Kas dar liko? Matyt, apkaltinti mūsų karių misiją dėl kovos su teroristais Afganistane ir NATO? Pasitikėjimo sava valdžia tai nė kiek nestiprina. Net Seimui nepaskelbus savo galutinio verdikto, ar tokį tyrimą dėl CŽV kalėjimų reikia atlikti, jau pasigirdo balsų, kad vis tiek vyks „dangstymas“ ir „dangstymasis“. Bet gal apie viską iš eilės. Viską žinantys gali ir neskaityti, bet iškelsiu klausimus, į kuriuos, manau, reikės vienaip ar kitaip gauti atsakymus.

Rugpjūčio 13 d. „New York Times“ parašė, kad, pasak buvusio CŽV darbuotojo Europoje Kyle'o D. Fogo, Rumunijos sostinėje Bukarešte buvo įkurtas slaptas CŽV kalėjimas šešiems kaliniams. Atkreipsiu dėmesį – nurodytas ne anoniminis šaltinis, o tikra pavardė. Po savaitės „ABC News“ žurnalistas Matthew Cole’as paskelbė informaciją, kad Lietuvoje buvo slaptas CŽV sulaikymo centras.

Arvydas Anušauskas
Jei informacija apie skrydžius yra viešai prieinama jau treji metai, ar tikrai yra anoniminiai „CŽV šaltiniai“? Nuo neatsakytų klausimų kenčia Lietuvos tarptautinis prestižas.
Buvęs Europos Tarybos Parlamentinės aAsamblėjos pranešėjas slaptų JAV sulaikymo centrų klausimais Dickas Marty’is iš karto padarė pranešimą, kad „jo šaltiniai lyg ir patvirtina“ paskelbtą informaciją. Pamėginus pasitikslinti paskelbtus įtarimus „ABC News“ korespondentas iš karto kategoriškai atsisakė suteikti bet kokią papildomą informaciją. Nors buvo klausiamas ne apie šaltinius (kiekvienas žurnalistas turi teisę juos pasilaikyti sau), o apie papildomą informaciją, į kurią atsiremiant būtų galima pradėti tyrimą.

Senatorius D. Marty’is po mėnesį trukusio tylėjimo pažadėjo atsakymą ateityje vis tik atsiųsti. CŽV viešai atsisakė komentuoti. Anot CŽV atstovo spaudai Paulo Gimigliano, „tokių įtarimų paviešinimo pavojai yra akivaizdūs. Tokie pareiškimai galėtų bent jau potencialiai pakenkti milijonams žmonių, iškelti jiems tiesioginį pavojų. Tai būtų neatsakingas poelgis“.„ABC News“ pranešimas (bet ne „New York Times“ žinia) pavadintas neatsakingu.

Bet po dviejų mėnesių „buvusių CŽV darbuotojų“ teiginiai „ABC News“ korespondento dar buvo papildyti informacija apie konkrečius lėktuvus, nurodant jų numerius, skrydžių datas. Turiu pasakyti, kad bet kuriam politikui yra svarbu, kad informacija, kuria naudojiesi, būtų patikima. Taigi iškyla informacijos patikimumo klausimas. Ačiū žurnalistams, kurie dar turi šią dovaną - abejoti ir ieškoti. Jie nurodė keletą informacijos šaltinių, kurie padėjo atsekti paviešintos informacijos pradinius šaltinius.

Nors „ABC News“ korespondentas neva rėmėsi anoniminiais „CŽV šaltiniais“, bet visa informacija apie „Boeing 707“ Nr. N88ZL skrydį iš Bagramo ir 2004 m. rugsėjo 20 d. ir apie „Gulfstream IV“ Nr. N63MU skrydį iš Kabulo 2005 m. liepos mėn. yra surasta internete. Šie lėktuvai ypatingi tuo, kad yra išskirtiniai. VIP lėktuvus nuomojosi ir žymūs dainininkai (Jonas Bon Jovi, seras Polas McCartney'is), šou žvaigždės. Šių lėktuvų pasirodymas visada buvo sekamas. Kiekvienas lėktuvų skrisdamas palieka ne tik pėdsakus skrydžių kontrolės centruose, bet ir kompanijų, aptarnavusių šiuos lėktuvus, sąskaitose, atsiskaitymuose už kurą ir bankų pervedimuose bei dar daug kur. Ir tuo metu, kai šie lėktuvai buvo nuomojami kalinių iš Afganistano pervežimui, visur šie pėdsakai buvo palikti. Ir ta informacija jau seniai paviešinta.

1. Yra ne tik užfiksuota, bet ir JAV gynybos departamento 2004 m. pranešime patvirtinta, kad „Boeing 707“ Nr. N88ZL rugsėjo 19 d. skrido iš Gvantanamo į Bagramą su 11 kalinių ir atgal iš Bagramo į Vašingtoną bei Majamį. Į Guantanamo bazę buvo atgabenta 10 kalinių. Pakeliui, rugsėjo 20 d. lėktuvas užfiksuotas tarpinėje nusileidimo vietoje Helsinkyje, matyt papildant kuro atsargas. Informacija neslapta, išsamiai ištirta šveicarų žurnalistų prieš pusketvirtų metų! 2006 m. net buvo surastas ir apklaustas pilotas, šveicaras Kurt L.

2. Jau minėtas Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos pranešėjas D. Marty’is prieš dvejus metus, 2007 m. liepos 11 d., savo tyrime paskelbė, kad lėktuvas „Gulfstream IV“ Nr. N63MU iš Kabulo į Šymany (Lenkija) atskrido 2005 m. liepos 28 d. Tai buvo patvirtinta įvairių šaltinių, taip pat ir apklausiant liudininką, buvusį Szymany aerouosto direktorių Jerzy Kos.

Nors šie lėktuvai tais mėnesiais net nekirto Lietuvos oro erdvės, bet jie tikrai retsykiais naudoti kalinių pervežimui. Kaip matote, informacija apie tai jau seniai paviešinta. Kyla klausimas, kodėl, nepaisant „ABC News“ korespondento teiginių, niekur nėra net užuominos apie Lietuvą? Jeigu žurnalistas buvo „pamaitintas“ netikra informacija, kas ir kokio tikslo siekė? Jei informacija apie šiuos skrydžius yra viešai prieinama jau treji metai, tai ar tikrai yra anoniminiai „CŽV šaltiniai“? Nuo neatsakytų klausimų kenčia Lietuvos tarptautinis prestižas. Bet kokiu atveju manau, kad parlamentinis tyrimas padės atsakyti į šiuos ir kitus klausimus bei padės tašką šioje istorijoje koks bebūtų jos finalas.