7 paklausiausios profesijos JAV

Statybų sektoriaus darbuotojai. Nors dėl su COVID-19 susijusių tiekimo grandinės sutrikimų ir sienų uždarymo vėlavo projektai, JAV vyriausybė statybininkus laikė būtinais ir daugelyje šalies dalių statybos darbai tęsėsi visą pandemijos laikotarpį. Nepaisant to, kad 2020 m. statybos sektoriaus produkcijos apimtis sumažėjo, tikimasi, kad ši pramonės šaka greitai atsigaus, o tam įtakos turės žemos hipotekos palūkanų normos ir vyriausybės apsauga dėl hipotekos įmokų mokėjimo atidėjimo ir perėmimo, rašo accurate.com.

Vykstant dideliems planams plėsti sveikatos priežiūros centrus visoje šalyje, statybininkai gali tikėtis rasti daug naujų įdomių darbo galimybių šioje srityje. Vien per pastaruosius šešis mėnesius devynios ligoninės ir sveikatos priežiūros sistemos paskelbė, pasistūmėjo į priekį arba užbaigė plėtros ir renovacijos projektus, kurių vertė viršija 1 mlrd. dolerių.

Sunkvežimių vairuotojai. Sunkvežimių pramonė šiuo metu yra labai palanki – darbuotojų paklausa yra didelė, ir tikėtina, kad artimiausioje ateityje ji išliks tokia pati. Bendrovė „McKinsey & Company" pastebi, kad per pastaruosius metus išaugusi e. prekyba padidino darbo galimybes pristatymo, transporto ir sandėliavimo srityse. Vien tik transporto srityje darbo vietų skaičius išaugo iki 800 tūkst. 2020 m. rugsėjį „Business Insider“ pranešė, kad sunkvežimių vairuotojų trūkumas kartu su internetinės prekybos augimu lemia rekordinį atlygį vairuotojams.

Foto: Shutterstock


Interneto svetainių kūrėjai. Dėl nuotolinio darbo ir skaitmeninimo plitimo sparčiai augo interneto svetainių kūrėjų darbo vietų skaičius. JAV darbo statistikos biuras prognozuoja, kad 2018–2028 m. žiniatinklio kūrėjų užimtumas augs 13 proc, o tai yra gerokai daugiau nei vidutinis augimo tempas. Programuotojo karjera ne tik labai perspektyvi, bet ir gana gerai apmokama, o darbe įgyti specialūs įgūdžiai suteikia daug galimybių siekti karjeros.

Sveikatos priežiūros specialistai. Populiariausios pareigybės tarp sveikatos specialistų yra slaugytojų, namų pagalbininkų, medicinos tyrėjų ir technikų, sveikatos paslaugų administratorių ir kineziterapeutų. „McKinsey & Company“ prognozuoja, kad sveikatos priežiūros darbuotojų paklausa gali išaugti ir būti didesnė nei prieš pandemiją, nes reikia rasti talentingų darbuotojų, kurie galėtų padėti senėjančiai visuomenei ir kurti bei diegti medicinos technologijas.

Duomenų mokslininkai. 2016–2019 m. „Glassdoor" duomenų mokslininką pripažino pirmąja darbo vieta JAV. JAV darbo statistikos biuras praneša, kad duomenų mokslo įgūdžių paklausa iki 2026 m. paskatins 27,9 proc. užimtumo šioje srityje augimą. Per pastaruosius penkerius metus duomenų specialistų darbo skelbimų skaičius išaugo gan stipriai. Šių specialistų reikia beveik visose pramonės šakose, vidutinis atlyginimas siekia 111 200 JAV dolerių per metus, o vidutinis pasitenkinimas darbu yra 4,25 iš 5.

Programinės įrangos inžinieriai. JAV darbo statistikos biuras prognozuoja, kad programinės įrangos kūrėjų, įskaitant programinės įrangos inžinierius, užimtumas 2019–2029 m. padidės 22 proc. Naujų, inovatyvių programinės įrangos ir mobiliųjų programų paklausa ir toliau augs, o tai suteiks daugybę galimybių kvalifikuotiems programinės įrangos inžinieriams. Be to, ribotas kodo gyvavimo laikas, didėjantis projektų sudėtingumas ir technologijų pokyčių tempas reiškia, kad programinės įrangos inžinieriaus karjera yra gana saugi.

