Meilė moliūgams

„Aš esu moliūgus įsimylėjusi“, – juokiasi S. Kievinienė. Visų pirma, moliūgus ji supranta kaip meną – senovėje iš šios daržovės gamindavo net ir gertuves, o dabar visame pasaulyje moliūgas virsta dekoracijomis, kalėdiniais žaisliukais.

Visų antra, tai – tarsi ūkininkės firminis ženklas – visur, kur važiuoja, pašnekovė vežasi ir moliūgų keksiukų, kuriais vaišina sutiktus žmones.

Tiesa, dideliu šių daržovių derliumi šįmet S. Kievinienė negali pasigirti – jeigu anksčiau užaugindavo ir 30 arų moliūgų, šiais metais jų užaugo gal tik 15-oje.

Ar moliūgus sunku auginti? „Nereikalauja labai daug pastangų, bet moliūgui reikia daug šilumos. Dekoratyvius moliūgus auginu šiltnamyje, kad galėčiau juos pakabinti, kad jie gražiai nusvirtų, subręstų gražūs“, – pasakoja S. Kievinienė.

Salvinos Klevinienės moliūgai
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

Puošia ir mokyklas, ir bažnyčias

Jungtinėse Amerikos valstijose moliūgas – neatsiejamas rudens simbolis, tuo metu Lietuvoje ši daržovė buvo ne tokia populiari. Iki šiol, tikina S. Kievinienė.

„Jau nuo rugsėjo prekiauju turguje. Žmonės perka dekoratyvius moliūgus savo vaikams, į darželius, mokyklas. Vieną kartą netgi vienuoliai atėjo į mugę Vilniuje ir pirko labai daug moliūgų. Sakau, kam jūs perkat? Sako, Vilniuje papuošti vieną bažnyčią“, – pasakoja S. Kievinienė.

Pernai ūkininkė buvo užauginusi ir neįprastų – baltų – moliūgų, kuriais vėliau šiauliečių šeima puošė salę, kur vyko vestuvės. Ir dabar ūkininkė sako sulaukianti įvairių naktinių klubų, restoranų pasiūlymų gaminti Helovino dekoracijas.

Šios dekoracijos – ne būtinai mums įprasti šikšnosparniai ar veideliai, išskaptuoti daržovėje. Anot pašnekovės, lietuviai vis labiau eksperimentuoja su moliūgu – skaptuoja ir voratinklius, ir kitus piešinius.

Beje, įvairiomis dekoracijomis papuošti namus nėra labai didelis iššūkis – informacijos, kaip tai daryti, gausu internete, o procesas taip pat ne per sudėtingas, sako ūkininkė.

Salvinos Klevinienės moliūgai
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

S. Kievinienė pasakoja, kad moliūgas gali virsti į paukštį. „Dievas tą paukščiuką padarė jau gamtoje. Jis yra tokios formos – geltonas, grublėtas, pavertus koteliu į viršų, nupiešus akeles – grynas paukščiukas“, – kalba ji.

Dar vienos dekoracijos, kuriomis gali tapti daržo puošmena – kalėdiniai žaisliukai. Jie, pasak pašnekovės, būna lengvi kaip plastikas ir spalvoti. Tiesa, ne visus moliūgus ji gali pardavinėti – dalį reikia pasilikti ir sau: „Daug moliūgų turiu pasilikti ir sau, iš dalies jų gaminu kepinius, sriubą, dalį siunčiu vaikams į Norvegiją.“

Kiek kainuoja?

Internetinėje parduotuvėje „Barbora“ kilogramas moliūgų kainuoja 0,75 centus (su akcija – 0,45). S. Kievinienė sako, kad ūkininkų turgeliuose kaina yra panaši: nuo 50-ies centų. Tiesa, už vieną moliūgą teks sumokėti daugiau nei nurodyta suma, mat dažniausiai moliūgo svoris yra kiek didesnis – 3-4 kg.

Patys didžiausi moliūgai, anot S. Kievinienės gali sverti ir kelis šimtus kilogramų, o „Gineso rekordų knygoje“ nurodyta, kad sunkiausias moliūgas buvo užaugintas Vokietijoje, svėrė jis daugiau nei toną – 1190 kg.

Salvinos Klevinienės moliūgai
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

Visgi, tokius didžkius Lietuvoje užauginti būtų sunku, tvirtina ūkininkė, nes jiems reikia ir daugiau šilumos, ir rūpesčio.

Tačiau galima nusipirkti ir mažųjų moliūgų, pavyzdžiui, ramygalietės auginamų „paukščiukų“ – už tokį reiktų sumokėti apie 30 centų.

Grožis ne tik akims, bet ir nauda organizmui

Pašnekovė visų pirma įvardija moliūgų naudą vyrams – esą saugo nuo prostatos negandų. „Sako, kad vyras, sulaukęs 40-ies, kišenėse visada turėtų turėti moliūgų sėklų. Moliūgų aliejuje irgi yra labai daug naudingų medžiagų, kurios gerina smegenų veiklą“, – kalba S. Kievinienė.

„Moliūgas turi ir dietinės naudos. Sėklos turi šiek tiek daugiau kalorijų, o pats moliūgas jų turi labai mažai. Jis vadinamas organizmo šluota.

Galima jo dėti į pyragus, į sriubas, netgi į košes mažiems vaikams. Keptas moliūgas – ir spalva nuostabi, ir kvapas. Svarbiausia, kad jis yra labai sveikas organizmui. Sultys taip pat nuostabios – galima skiesti su obuoliais, morkomis. Aš jums galiu išvardyti šimtus receptų“, – vardija pašnekovė.