FEST (The Federation of European Storytelling) – tai istorijų pasakojimo Europos Federacija, kurioje susivienija organizacijos ir asociacijos, gyvuojančios žodinio pasakojimo srityje. FEST konferencija yra didžiausias Europos „storytelling“ kasmetinis renginys, vykstantis vis kitose lokacijose Europoje, kurio metu susirenka federacijos organizatoriai, pranešėjai ir nariai bei kiti nacionalinių ir regioninių istorijų pasakojimo grupių atstovai, mokytojai, lektoriai iš visos Europos ir už jos ribų.

Kaip rašoma pranešime spaudai, pagrindinis surengtos konferencijos tikslas – bendrauti ir pasidalinti mintimis ir naujomis idėjomis su visos Europos istorijų pasakotojais ir kūrėjais, siekiant keistis informacija ir plėtoti profesinius ar socialinius ryšius (angl. networking withing storytelling community).

Konferencijoje daugiausia dėmesio buvo skiriama kelioms temoms: pokyčiams meninių pasirodymų srityje, „storytelling“ pritaikymui visuomenėje, verslumui scenos mene bei istorijos pasakojimų struktūros kūrimui. Buvo siūlomos įvairios ekspertų paskaitos, seminarai, įkvepiančios sesijos, atviros diskusijos, dirbtuvės.

Giedrė Vaičekauskienė (Eimanto Paulausko nuotr.)

Šiais metais, pirmą kartą Lietuvoje, birželio 1-4 dienomis FEST konferencija įvyko Vilniuje, Socialinių Mokslų kolegijoje. SMK didžiuojasi galėję organizuoti šią konferenciją, kurioje pranešimus skaitė bei dirbtuves moderavo ir kolegijos dėstytojai – Dr. Giedrė Vaičekauskienė bei Raimondas Paškevičius.

SMK dėstytoja, viešojo kalbėjimo ir retorikos ekspertė G.Vaičekauskienė konferencijos metu vedė mokymus apie retorinį etosą (angl. rethorical ethos). Ji neslėpė džiaugsmo, kad jos tema susidomėjo daugiau nei dešimt forumo dalyvių, su kuriais SMK dėstytoja pasidalijo savo žiniomis.

„Šiais laikais, kai visuomenė vertina empatiją ir supratimą vienas kito atžvilgiu, yra labai svarbu panaudoti retorinį etosą – gebėti pagarbiai kreiptis į auditoriją, atskleisti savo vertybes, išryškinti savo patirtį“, – apie savo temos aktualumą pasakojo G.Vaičekauskienė.

Ji pasidžiaugė, kad jos meistriškumo klasėje susirinko įdomūs, intelektualūs, turintys žinių apie įtaigų kalbėjimą, atkaklūs ir be galo kūrybingi konferencijos dalyviai, kurie savo gebėjimus pademonstravo prisistatymų metu.

„Storytelling“ konferencija (Eimanto Paulausko nuotr.)

„Pakalbėjome apie tendencijas, nepamiršome ir šiuo metu ryškiausio kalbėtojo Volodymyro Zelenskio fenomeno. Aptarėme, kaip kiekvienoje komunikacinėje situacijoje svarbu atskleisti savo etiką, loginius argumentus ir kaip sukurti empatijos jausmą su auditorija. Likau sužavėta, kaip puikiai mano pasidalintas žinias jie pritaikė praktiškai. Stebėdama dalyvių viešojo kalbėjimo pristatymus po mokymų, pastebėjau, kad geriausias kriterijus – humoras. Per taiklias metaforas ir humorą jie puikiai sugebėjo papasakoti apie save“.

Pirmąkart FEST renginyje dalyvavusi Giedrė Vaičekauskienė neslėpė likusi sužavėta, tad neatmeta galimybės kitais metais sudalyvauti konferencijoje kitoje šalyje.

SMK studijų programų vadovas, dėstytojas Raimondas Paškevičius konferencijoje taip pat pasidalino savo žiniomis. Jis pabrėžė, kad viešojo kalbėjimo menas yra itin svarbus. Ne veltui kolegijoje viešasis kalbėjimas yra įtrauktas į Marketingo ir reklamos kūrimo, Kūrybinių industrijų, Videokūrybos ir medijų bei Skaitmeninės komunikacijos studijų programas.

„Videokūrybos ir medijų studentai iš esmės visų studijų metu ir mokosi judančiu vaizdu papasakoti istorijas. Kūrybinių industrijų studentai studijuoja šį dalyką, nes istorijų pasakojimas yra įvairiausių renginių, televizijos laidų, dažnai parodų, muziejų ekspozicijų pamatinis elementas. Skaitmeninės komunikacijos nei Marketingo ir reklamos kūrybos studentai ruošiasi efektyvų istorijų pasakojimo įrankį taikyti įmonių komunikacijoje, viešuosiuose ryšiuose, rinkodaroje, reklamoje. Taigi, žvelgiant plačiau – visi jie turi suvokti, atpažinti, kad gyvename ne tik gamtinėje tikrovėje, bet ir istorijoje ar istorijų komplekse, kurį vadiname kultūra“, – apie viešojo kalbėjimo svarbą ir pritaikymą studijose kalbėjo R.Paškevičius.

Raimondas Paškevičius (Eimanto Paulausko nuotr.)

Galiausiai po keturias dienas trukusios didžiausios Europoje „Storytelling“ konferencijos, kuri kitąmet įvyksVengrijoje, visi dalyviai susipažino su Vilniaus miestu. Renginio partneris „Go Vilnius“ rekomendavo turus po sostinės senamiestį bei leido Lietuvos kultūrą pažinti per istorijas.

Konferenciją organizavo FEST vykdomasis komitetas ir valdyba, bendradarbiaudami su priimančia organizacija, Vilniaus Socialinių mokslų kolegija. Pagrindinis renginio partneris – „Go Vilnius“.