Pajuto laisvo miesto drąsą

Telšiai niekada nepasidavė pagundai Turgaus aikštėje pastatyti dirbtinę ar nedaug nuo jos besiskiriančią karkasinę eglę, puošti ją įprastomis švytinčiomis iliuminacijomis. Tarp miškų įsikūrusi Žemaitijos sostinė visuomet puošdavo gyvą eglę. Dabindavo savo žaliaskarę, kuo tik sugalvodavo – tekstilės dekoracijomis, šiaudų sodais, tačiau į tarpus vis pamėtydami po vieną kitą stiklinį ar plastikinį žaisliuką. Atrodydavo, jog be jų šventė neateis.

Turtingiausių Europos ir pasaulio miestų pavyzdžiai paskatino telšiškius pagalvoti apie natūralumą. Idėja puošti eglę vien tik gamtoje esančiomis medžiagomis kilo profesionaliai floristei, bendrovės „Skinta“ savininkei Birutei Lekavičiūtei, pastebėjusiai, kiek daug kankorėžių šiemet užaugino spygliuočiai.

„Apie ką galėtų svajoti, ko trokštų eglė, žinodama, jog taps miesto Kalėdų medžiu...Tapti pačia pačiausia, puošniausia, būti pikų dama, ar karaliene, kosmoso medžiu, interaktyviu konusu, šakų ir elektros lempučių jurta? O gal svajotų būti savimi, „susikviesti" viso gyvenimo kankorėžius, kaip savo vaikus, visus prie savęs... Suvienyti, išsiblaškiusius pakviesti grįžti namo, būti laisvais ir drąsiais, būti Kūčių dvasioje, bendruomenėje. Paprasta būti tokiu?!! O ne! Eglei prireikė nemažos drąsos, bet ji žinojo, kad mes jau kitokie, kad Žemaitijos sostinė yra laisvas miestas, kaip Talinas, Ryga, kaip daugelis miestų Europoje, kurie, puošdami Kalėdų medžius, siunčia žinią, jog pasauliui laikas išgirsti, apie ką svajoja Kalėdų eglės...“, - rašo savo socialinio tinklo puslapyje dizainerė, „įdarbinusi“ daugybę žmonių rinkti miškuose kankorėžius, gaminti jų žvaigždes, verti girliandas.

Telšiškės Stanislavos Petrauskienės namų kieme užaugintas kėnis gruodžio pradžioje Turgaus aikštėje pavirto paprastumu ir jaukumu stebinančiu kalėdiniu simboliu. Kito tokio nėra visoje Lietuvoje, nes kiekvienas ją puošiantis kankorėžis sušildytas natūralumo idėja patikėjusių žmonių rankomis.

Papuoštas visas miestas

Kurion pusėn Telšiuose bepasuksi, visur kvepia mišku. Prie laikrodžio bokšto įsitaisiusi meška – žemaičių stiprybės simbolis – irgi apsirengė žieminiu rūbu. Eglišakių vainikai puošia ir aikštės žibintus. Dailiai surikiuotos eglišakių ir kankorėžių eilutės nugulė bene keturias dešimtis vasarinių gėlių vazonų.

Insulos kalvą, ant kurios išdidi stovi gražioji Telšių Šv. Antano Paduviečio katedra, papuošė Naujamiesčio mokyklos mokinių nupintas Advento vainikas – vaikai ir jį padabino kankorėžių žvaigždelėmis. Katedros aikštėje puošiama dar viena kalėdinė eglė, kurią lankančių žmonių širdis šildys prakartėlė, primenanti apie didžiausią Šv. Kalėdų nakties dovaną.

Į Šv. Kalėdų nakties mišias telšiškiai jau bene dešimtmetis eina eglučių alėja. Kalėdinius medelius jau daugybę metų puošia Žemaitijos sostinės įmonių, organizacijų atstovai, mokyklų, darželių ugdytiniai, miestiečių bendruomenės. Šiemet visos eglutės bus papuoštos kankorėžiais ir skatins žmones atsigręžti į natūralumą.

Vertingi tik tikri dalykai

Floristė B. Lekavičiūtė įsitikinusi, kad neverta mokėti dešimčių tūkstančių eurų už trumpalaikį aliuminio karkaso švytėjimą.

„Parašyti miesto vardą metų istorijoje – sveikintinas noras, taip pranešame apie save pasauliui, siekiame atsikovoti dėl okupacijos prarastą vietą. Bet būkime laisvi ir iš tiesų parodykime tai, kuo esame turtingi. Natūralią gamtą, kurios kai kuriose valstybėse jau nebeliko. Tikrus medžius parodykime – tokius, kokie auga. Įkvėpkime vieni kitus grįžti prie paprastų vertybių. Tuo, kad kai kurie miestai už iliuminacijų švytėjimą sukrapšto paskutinius grašius, džiaugiasi tik eglutes nuomojančios bendrovės. Po švenčių jos išardo karkasus, susivynioja girliandas, kad kitais metais galėtų jas nuvežti į kitą miestą. Tų bendrovių tiek mažai, kad visos eglutės tampa panašios, kažkur matytomis. Pasaulyje atradimu tapo natūralumas. Jei ant Vilniaus eglės butų sukabintas milijonas kankorėžių, tikrai būtume nustebinę Europą“, - įsitikinusi kalėdinės eglės idėją pasiūliusi Telšių floristė.

Telšių miesto seniūnas Česlovas Ubartas suskaičiavo, jog Turgaus aikštėje pastatytos eglutės atgabenimas ir papuošimas kainavo apie 5 tūkst. eurų. Kad eglutė džiugintų ir tamsiomis žiemos naktimis, ant jos suvyniota 1000 metrų šviečiančių girliandų.