Dopingas ir piktųjų dvasių atbaidytojas

Kaip ir dauguma augalų, česnakai neturi tikslios kilmės datos. Manoma, kad jis atsirado prieš kelis tūkstančius metų Tian Šanio ir Altajaus kalnų teritorijose. Dėl savo savybių ir ryškaus skonio česnakas greitai išplito ir netrukus buvo auginamas Senovės Graikijoje, Egipte ir Romoje.

Česnakai buvo naudojami senovės kultūrose, siekiant sumažinti nuovargį ir padidinti darbingumą. Senovės egiptiečiai česnakui priskyrė magiškas savybes ir galias, suteikiančias žmogui papildomos fizinės jėgos ir padaro jį ištvermingesnį. Česnakas buvo duodamas darbininkams, kurie statė garsiąsias Egipto piramides, kad šie būtų stipresni, greitesni ir turėtų pakankamai jėgų. Česnakais buvo apsodintos ir lysvės palei Babilono sieną, čia juos valgė ne tik vergai, bet ir faraonai. Štai Egipto faraono Tutanchamono kape buvo rastos kelios česnako galvutės. Tai buvo padaryta tam, kad piktosios dvasios negalėtų pavogti jo negyvo kūno ir taip sutrikdyti jo sielą. Egiptiečiai tikėjo, kad česnakai žmogui reikalingi ir po mirties, nes piktosios dvasios jo bijo.

Česnakus prieš olimpiadą kaip dopingą vartojo ir sportininkai senovės Graikijoje. Graikų archeologai rado helenų laiškus, kuriuose aprašytas anestetiko paruošimo procesas, o česnakų sulčių nauda įvardinta kaip išskirtinai svarbi.

Senovės indai česnaką laikė stebuklingu augalu, kuris gali išgelbėti nuo ligų ir apsaugoti žmogų bei jo namus nuo piktųjų dvasių. Česnakai jiems buvo dievų dovana.

Senovės romėnai česnaką dėl specifinio aromato vadino „dvokiančia rože“.

Česnakas

Raganų viliotojas ir apsauga nuo trolių

Bulgarai česnaką laikė dievo augalu ir tikėjo, kad jis gali kovoti su velnio jėgomis. Buvo kuriamos legendos apie tai, kaip vampyrai bijo česnako kvapo. Žmonės, kuriems buvo nemalonus jo kvapas, netgi būdavo laikomi vampyrais.

Čekai česnako ryšulius dėdavo ant stogų, tikėdami, kad jie gali padėti išvengti žaibo. Namo apsaugos būdas, be abejo, labai abejotinas, tačiau buvo manoma, kad jeigu žaibas pataikė į namą su česnaku ant stogo, jame gyvena demonai.

Serbų vaizduotė česnako galioms buvo itin stipri. Nužudytos gyvatės galvos ir česnako pagalba, jie bandydavo surasti raganas, kurios tuo metu buvo ypatingai medžiojamos. Tam buvo skirtas visas ritualas. Be raganų medžioklės, serbai nepaprastai bijojo piktųjų dvasių. Norėdami jas atbaidyti, jie trindavosi česnaku. Buvo tikima, kad po tokio išsitrynimo piktosios dvasios žmogaus nelies.

Kai kuriose kultūrose česnakai buvo naudojami augintinių apsaugai. Iki šiol Skandinavijoje vis dar yra atvejų, kuomet ant ožkų kaklo pakabinama česnako galvutė tikint, kad ji apsaugos nuo trolių.

Laukinio česnako miestas ir kovotojas prieš mirtinas ligas

1720 m. česnakai pateko į žmonijos istoriją kaip gelbėtojai tikrąja to žodžio prasme. Česnakai, sumaišyti su actu, išgelbėjo prancūzus nuo siautulingo maro, kuris galėjo išplisti visame pasaulyje.

Česnakų aliejus buvo naudojamas per pasaulinius karus. Jis buvo laikomas veiksmingu būdu išgydyti žaizdas.

2009 m. Kinijoje akimirksniu česnako kaina pakilo net 40 kartų. To priežastis buvo kiaulių gripas. Kinai puolė valgyti česnaką, norėdami sustiprinti imunitetą ir neužsikrėsti.

