Ir taip paralyžiuoti valstybės gyvenimą sugebėjo ne rusų, kinų ar kitų valstybių hackeriai, o tiesiog pratrūkęs vandens vamzdis. Galimai duomenys bus atstatyti ir nebus pakitę. Tačiau kas, jeigu duomenys būtų prarasti arba Registrų centre esantys serveriai būtų fiziškai sunaikinti arba užgrobti?

Ko gero, nei aš, nei daugelis iš mūsų nežinotume nė vieno Seimo nario ar ministro, kuriam galėtume patikėti sudiegti maršrutizatorių ar perrašyti operacinę sistemą, o ką jau kalbėti apie sprendimų priėmimą dėl tokių gyvybiškai svarbių IT sistemų plėtros ir saugumo.

Gyvename XXI amžiuje, kuriame mokslo ir technologijų pažangos laimėjimai tapo mūsų kasdienybe, tačiau renkame politikus, kurie apie tai neturi žalio supratimo, todėl trūksta politinės lyderystės ir koordinavimo. Net dažnas 12 klasių baigęs moksleivis jau turi gilesnius kompiuterinio raštingumo, administravimo ir saugos pagrindus bei programavimo pradmenis nei žmonės, vadovaujantys Ekonomikos bei inovacijų ministerijai.

Nors ir mūsų maža šalis nėra turtinga tokių išteklių, kaip nafta ar auksas, tačiau pasauliui galime pasigirti kai kuo dar vertingesniu. Informacija ir žinios yra naujojo amžiaus nafta. Lietuvoje tūkstančiai gabių žmonių dirba privačiame IT sektoriuje ir šie žmonės atneša milžinišką pridėtinę vertę šalies ekonomikai. Tik įsivaizduokite kiek daug galėtume pasiekti, jei šie IT specialistai ir „hackeriai“ labiau įsitrauktų ir prisidėtų prie valstybės valdymo ir inovatyvių technologinių sprendimų kūrimo?

Šis amžius yra dar niekada nematytų galimybių amžius. Ekonomikos bei biurokratijos skaitmenizavimas, atviri duomenys, dirbtinio intelekto ir giliojo mokymosi pritaikymas valstybiniame sektoriuje gali atnešti milžinišką naudą visai valstybei bei jos žmonėms, palengvinti jų gyvenimą, užtikrinti dar neregėtą skaidrumą, kontrolę bei sutaupyti daug išteklių ir resursų.

Todėl būtinas strateginis valstybės požiūris. Siekdami efektyvios lyderystės, turime sukurti Chief Technology Officer (CTO) poziciją Vyriausybėje, atsakingą už spartesnį, sklandesnį, efektyvesnį ir saugesnį skaitmeninių sprendimų įgyvendinimą viešajame sektoriuje. Tokios svarbios IT sistemos privalo būti decentralizuotos, kad daugiau tai nepasikartotų. Ir net užpylus, užgrobus ar susprogdinus vieną serverinę, sistema veiktų iš kitų šalyje ar užsienio ambasadose esančių serverių.

Taip būtų užtikrinta, kad valstybė netaptų paralyžiuota, o duomenys nebūtų prarasti ar suklastoti.