Baigiamas sudaryti 2018 metų valstybės biudžetas. Deja, jokių rimtesnių pokyčių mokesčių politikoje nėra. Vieningas pajamų mokestis, visuotinis pajamų deklaravimas, turto mokesčių atsisakymas, palankesnis verslo apmokestinimas ir toliau lieka deklaratyviomis konferencijų ir televizijų debatų temomis, bet ne virsta konkrečiais įstatymo projektais.

Surinktų mokesčių dalintojų energija ir kūryba kaip įprasta nukreipta į biudžeto išlaidas, kaip geriau padalinti. Čia didžiausios kovos ir aistros. Kaip daugiau surinkti ir mažiau išleisti – antraplanė tema.

Tai kaip tą iš svetimų miltų keptą pyragą nauja valdžia ruošiasi padalinti?

Kaip jau tapo įprasta, išlaidų augimo lyderė – krašto gynyba. Laikai neramūs, taip reikia. Žvelgiant toliau, viskas pasimato. Valdžia dosniausia jėgos struktūroms. Valstybės saugumo departamento išlaidos didinamos 12,1 mln. ir kitais metais sieks 38,2 mln. Policijai kitais metais numatoma 225,1 mln. Tai yra 3,8 mln. daugiau negu šiais metais. STT irgi nepamiršta – 9,9 mln., jai išlaidos auga 1,1 mln. Teisėjų atlyginimams taip pat primetama 2,5 mln. Aišku, Vyriausybės kanceliarija irgi savimi pasirūpino – 13,7 mln., bent pusę milijono daugiau negu šiemet. Prioritetai daugiau negu aiškūs. Lyg to nebūtų maža, seime sparčiai kelią skinasi Prokuratūros įstatymo pataisos, kurias priėmus, jau nuo naujųjų metų prokurorų atlyginimai didėtų nuo 30 iki 70 proc. Tokiam atlyginimų šuoliui reikėtų 5,5 mln. eurų per metus. Prokurorai ramina, kad jie tiek sutaupė ir papildomų pinigų jiems skirti nereikės. Jeigu sutaupei, kaip čia atiduosi kitiems, tai jau tapo įprasta žinybine praktika. Esant tokiai situacijai viešojo sektoriaus išlaidos nuolat augo ir augs. Bet kokie bandymai sumažinti jas yra beprasmiai. Norint realiai sustabdyti valstybės valdymo išlaidų augimą, reikėtų įteisinti personalinį valstybės tarnautojų, kurie pasiūlė ir įgyvendino išlaidų taupymo planus, skatinimą.

Kitų metų prioritetai aiškūs. Kaip valdžioje, taip ir ant žemės. Jėgos struktūrų kieme šventė. Kas tie pralaimėtojai?

Ženkliai mažinamos lėšos susisiekimo sektoriui, mažesnį finansavimą gaus Universitetai. Kol prokurorams patyliukais drastiškai didinami ir taip ne patys mažiausi atlyginimai, sukilusiems medikams nerišliai žadama kažkada kelti atlyginimus 20 proc.

Mokslas, sveikata, investicijos į ekonomikos augimą lemsiančią infrastruktūrą palauks, svarbiausia savi. Ar tai modernios, veržlios ir kuriančios šalies prioritetai?

Policininkai laimi, ekologai tyli, valstiečiai blaškosi...