Česnako vardu pavadintas visame pasaulyje garsus miestas Čikaga (JAV). Prancūzai, iš indų išgirdę miesto pavadinimą, kuris skambėjo „chicagaoua“, o tai reiškia „laukinis česnakas“, blogai išgirdo ir ėmė vadinti miestą būtent Čikaga, kaip dabar jis ir vadinasi.

San Francisko mieste yra restoranas, kuriame nėra nė vieno patiekalo be česnako. Kiekvieną mėnesį restorane suvartojama daugiau nei tona česnako. Net saldūs patiekalai ruošiami su česnaku, o garsiausias desertas šiame restorane yra česnakiniai ledai.

Nors Japonijos virtuvėje česnakas neužima svarbios vietos, šalies mokslininkai česnaką ypatingai rekomenduoja didmiesčių gyventojams, nes jo ekstraktas apsaugo nuo sunkiųjų metalų – švino, kadmio ar gyvsidabrio poveikio.

Vaistas nuo galybės ligų

Česnake yra šimtai naudingų komponentų junginių, jis dedamas į daugelį medicininių preparatų. Česnako skiltelėse yra vitamino C, B grupės vitaminai, fosforas, kalcis, jodas, nikotino rūgštis, geležis, magnis, kalis, siera, manganas - medžiagos, būtinos žmogaus organizmo funkcionavimui.

Česnaką gydytojai įvardina kaip išties unikalų vaistinį augalą, apsaugantį nuo bakterinio, virusinio ir grybelinio poveikio. Medicinoje jis vartojamas sergant bronchitu, astma, ateroskleroze, artritu, imunitetui stiprinti, kaip prevencinė priemonė nuo gripo, daugelio širdies ir kraujagyslių bei infekcinių ligų. Česnakas mažina kraujo spaudimą, žaizdų infekcijas, skatina plaukų augimą, kaulų ir kepenų sveikatą. Dauguma priemonių yra veiksmingos tik tuo atveju, jei česnakai vartojami žali. Beje, norint sumažinti česnako kvapą, reiktų išgerti stiklinę pieno, pakramtyti saulėgrąžų, kardamono ar cinamono sėklas, citriną, petražolių šakelę.

Naudingas širdžiai

Česnako gebėjimas gydyti ir užkirsti kelią kelioms širdies ir kraujagyslių ligoms buvo įrodytas daugeliu tyrimų. Jis turi ypatingą savybę pagerinti arterijų pralaidumą ir kraujotaką. Reguliarus česnako vartojimas sumažina kraujo krešulių susidarymą ir taip padeda išvengti tromboembolijos.

Alicinas, vienas iš biologiškai aktyviausių junginys, esantis česnake, stabdo blogojo cholesterolio oksidaciją, taip sumažindamas jo kiekį ir pagerindamas širdies sveikatą. Šviežiuose česnakuose alicino nėra, tačiau jis greitai gaminasi iš alino sutraiškius ar kitaip susmulkinus česnaką.

Česnakai taip pat mažina kraujospūdį, todėl yra naudingi hipertenzija sergantiems pacientams.

Didina imunitetą ir gerina virškinimą

Cinkas, esantis česnake, stiprina imunitetą, vitaminas C padeda kovoti su infekcijomis. Jei dažnai sergate peršalimo ligomis, česnako įtraukimas į savo racioną yra nepaprastai naudingas.

Virškinimo problemos taip pat pagerėja žalią česnaką įtraukus į racioną. Jis naudingas žarnynui, mažina uždegimus, išvalo kirminus. Gerai tai, kad česnakas ne tik sunaikina blogąsias bakterijas, bet ir apsaugo žarnyne esančias gerąsias bakterijas.

Apsaugo nuo vėžio

Dėl didelio antioksidantų kiekio česnakas apsaugo organizmą nuo plaučių, prostatos, šlapimo pūslės, skrandžio, kepenų ir storosios žarnos vėžio. Antibakterinis česnako poveikis užkerta kelią pepsinėms opoms, nes pašalina užkrėtimą iš žarnyno.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (42)