Tačiau nutylima, kad žmonių skiepijimo greitis dažnu atveju priklauso nuo gaunamų vakcinų kiekio, dažnai SAM koreguojamo prioritetų sąrašo, tad aiški komunikacija iš centrinės valdžios tampa ypatingai svarbi. Suprasdami, kokioje situacijoje esame, stengiamės suprasti ir pateisinti kartais kas kelias valandas besikeičiančius Vyriausybės sprendimus ar keistą komunikaciją iš sostinės. Nepaisant to, tai, kas nutiko vakar, perpildė kantrybės taurę.

Vakar, apie 14:00 val., Šiaulių miesto savivaldybė, kaip ir kai kurie kiti miestai (Klaipėda, Palanga ir kt.), gavo pranešimą, kad juos antradienį turinti pasiekti vakcinų siunta yra mažinama ir papildomai 19 tūkst. dozių perduodamos Vilniaus miestui. Mažinama dėl prastos situacijos sostinėje, kurioje 95% intensyvios terapijos lovų yra užpildytos, o pati savivaldybė, pagal Sveikatos apsaugos ministro patvirtintą metodologiją, yra juodžiausia tarp juodų.

Solidarumas, žinoma, turi būti, pagalbos ranką, matyt, esame pasirengę ištiesti visi, galbūt net labiau nei prieš prasidedant karantinui, tačiau komunikacija ir strategija, atrodo, yra du žodžiai, kurie šiai Vyriausybei yra visiškai svetimi. Vilniaus epidemiologinė situacija prasta tapo ne vakar per pietus, net ne vakar iš ryto. Ši situacija yra aiškiai žinoma, kaip ir buvo aišku, kad tendencijų tikrai nepagerins grįžtantis Vilniaus gatvės šurmulys.

Todėl kyla natūralus klausimas, kodėl likusios Lietuvos savivaldybės ir, svarbiausia, žmonės buvo apgauti? Ar nebuvo galima iš karto atidėti daugiau vakcinų Vilniui ir nesukelti savivaldybių, iš kurių vakcinos buvo paimtos, gyventojų bereikalingų lūkesčių, nekalbant jau apie žmonių, atliekančių planavimo ir registravimo darbus, beprasmiškumą ir neviltį?

Juk tokiu atveju, matyt, nebūtų kilę jokių klausimų dėl susipriešinimo ar apgaudinėjimo. Tačiau dabar jau antrą kartą yra suduodamas rimtas smūgis visam vakcinacijos procesui, o jį, kaip nuo vienuolikos metrų atžymos, suduoda pati Sveikatos ministerija. Ar žinote, kiek darbo buvo įdėta, kad būtų suregistruoti gyventojai antradienio skiepijimui? Kiek iš jų apskritai atsisakys skiepytis, kai šį antradienį gaus informaciją, kad jų vakcinavimas nukeliamas. Kas atsakys, jei būtent vienas iš šių piliečių, kurių vakcinacija dėl SAM strategų kaltės nukeliama, susirgs iki tol, kol bus paskiepytas? Reputacija toks reikalas – sugadinus sunku atstatyti.

Kadangi jau prakalbome apie SAM sprendimus ir kompetencijas, tai negaliu nepaminėti registravimosi skiepui sistemos. Šią sistemą sukūrė Kauno savivaldybė. Sistema tikrai patogi – elektroniniu būdų leidžia pasitikrinti, ar esi skiepijimų grupės sąrašuose, ir užsiregistruoti skiepui. Dar daugiau, ji leidžia skiepui registruoti šeimos narį – mamą, tėvą, senelius ir panašiai. Sistema yra sujungta su visais registrais, tad galėtų registruotis ir kiti į prioritetinius sąrašus įtraukti asmenys.

SAM po to, kai Kauno miestas paleido šią sistemą, pradėjo žadėti, kad visos savivaldybės jau tuoj tuoj gaus lygiai tokią pačią, tik nacionalinę sistemą. Kaunas tokią sistemą įsivedė kovo 8 d. Šiandien turime beveik gegužės mėnesį ir SAM savo komentare sako, kad nacionalinė sistema startuos.... tuoj tuoj.

Pirmasis šios betvarkės neiškentė Vilniaus miestas ir praėjusią savaitę nusipirko analogišką sistemą. Tuo pačiu keliu žengia jau ir Klaipėda. Nesinorėtų, kad su šia sistema baigtųsi kaip su legendiniu 130 lapų planu – kažkas sakė, tačiau niekas nematė, o savivaldybės turi tvarkytis pačios.

Atskiro paminėjimo verta ir sostinės mero komunikacija. Meras, papūtęs krūtinę, pareiškė – Vilnius puikiai tvarkosi, daugiausiai skiepijame, todėl gausime daugiau vakcinų! Ne, Remigijau, Jūsų savivaldybėje, kaip vaizdžiai išsireiškė Jūsų piaro atstovas, GAISRAS. Visos kitos savivaldybės ir jų gyventojai tiesia Jums ranką (ar petį?), kad Jūs galėtumėte užgesinti šį gaisrą. Tad „ačiū“ turbūt buvo tas žodis, kurio ieškojote, o ne pasipūtėliškas aiškinimas, kaip Vilnius nuostabiai tvarkosi.

Dar keisčiau atrodo mero piaro atstovo lakstymas pas visus, kurie išdrįso prabilti šia tema, ir aiškinimas, kad jie šaudo pro šalį. Ne, nešaudome pro šalį, tiesiog Vilniui atidavėme (tiesa, ne sava valia) tuos skiepų šovinius, kurių ir patiems labai reikia.

Neabejotinai solidarumas yra būtina sąlyga norint įveikti koronavirusą. Pagalba tam, kam tuo metu to labiausiai reikia, juk niekada nežinai, kada pagalbos gali prireikti tau. Tačiau toks jautrus klausimas kaip vakcinų nukreipimas turi būti derinamas iš anksto, o ne nurodinėjant iš jėgos pozicijų. Tiek Šiauliai, tiek Klaipėda, Mažeikiai ar bet kuris kitas miestas ir jo žmonės supranta tai.

Premjerės I. Šimonytės reakcija ir atsakas merams dėl staiga Vilniui perskirstytų vakcinų – „neturime komforto Jus informuoti prieš dvi savaites“ – galiausiai palieka be žado. O juk kartais, ypatingai sunkiais laikais, pakanka vieno paprasto žodžio – suprantame, atsiprašome. Jo, deja, nebuvo.

Džiugu bent jau tiek, kad Šiaulių miesto meras A. Visockas socialiniame tinkle taria: „kiek suprantu, niekas iš centrinės valdžios nesiruošia pasakyti „atsiprašau“, tai tuomet aš atsiprašau visų žmonių, kurie kantriai organizavo ir skambino, ir visų, kurie turėjo lūkestį pasiskiepyti. Ypatingai atsiprašau senjorų.“