Toks tas mūsų lietuviškas kuklumas, kurį kartais reikia užgniaužti ir nebijoti didžiuotis tuo, ką turime, arba tuo, ką galvojame. Islandijoje vykusiame Šiaurės ir Baltijos šalių Ministrų Pirmininkų susitikime ir tomis pačiomis dienomis organizuotame „Northern Future Forum“ (Šiaurės ateities forume) Lietuva drąsiai reiškė savo mintis, atsivežė savo ekspertų ir dalijosi idėjomis.

Iniciatyvos kurias būtina parodyti šiauriečiams

Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus delegacija dalyvavo keliuose renginiuose. Forume apie kūrybines industrijas ir paprastesnes, bet išmanias ir inovatyvias viešąsias paslaugas kalbėję lietuviai – Viktoras Diawara, Menų fabriko „Loftas“ įkūrėjas, ir Kęstutis Šliužas – „Teo“ vadovas, buvo tie žmonės, kurie pavyzdžiais pademonstravo Šiaurės ir Baltijos šalims, kad ir Lietuvoje vyksta pokyčiai, kad žmogus savo išmone ir kūrybingumu, savo pastangomis kuria pridėtinę vertę.

Kultūrinės ir kūrybinės industrijos šiauriečiams šiandien, kaip liaudis sako, „ant bangos“ – siekiama, kad Vyriausybės suprastų, kokia svarbi yra parama kūrybinėms industrijoms. Bet net ir islandai pripažįsta, kad tai - dar nauja sritis, kuriai reikalinga sistema.

Kas tos kūrybinės industrijos? Produktas, paslauga, veikla, sujungianti kultūrą ir ekonomiką. Seno fabriko apleistas pastatas sėkmingo žmogaus kūrybiškumo dėka gali tapti puikia platforma, kurioje susijungia muzikos, teatro, kino, audio vizualinio meno, konferencijų ir net sporto veiklos, sukuriančios pridėtinę vertę. Per kelerius metus vystant veiklą, įdarbinama vis daugiau darbuotojų – tokiu būdu valstybė ir visuomenė gauna tiesioginės naudos.

Arba, kaip valstybė gali sutaupyti ir dirbti efektyviau? Būtina pereiti prie naujų technologijų, institucijos, kaip ir privačios kompanijos turi adaptuotis, kad viešosios paslaugos taptų prieinamesnės žmogui, o lėšų ir laiko būtų sutaupyta. Toks pavyzdys gali būti elektroniniai valdžios vartai, kur visuomenė vienoje vietoje gali gauti bet kokią jai reikalingą informaciją. Bet K. Šliužo teigimu, potencijos šioje srityje yra neišsemiamos galybės – tam dirba taip vadinami „startuoliai“, kuriami nauji produktai – ir visa tai vyksta Lietuvoje.

Mintys ir idėjos bendroje regiono politikoje

Viena pagrindinių Šiaurės ir Baltijos šalių premjerų susitikimo temų Islandijoje buvo saugumo padėtis regione. Džiugu, kad visos valstybės kalba vienu balsu, kad padėtimi regione rūpinasi ne tik aštuonios formate dalyvavusios valstybės, bet situacija domisi ir Jungtinės Karalystės premjeras Deividas Cameronas.

Šiandien visi pripažįsta, kad Rusija tebekelia nerimą, kad niekas negali būti pamiršta, kad sankcijos turi išlikti tol, kol nebus įgyvendinti Minsko susitarimai. Šiaurės ir Baltijos šalys aptarė Rytų partnerystę, domėjosi Ukrainos ir Baltarusijos veiksmais: vienoje šalyje vykdomomis reformomis, o kitoje – žengiamais mažais žingsneliais demokratijos link.

Pasak Lietuvos premjero A.Butkevičiaus, keletas pozityvių veiksmų iš Baltarusijos pusės vis dėlto yra, ir tą akylai stebi Europos Sąjunga. Teigimai įvertintas politinių kalinių paleidimas, taip pat Baltarusijos pozicija Ukrainos atžvilgiu. Tačiau premjeras nevengė ir tiesaus neigiamo vertinimo dėl Baltarusijos statomos atominės elektrinės. Astravo jėgainės statybos kelia nerimą dėl to, kad iki šiol nėra Baltarusijos atsakymų į klausimus dėl aplinkosaugos. Ministras Pirmininkas A.Butkevičius paprašė Šiaurės ir Baltijos šalių didesnio dėmesio šiam klausimui tarptautinėje Atominės Energetikos agentūroje ir Espo organizacijoje.

Premjerai dalijosi mintimis apie kibernetinį saugumą, strateginę komunikaciją, stabdant propagandą, kuri šiandien kelia nerimą Rytų Partnerystės regionui, Baltijos šalims, visai ES. Čia dirba specialistai, parengti ir vykdomi bendri šalių veiksmų planai. Vieningumas ir aiškios darbų kryptys šiandien leidžia jaustis ramesniems, bet visuomet reikia neprarasti budrumo ir tęsti tai, kas pradėta.