100 procentų studentų imdavo paskolas

A. Jefimov teigimu, prieš tai Europos Sąjungos studentai studijuodami Anglijoje galėjo pasiimti paskolą, ji pilnai padengdavo visą studijų kainą. Anot specialisto, paskolą reikėdavo grąžinti tik tada, kai studentas baigdavo studijas, ir uždirbdavo daugiau nei 1400 eurų per mėnesį.

„Jeigu žmogus po studijų neuždirbdavo šios sumos, jam paskolos grąžinti nereikėdavo. Jeigu per 30 metų jis paskolos negrąžina, ji pilnai anuliuojasi ir galima sakyti, kad žmogus studijavo nemokamai. Jeigu jis uždirba daugiau, tada paskolą grąžina po truputį. Baigi studijas Anglijoje, grąžini tuos pinigus, kuriuos Anglijos vyriausybė sumokėjo už tavo mokslą.

Tai buvo labai patrauklu, viliojo studentus, 100 procentų studijuoti vykusių žmonių tas paskolas imdavo. Tai galiojo tiek bakalauro, tiek magistro studijoms. Ši paskola nuo 2021 metų rugsėjo stojimo nebus teikiama. Taip pat studentams teks sumokėti tarptautinių studijų mokestį“, – aiškina jis.

© Shutterstock

Bus pastebimas smarkus kritimas

A. Jefimov teigimu, vietiniams studentams studijų kaina siekia 9200 svarų per metus, tokia ji buvo ir Europos Sąjungos nariams, o tarptautiniams studentams, priklausomai nuo programos, ji svyruoja apie 13500 svarų per metus. Anot jo, po priimto sprendimo studentams iš Lietuvos kaina iš karto šoktelės apie 4000 svarų sterlingų.

„Šitie esminiai pasikeitimai daro įtaką didžiajai daliai žmonių, kurie planavo studijuoti Anglijoje. Žiniasklaida Anglijoje daro prielaidą, kad stojančiųjų skaičiai iš Europos nukris apie 60-70 procentų, jie ėmė ir kitas šalis: Vokietiją, Ispaniją, Daniją, kuriose yra didesni atlyginimai. Jeigu imti Lietuvą, manau, kad studijos Anglijoje taps tik turtingų šeimų galimybe, kritimas gali būti ir 90 procentų, ypač pirmais metais. Manau, kad tai bus šokas ir pirmais metais bus didžiulis kritimas, po kokių 4 metų, kai žmonės susigyvens su ta idėja, kad reikia mokėti, tie skaičiai gali šiek tiek išaugti“, – prognozuoja specialistas.

© Shutterstock

Susirūpinę moksleiviai

Anot jo, konsultantai dabar sulaukia labai daug skambučių ir laiškų iš moksleivių, jie klausia, ką daryti ir kokios yra galimos alternatyvos dėl studijų. Jis tikina, kad yra nuolat bendraujama su moksleiviams ir jiems siūlomos kitos šalys, kuriose sąlygos būtų finansiškai palankios.

„Moksleiviai yra susirūpinę, nes jie planavo, turėjo aiškią viziją, kad studijuos Anglijoje. Šis sprendimas buvo pakankamai netikėtas, patys Anglijos universitetai tikėjo, kad bus pratęsta paskola ar atsiras kitas variantas ir Europos Sąjungos studentai turės kažkokių privilegijų. Kadangi Anglija išėjo iš Europos Sąjungos, tad ir studentai iš ten bus laikomi tarptautiniais studentais“, – tikina jis.

Teigia, kad laimės Lietuvos universitetai

Pasak A. Jefimov, dėl šios situacijos laimės Lietuvos universitetai, kadangi žmonės labiau links rinktis studijas čia, nebus per daug alternatyvų. Jo teigimu, laimės ir kitos šalys, siūlančios studijas anglų kalba. Specialistas tikina, kad 2019 metais 1600 žmonių stojo į Angliją, šiais metais stojančiųjų buvo apie 1390, tačiau šie skaičiai sausio 15 dienos, iki dabar skaičius paaugo dar keliais šimtais.

„Kitais metais panašus skaičius žmonių, planuojančių stoti į Angliją, nežinos ką daryti. 90 procentų iš jų negalės studijuoti ir ieškos alternatyvų.

Kadangi naujiena tik paskelbta, sureagavo tik pora universitetų, jie tikina, kad steigs ganėtinai dideles stipendijas, siekiančias net iki 7000 svarų sterlingų per metus. Jos bus teikiamos tik gabiems studentams, tikrai ne visiems. Ir gaunant stipendiją mokslų kaina išlieka gana didelė, tam reikalingi didžiuliai pinigai“, – sako jis.

Paskutinė galimybė gauti paskolą

Specialisto teigimu, pagrindiniai stojimai į Angliją jau baigėsi, bet toliau vyksta stojimai į laisvas vietas. Anot pašnekovo, norintys pradėti studijas Anglijoje nuo šio rudens dar gali bandyti ir jie visą studijų laikotarpį dar galės naudotis paskola.

„Yra ir žiemos stojimas, studijas galima pradėti nuo sausio ar vasario mėnesio. Universitetai Anglijoje planuoja atidaryti daugiau programų, kurias galima pradėti studijuoti nuo žiemos. Buvo planuojama jas atidaryti dėl Covid-19 situacijos, nes studentų skaičiai mažėjo, bet dabar dėl šių pasikeitimų universitetai bus dar labiau motyvuoti. Bus siekiama suteikti galimybę studentams pasinaudoti paskutiniu šansu įstoti ir naudotis paskola“, – teigė A. Jefimov.