Elektroninės prekybos specialistai. Šalies mastu įvestas blokavimas ir perėjimas prie nuotolinio darbo pasitarnavo tam, kad 2020 m. paspartėtų e. komercijos augimas. Internetu apsiperkančių maisto produktų pirkėjų skaičius padidėjo nuo 16 mln. 2019 m. rugpjūčio mėn. iki 40 mln. 2020 m. balandžio mėn. Tai lėmė darbo vietų skaičiaus augimą, nes sparčiai išaugo mažmeninės prekybos ir maisto pristatymo paslaugas aptarnaujančių darbuotojų paklausa. Pavyzdžiui, „Walmart", kuris garsėja savo tvirtu e. prekybos modeliu, pandemijos pradžioje pasamdė 200 tūkst. darbuotojų ir gerokai išplėtė prekių išpildymo centrų naudojimą.

Daugiausiai darbo pasiūlymų Lietuvoje sulaukė IT sektorius

„Didelių staigmenų praėjusiais metais nebuvo. Iš esmės dešimtukas puikiai atspindi tiek Lietuvos darbo rinkos sudėtį, specifiką, tiek pandemijos įtaką rinkai. Aiškus lyderis – IT arba tiksliau, programuotojų poreikis, jiems ne ką mažiau nusileidžia gamybos darbuotojai, finansų ir klientų aptarnavimo specialistai. Kalbant apibendrintai apie specialybių paklausą, matome, kad auga duomenų specialistų, techniką, technologijas ir inžineriją išmanančių darbuotojų poreikis. Taip pat auga finansų analitikų bei klientų aptarnavimo specialistų poreikis“, – sako Rita Karavaitienė, „CV Online“ marketingo vadovė.

Rita Karavaitienė
Foto: Organizacijos nuotr.


Pasak R. Karavaitienės, 2021 metais cvonline.lt tinklapyje daugiausiai darbo pasiūlymų buvo paskelbta IT sektoriuje – 1000 skelbimų/mėn. Dažniausiai buvo siūlomas darbas backend ir front-end programuotojams. Įprastai ieško turinčių patirties specialistų. Vyraujantis atlyginimas į rankas apie 2000 Eur, tačiau darbo pasiūlymuose yra ir gerokai platesnių atlygio intervalų, nuo 2000 iki 6000 Eur bruto.

Antroje vietoje pagal paklausą yra paslaugos, klientų aptarnavimas – 720 pasiūlymų/mėn. Dažniausiai ieškomi klientų aptarnavimo vadybininkai. Atlyginimo vidurkis į rankas – 1000 Eur. Trečioje finansai, apskaita – 660 skelbimų/mėn. „Nepaisant to, kad pernai finansų srityje dažniausiai buvo siūlomas darbas buhalteriams (vidutiniškai 1500 Eur neto dydžio atlyginimas), tačiau ypač pagausėjo darbo pasiūlymų finansų analitikams (atlyginimo vidurkis – 1700 Eur neto), verslo analitikams“, – sako „CV Online“ atstovė.

Pramonė ir gamyba – 640 skelbimų/mėn. Gamybos srityje, pasak R. Karavaitienės, dažniausiai pasitaikanti ieškoma profesija – staklių operatorius įvairiose gamybos srityse. Atlygio vidurkis į rankas – 1100 Eur.

Organizavimas, valdymas – 580 skelbimų/mėn. Dažniausiai ieškomi padalinių (finansų, pardavimų, gamybos ir pan.) vadovai. Atlygio vidurkis į rankas – 1900 Eur.

Bankai, draudimas – 540 skelbimų/mėn. „Viena iš sparčiai populiarėjančių ir 2021 dažnai ieškoma pozicijų – AML (anti-money laundering) specialistai, kurie gauna vidutiniškai 1300 Eur neto atlygį“, – sako „CV Online“ atstovė.

Pardavimo srityje dirbantys galėjo rasti 430 skelbimus/mėn. Pardavimų vadybininkai, pasak R. Karavaitienės, yra itin paklausūs ir jų reikia beveik visose verslo srityse. Pardavimų vadybininkų atlyginimų intervalai gan platūs, nes atlygis dažniausiai priklauso nuo darbo rezultatų, bet vidurkis yra 1400 Eur į rankas. O 2021 metais ryškiausiai išsiskyrė elektroninės prekybos specialistų poreikio augimas. Jų atlyginimo vidurkis – apie 900 Eurų į rankas.

Transportas, logistika taip pat patenka į populiariausiųjų dešimtuką – 420 skelbimų/mėn. „Be to, kad transporto vadybininkų ir logistikos specialistų, kurių atlygio vidurkis yra 1300 Eur neto, poreikis išlieka stabilus, 2021 metais gan ryški transporto srities pozicija buvo – kurjeris, kurios atlygio vidurkis – 900 Eur neto“, – sako R. Karavaitienė.

