baigti, aptarti ar suderinti su visuomene.

Paimsiu vėl Dumsių kopos pavyzdį. Kopa turėjo pažintinius stendus, suolelius turistams, kitus infrastruktūros elementus, kuriuos buvo sutvarkę ir prižiūrėjo miškininkai. Ši kopos infrastruktūra 2020 metais buvo tiesiog panaikinta. Pavyzdžiui, iškasti ir numesti stendai dar ir dabar guli ant miško paklotės.

Tokia demotyvuojanti komunikacija, kuri sukuria įspūdį, kad sprendimai jau priimti ir kad Jūs pavėlavote, sustiprinama realiais veiksmais. Paimsiu vėl Dumsių kopos pavyzdį. Kopa turėjo pažintinius stendus, suolelius turistams, kitus infrastruktūros elementus, kuriuos buvo sutvarkę ir prižiūrėjo miškininkai. Ši kopos infrastruktūra 2020 metais buvo tiesiog panaikinta.

Pavyzdžiui, iškasti ir numesti stendai dar ir dabar guli ant miško paklotės. Žmonės kalba, kad net poligonų plėtrai suplanuoti kirtimai jau pradėti. Tai vyko dar net nepaskelbus bendrųjų planų sprendinių. Tokie veiksmai sustiprina įspūdį, kad sprendimai jau priimti. Gal tokia visuomenės demotyvacija yra atsitiktinė, o gal tai gerai konstruojama komunikacija?

Gerovės valstybėje visuomenė kviečiama dalyvauti sprendimų priėmime. Informacinėms sistemoms rūpi Jūsų dalyvavimas. Įstatymams rūpi Jūsų dalyvavimas.

Net planų rengėjams rūpi Jūsų dalyvavimas. Galbūt geriausiai tas visas rūpestis atsispindi blogerės Mahilos įamžintoje nuotraukoje, kur visuomenė kviečiama jungtis prie projekto viešinimo tiesioginės transliacijos.

Nuoroda į transliaciją užima visą paragrafą. Tas paragrafas yra išspausdintas ant informacinės lentos. Tad nuorodą teks nusirašyti. Jeigu turite kantrybės, laiko ir noro. Jus kviečia dalyvauti, atidaro duris, tik slenkstis per didelis, kad galėtumėt užeiti:

Klimašauskaitė
Foto: Asmeninins albumas