Muitininkai prašė atidaryti bagažinę

Pirmadienio rytą dangus ant Lazdijų barsto smulkų sniegą, o pakelės degalinės liūdnai žybsi pusantro euro už litrą benzino simbolinę ribą perkopusiomis kainomis. Automobilio bakas beveik tuščias, bet šį kartą į jas neužsuku, nes girdėjau, kad Lenkijoje kuras jau tapo pigesnis. Tik pirmiausia reikia kirsti valstybių sieną.

Lazdijų-Aradnykų pasienio kontrolės punktą vasarą pravažiuodavau nesustodamas, o dabar Lietuvos pusėje muitinės pareigūnai pastatė „Stop“ ženklą ir tikrina automobilius, o pasieniečiai stebi jų darbą iš tolo. Mandagi muitininkė pasmalsauja, kokiu tikslu ją su kolega nufotografavau, paprašo atidaryti bagažinę ir atsisako žiūrėti į ES skiepų sertifikatą. Sako, Lenkijoje jo dar prireiks.

Lenkų pusėje sutinkame policijos mikroautobusą, bet stabdyti apynauję ryškiai raudoną „Opel Corsa“ netamsintais stiklais pareigūnai nemato reikalo – tokiais automobiliais nevažinėja nei migrantų kontrabandininkai, nei kiti įtartini veikėjai.

Sustojame prie pasienio valiutos keityklų tik iš smalsumo, nes prisimenu, kad Seinuose už kiekvieną eurą gausiu keliais centais daugiau. Nuobodžiaujantis nenusakomos veislės gauruotas šuo įsistebeilijo į pinigų keitimo kurso iškabą, tarsi negalėdamas patikėti, kad euras ir čia jau kainuoja 4,50 zloto. Skubam į Seinus ir ten keičiame pinigus po 4,52 zloto už eurą, todėl tokiu kursu ir vadovausiuosi, vardindamas įsigytų ar tiesiog sudominusių prekių kainas.

Foto: Romas Sadauskas-Kvietkevičius

„Biedronkoje“ kainos nepasikeitė

Lietuvoje kone kasdien girdžiu ir net pats pastebiu, kad vienas ar kitas mūsų šeimos reguliariai perkamas maisto produktas, išlaikęs stabilią kainą per du karantinus, šį rudenį staiga pabrango arba už tą pačią kainą sumažėjo jo pakuotės svoris. Todėl ir išsiruošęs pasidairyti į Lenkijos pasienio parduotuves, nesitikėjau atrasti tokias pat kainas, kokios buvo prieš pusmetį, kai pastarąjį kartą lankiausi Seinuose. Juolab, kad euras Lenkijoje tada dar buvo truputį pigesnis – keičiau pinigus 4,45 zloto už eurą kursu.

Seinų „Biedronkos“ aikštelėje vėlyvą pirmadienio rytą pastebėjau vos kelis automobilius su lietuviškais valstybiniais numeriais, nors apie pietus lietuvių parduotuvėje po truputį ėmė daugėti. Netrukus jau iš tolo galėjau atspėti: jeigu pirkėjai į parduotuvės vežimėlį alų ir stipriuosius gėrimus krauna ne po vieną butelį, o dėžėmis ir padėklais, tai tarpusavyje kalbės lietuviškai.

Šventinių smulkmenų, puošmenų, dekoracijų ir smulkių dovanėlių „Biedronkoje“ ne ką mažiau, negu bet kurio Lietuvos prekybos tinklo parduotuvėje. Kainos ne itin skiriasi, bet lietuviai vieną kitą smukmenėlę nuperka vien dėl įvairovės.

Šokoladinis kiaušinis su žaisliuku viduje „Kinder nespodzianka“ „Biedronkoje“ kainuoja 3,99 zloto (0,88 euro), to paties gamintojo šokoladinis Kalėdų senelis – 9,99 zloto (2,21 euro).

Neužsibuvęs saldumynų skyriuje sliūkinu prie mėsos šaldytuvų. Kilogramas kiaulienos kumpio kainuoja 8,99 zloto (1,99 euro), nugarinės – 11,99 zloto (2,65 euro).

Litrą 2 proc. riebumo pasterizuoto pieno pirkau už 2,39 zloto (0,52 euro), litrą kefyro – 2,89 zloto (0,64 euro), 390 g 30 proc. riebumo grietinės – 3,99 zloto (0,88 euro). Dar prisikroviau į vežimėlį įvairių skonių 400 g. jogurto indelių po 1,99 zloto (0,44 euro) ir šviežių Kaizerio bandelių po 0,29 zloto (0,06 euro).

Perka gėrimus šventėms

Nusivyliau toje parduotuvės vietoje, į kurią mane iš tolo atviliodavo keptų viščiukų kvapas, radęs tuščias lentynas. Kaip gi neišpirks, kai kilogramas gerai ištrintos prieskoniais ir dailiai apskrudusios vištienos čia kainavo 12,90 zloto (2,85 euro). Liko tik erzinanti kaina.