Kalbėdama apie administravimo sritį, „CV Online“ atstovė sako, kad šioje srityje buvo patalpinti – 410 skelbimai per mėnesį: „Administravimo srityje be įprastai dažniausiai ieškomų administratorių, kurių atlyginimo vidurkis – 1100 Eur neto, augo projektų koordinatorių poreikis, kurių atlyginimo vidurkis – 1300 Eur neto. Ir dar viena sritis – inžinerija – 405 skelbimų/mėn. Viena populiariausių ieškomų pozicijų – statybos projektų vadovas. Atlyginimo vidurkis – 1600 Eur neto“.

Algos pakilo apie 14 proc.

Atlyginimų tyrimo manoalga.lt duomenimis, 2021 metais atlyginimai vidutiniškai pakilo 14 proc. Daugiau nei 20 proc. atlyginimai 2021 metais augo medienos apdirbimo pramonės, technologijų, meno, apsaugos, prekybos, teisės sričių darbuotojams.

Didžiausius atlyginimus 2021 metais uždirbo aukščiausio lygio vadovai, IT, valdymo, technologijų, teisės, farmacijos pramonės, bankininkystės, telekomunikacijų, prekybos, ekonomikos, finansų sričių darbuotojai.

Didžiausi atlyginimai, pasak R. Karavaitienės, fiksuojami daugiau nei 250 darbuotojų turinčiose įmonėse. Jose atlyginimai per metus paaugo 15 proc. Mažesnėse įmonėse atlyginimai vidutiniškai paaugo 18 proc., tačiau šių įmonių atlygio vidurkiai nuo didžiųjų įmonių skiriasi apie 25 proc. Per metus atlyginimai nežymiai augo šių sričių: telekomunikacijos, bankininkystės, chemijos pramonės, žurnalistikos, tekstilės srities darbuotojams, o paslaugų sektoriuje atlyginimų vidurkis sumažėjo.

„Moterų atlyginimo vidurkis per metus paaugo 15 proc., vyrų – 11proc. Moterų atlyginimo vidurkis yra 25 proc. mažesnis nei vyrų. Daugiausiai tam įtakos turi tai, kad moterys dažniau dirba mažiau apmokamus darbus, daugiau vyrų užima vadovaujančias pozicijas. Net, jei tam tikroje srityje galima sutikti daugiau moterų, neretai moterys užimdamos tą pačią poziciją, uždirba mažiau nei vyrai. Pavyzdžiui, ekonomikos/finansų padalinio vadovai vyrai uždirba 29 proc. daugiau nei moterys”, – pastebi R. Karavaitienė.

Foto: Shutterstock


2021 metais labiausiai atlyginimai augo Utenos, Telšių, Alytaus apskrityse. Vilniaus regione atlyginimų vidurkis augo 11 proc., Kaune – 17 proc., Klaipėdoje – 10 proc. Vilniaus ir Kauno atlygių vidurkio skirtumas 14 proc., Vilniaus ir Klaipėdos – 27 proc. Mažiausias atlygių vidurkis – Tauragės apskrityje. Tauragės regione atlyginimų vidurkis yra 50 proc. mažesnis už Vilniaus.

Daugiausiai Lietuvoje ir toliau uždirba pilotai

Didžiausią vidutinį atlyginimą per mėnesį gauna pilotai. Vidurinis grynasis atlyginimas siekia 3629 Eur. Antroje vietoje IT srities aukščiausio lygio vadovai – 3598 Eur. Mažiau trim šimtais eurų gauna IT architektai – 3269 Eur.

Vyr. vykdomasis pareigūnas uždirba 3177 Eur., vyr. programuotojas – 3044 Eur. Finansų vadovai gauna 3022 eurus, ekonomikos/finansų padalinio vadovai – vos keliais eurais mažiau – 3014 Eur. Panašiai (3004 Eur) uždirba vykdomieji direktoriai ir regiono direktoriai bei vadovai (2896 Eur.)

Lizingo įmonių direktoriai uždirba 2836 Eur per mėnesį, rinkodaros direktoriai – 2682 Eur., gydymo įstaigų vadovai – 2654 Eur, DevOps inžinieriai – 2644 Eur, logistikos direktoriai – 2589 Eur, programinės įrangos inžinieriai – 2551 Eur, teisės skyrių vadovai – 2490 Eur, įmonių grupės vadovai – 2347 Eur, 6 eurais mažiau – IT skyriaus vadovai. Advokatai gauna 2293 Eur per mėnesį.