Norėčiau pabrėžti, kad sistema veikia, joje per pirmąją savaitę įvesta apie pusantro tūkstančio naujų prašymų – apie 80 proc. iš jų – sėkmingai pateikti internetu. Tėvai ir toliau teikia prašymus daugiausia internetu, likusi mažesnioji dalis – atvyksta į savivaldybę.

Neneigiame, kad pereinamuoju laikotarpiu perkeliant duomenis į naująją sistemą, susidurta su žmogiškojo faktoriaus klaidomis: darželiai neįkėlė dalies vaikų asmens kodų, dėl ko tėvai negalėjo matyti savo prašymo.

Dalis klaidų ir pačių tėvų palikta, neteisingai ar neaiškiai užpildant prašymą. Ginčų kyla ir dėl pavienių situacijų, kai močiutės bando patikrinti anūkų vietą eilėje ir piktinasi nematančios šios informacijos. Taip yra todėl, kad siekiama apsaugoti asmens duomenis – tad prašymas rodomas tam iš tėvų, kuris jį pildė.

Nuoširdžiai atsiprašome dėl tokių kylančių nekandumų. Vis dėlto, visi atvejai yra nagrinėjami individualiai ir specialistai dirba tam, kad kiekvienas prašymą teikęs tėvas galėtų matyti savo vaiko vietą eilėje, o atsiradę netikslumai būtų kaip įmanoma greičiau ištaisyti. Be to, šiuo metu dar nėra formuojamos grupės – sąrašai patekusių į darželius vaikų bus sudaromi tik vasarą, tad laiko ištaisyti tam tikrus netikslumus dar yra: tai ir yra daroma.

Norėtųsi pakalbėti apie sistemos privalumus, kurie užmirštami, kai atsiranda garsiai kritikuojančių: tėvams nebereikia eiti į kelis darželius ir kiekviename teikti atskirą prašymą, jie gali bet kada prisijungę patikrinti, kurioje eilės į darželį yra jų vaikas. Be to, prašymą galima pateikti neišėjus iš namų – tiesiog internetu, kad būtų išvengta nereikalingo popierizmo. Esant vietų miesto darželiuose deficitui, savivaldybė privalo padaryti ir daro viską, kad sistema, pagal kurią vaikai priimami į darželį būtų skaidri, patogi ir tokia, kuri užkerta kelią bet kokiems korumpuotiems patekimams į darželį.

Vis dėlto šiandien Lietuvoje ką nors keisti ir tobulinti yra pats sudėtingiausias ir nedėkingiausias darbas. Deja, bet rėkiantys „ne“ mūsų šalyje yra išgirstami žymiai geriau, nei tie, kurie linkę konstruktyviai dirbti ir daryti pokyčius.

Visi turėjo daug priekaištų senajai tvarkai, kuomet nebuvo aišku, kas su kuo susitardavo, duodavo kyšius, kad „atsirastų“ vieta darželyje. Turiu nuliūdinti, vietos iš niekur neatsiranda – jų yra tiek, kiek yra ir darome viską, kad jų būtų pakankamai. Beje, mieste turime ir privačių darželių, kainuojančių iki 1600 litų (savivaldybės darželių kaina – apie 250 Lt).

Tad klausimas, ar iš tiesų verta grįžti prie senos sistemos, kuri naudinga visiems, išskyrus sąžininguosius?

Savivaldybė visais turimais ištekliais siekia sumažinti vietų darželiuose trūkumą. Nuo 2011 metų, geriau naudojant esamą savivaldybės turtą ir suremontavus kai kurias darželiuose esančias patalpas, darželiuose sukurta apie 850 naujų vietų. Miesto taryba spalį nusprendė tapti darželio „Mažasis Trinapolis“, esančio šalia Verkių parko, dalininke.

Planuojama, kad jau kitą pavasarį, suremontavus patalpas, darželyje atsiras apie 60 naujų vietų sostinės vaikams.

Be to, artimiausiu metu, 2013 ir 2014 metais planuojama įsteigti dar bent 820 vietų – Viršuliškėse, perkėlus Šalomo Aleichemo mokyklą į kitas patalpas, taip pat pastačius naujus darželius Perkūnkiemyje, Santariškėse.

Vis dėlto, finansinis naujų darželių statybų klausimas vis dar lieka neišspręstas – Vilnius ilgą laiką buvo ir vis dar išlieka kitų savivaldybių donoras, Seimo sprendimais numatant, kad beveik vienintelio iš visų Lietuvos miestų – Vilniaus biudžetui lieka tik 40 proc. sumokamo gyventojų pajamų mokesčio, o likusi dalis perskirstoma kitoms savivaldybėms ir valstybės biudžetui. Tai viena iš priežasčių, kodėl turime problemų, kurias kiti miestai gali lengvai išspręsti, nes turi pakankamai finansų. Tačiau miestas yra pateikęs ieškinį dėl nepakankamo miesto finansavimo, kuris bus nagrinėjamas Konstituciniame Teisme.

Kai kam kilo klausimų, kodėl leista registruotis gruodžio pabaigoje, o ne sausio 2 dieną. Gavome daugybę pastabų iš pačių tėvų, kad riboti laiką, kada pateikti prašymą yra nelogiška – eilė vis vien yra ta pati. Be to, pagal pirmąjį tvarkos variantą sausio 2-ąją prašymus norėtų užpildyti ne keli šimtai tėvų, o turėtų pildyti keli tūkstančiai – taip net ir ilgai laukę darželio tėvai vėl galėtų atsidurti eilės pabaigoje.

Pabaigai norėčiau paminėti, kad sistemos gerinimas neturi pabaigos – tai nuolatinis procesas. Tad laukiame jūsų pasiūlymų, kaip ją dar patobulinti, kad ji taptų geriausia, kokia tik įmanoma.