Rašyti apie lietuvių apsipirkimą Lenkijoje ir visiškai nepaminėti alkoholinių gėrimų pirkimo būtų grubus istorijos klastojimas, nes būtent ši prekių grupė užima iš mūsų šalies atvykusių pirkėjų bagažinėse didžiąją erdvės dalį, būtent jai išleidžiamos didžiausios pinigų sumos. Rašydamas verygizmų suvaržytai žiniasklaidai negaliu minėti konkrečių gėrimų prekių ženklų, bet jūs mane vis tiek suprasite, jeigu išduosiu, kad perkant 8 lenkiško alaus butelių pakuotę vienas 0,5 l butelis jums kainuotų 2,49 zloto (0,55 euro).

Foto: Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Norite kažko stipresnio? O gal tokio stipraus, kad Lietuvoje net draudžiama prekiauti? Pavyzdžiui, 95 proc. spirito? Lietuviai jį perka įvairioms žolelių užpiltinėms gaminti, maišo su savos gamybos uogų ir vaisų sultimis. Pusė litro spirito „Biedronkoje“ kainuoja 49,99 zloto (11,06 euro). Kur kas pigiau galima įsigyti puslitrį lenkiškos degtinės – vos už 17,99 zloto (3,98 euro).

„Ką čia slėpti, šventėms gėrimus perkam. Bus Kalėdos, Nauji metai, svečių pasikviesim. Taip ir parašykit, tegul susikiša savo akcizus politikai, o mes gėrėm ir gersim, tik perkam ne Lietuvoje, o Lenkijoje. Kas mėnesį nevažiuoju, bet prieš didžiąsias šventes būtinai užsiperkam. Dabar išsiruošėm kiek anksčiau, nes nežinia, kas dėl to omicrono bus, gal vėl į karantiną visus uždarys“, – emocingai kalbėjo Valentinas iš Alytaus.

Pigesnis benzinas daro kelionę dar patrauklesnę

Kita pirkėjų grupė, kuriai apsipirkimas Lenkijoje leidžia nemažai sutaupyti, yra kūdikius auginančios šeimos. 82 sauskelnių „Dada“ pakuotę „Biedronkoje“ galima įsigyti už 29,99 zloto (6,64 euro), o 68 vnt. sauskelnių „Pampers“ – 52,99 zloto (11,72 euro). Kadangi anūkų dar nesulaukiau, tai pro sauskelnių skyrių sunkėjantį prekių vežimą stumiu tiesiai prie mėgstamiausio tualetinio popieriaus „Queen bialy“ po 4,49 zloto (0,99 euro) už 8 rulonėlius. O prie kasos dar pagriebiu „Gripex“ 12 tablečių pakuotę už 7,49 zloto (1,66 euro), kad netikėtai peršalus nereikėtų iš savo kaimelio važiuoti ieškoti vaistinės.

Foto: Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Vos išvažiavus iš Seinų „Biedronkos“ aikštelės, užsižiebė automobilio lemputė, įspėjanti, kad jau laikas sukti į degalinę. Miesto pakraštyje, prie kelio į Lazdijų pusę randu po vieną kuro pardavimo vietą abiejose gatvės pusėse. Kainos jose vienodos, todėl renkuosi solidžiau atrodančią „Lotos“. Litras benzino kainuoja 6,04 zloto (1,34 euro), nuo jo nesiskiria ir dyzelino kaina, o suskystintų dujų litrą galima įsipilti už 3,37 zloto (0,75 euro). Prieš mane sustojusio „Toyota“ lietuviškais numeriais vairuotoja su keleiviu, vaizdingai gestikuliuodami, aiškinosi, ar geriau prisipilti pilną baką benzino, ar dar sustoti pasienio „Vynotekoje“ lietuviško alaus. Degalinės parduotuvėlėje tarp langų gremžtukų išrikiuoti ne tik rūkalai, bet ir lenkiškos degtinės buteliai.

Lietuviškas alus lenkiškomis kainomis perkamas dėžėmis

Lietuviško tinklo, prekiaujančio alkoholiu ir ne tik, parduotuvė veikia ir Seinų centre, bet daugiausiai lietuvių atvažiuoja į tą, kuri įsikūrusi visai prie Lazdijų-Aradnykų pasienio kontrolės punkto, lenkiškoje sienos pusėje. Pirkėjų eilių nesimato, bet kas jau atvyko, labai aiškiai žino, ko nori. Perkančių po butelį ar skardinę pamatyti neteko – visi gėrimus krauna į vežimėlius dėžėmis. Populiaraus lietuviško prekės ženklo šviesaus alaus skardinė kainuoja 2,99 zloto (0,66 euro). Negana to, Lenkijoje jau pigesni ir rūkalai, pavyzdžiui, mano nuolat vartojamų cigarečių pakelis kainuoja 13,99 zloto (3,09 euro), o Veisiejų parduotuvėse už jį sumokėčiau apie 4 eurus.

Trumpam užbėgau į „Krekenavos“ mėsos gaminių prekybos patalpą-šaldytuvą. Ko gero čia ten dar sugrįšiu, nes, pavyzdžiui, „Kėdainių“ aukščiausios rūšies virtos dešros su lašinukais po 7,99 zloto (1,77 euro) tėvynėje seniai neteko matyti.