Vaistinėse jų neberasite


Nors taurių terapija siejama su tradicine kinų medicina, ji paplito visame pasaulyje. Dar 400 m. pr. mūsų erą Herodotas šlapią ir sausą taurių naudojimo būdą nurodė kaip gydymą daugeliui ligų, įskaitant virškinimo sutrikimą, apetito trūkumą ir galvos skausmą.

Hipokratas siūlė taurelėmis gydyti ginekologinius sutrikimus, nugaros ir galūnių negalavimus, faringitą (ryklės gleivinės ir pogleivio uždegimą), plaučių ligas ir ausų sutrikimus.

Tai pakankamai paprastas gydymo būdas, o kalbant apie efektą, jei tai padeda krepšininkui, vadinasi gerai.
Vytautas Kailius, „Žalgirio“ gydytojas

Prieš kelis dešimtmečius medicininės taurės buvo ypač populiarios. Jomis gydė įvairias plaučių ligas, dažniausiai uždegimą, tačiau, anot biomedicinos mokslų daktaro Juliaus Kalibato, toks plaučių ligų gydymo būdas – jau istorija.

„Ir pats savo karjeros pradžioje ne kartą stačiau, tai savo laiku buvo labai populiaru, jei tik plaučių uždegimai, tik taurės ir taurės. Bet dabar yra efektyvesnės gydymo priemonės, šiandien taurės nebereikalingos“, – kalbėjo J. Kalibatas.

Anot jo, taurės turėjo reflektorinį poveikį, jomis buvo suaktyvinama kraujotaka. „Tai yra refleksoterapija, sudaromas vakuumas, ten kur vakuumas, atsiranda kraujosruvos. Kraujas dirgina nervų galūnėles, o taurės buvo statomos ant nugaros, gydant plaučių uždegimą. Tokiu būdu pagerėdavo plaučių kraujotaka.

Dabar, aišku, naudojamos kitos terapinės priemonės, pagaliau, antibiotikų spektras toks didelis, kad stengiamasi parinkti konkrečiai pagal bakteriogramą, kokios bakterijos sukėlė plaučių uždegimą ir tikslingai taikyti tuos antibiotikus.

Jei taurių ieškosite vaistinėse, teks nusivilti. Dabar tos taurės nėra populiarios, gal kur kokios močiutės dar taiko, turi stalčiuose, bet praktiškai jos nebenaudojamos gydant plaučių uždegimą“, – tvirtina J. Kalibatas.

Taurių renesansas


Grįžkime prie straipsnio įžangos, turbūt nei vienas nepagalvojote, kad žalgirietis taurėmis gydėsi plaučių uždegimą.

Taigi, medicininės taurės nenugrimzdo į istorijos puslapius. Atvirkščiai, po 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių jos išgyveno tikrą bumą.

To kaltininkas – plaukimo legenda Michaelis Phelpsas, kuris išgarsino vakuuminių taurių metodą. Ketverių žaidynių olimpinis čempionas šį metodą naudojo raumenų atsigavimui.

Michael Phelps

„Taurių terapiją paprastai galima apibūdinti kaip metodiką, kurios metu ant odos uždedamos taurės sukuria neigiamo potencialo slėgį. Yra du taurių naudojimo būdai: sausas ir šlapias.

Sausas taurių naudojimo būdas yra neinvazinis t.y. nepažeidžiamas odos vientisumas, „nenuleidžiama“ kraujo. Šlapias taurių naudojimo būdas yra invazinis – apima odos vientisumo pažeidimą ir kraujo „nuleidimą“, – pasakoja kineziterapeutas, masažuotojas, gyvensenos medicinos specialistas Vilius Montvidas.

Mano galva, kadangi vakuuminių taurių veikimo mechanizmas nėra galutinai aprašytas, sportininkams greičiausiai suveikia placebo efektas.
Vilius Montvidas, kineziterapeutas, masažuotojas

Anot „LTeam LAB“ sporto medicinos, mokslo bei tyrimų laboratorijos specialisto, taurių terapija skirta tiek sveikiems pacientams, tiek kenčiantiems nuo negalavimų, tokių kaip galvos, juosmeninės nugaros dalies, kaklo ir kelio skausmų.

Taurių terapija plačiai naudojama sisteminėms ligoms gydyti, tokioms kaip hipertenzija, reumatoidinis artritas, cukrinis diabetas, psichikos sutrikimai, širdies ligos, hipertenzija, infekcijos ir odos sutrikimai.

„Deja, iki šiol moksliniuose tyrimuose nėra išsamiai ir vieningai aprašomas vakuuminių taurių veikimo mechanizmas. Tyrimuose siekiama aiškinti, kaip taurių naudojimas yra susijęs su tam tikrų negalavimų gydymu, tačiau praktiškai mechanizmo aprašymas nėra išsamus dėl skirtingo naudojimo metodo, protokolo ir panašiai.

Tačiau į hipotezes orientuoti tyrimai leidžia tyrėjams nustatyti priežasties ir pasekmės ryšius ir yra geras metodas sukurti teoriją apie intervencijos ir rezultato paradigmą“, – teigia sporto medicinos specialistas.

Anot jo, dažniausiai vakuuminės taurelės statomos ant nugaros, tačiau jų naudojimo vieta yra parenkama pagal paciento anamnezę, gydomą negalavimą ir nusiskundimus. Paprastai vakuuminės taurės statomos vietose, kuriose gausu raumenų – nugara, krūtinė, pilvas ir sėdmenys.

„Yra tokia imuninės sistemos aktyvinimo teorija. Remiantis ja, taurės veikia trimis žingsniais: pirmiausia, taurelė dirgina imuninę sistemą, sukeldama vietinį uždegimą. Antra, šis vietinis uždegimas suaktyvina imuninę sistemą. Trečia, taurelė padidina imuninių produktų, tokių kaip interferonas ir naviko nekrozės veiksnys, lygį“, – teigia V. Montvidas.

„Kalbant apie chroninius kaklo skausmus, 2018 metų sisteminės mokslinių tyrimų analizės rezultatai parodė, kad pacientams, kuriems buvo taikyta taurių terapija sumažėjo skausmas, lyginant su grupėmis, kurioms nebuvo taikyta jokia intervencija.

Taip pat reikšmingą chroninio juosmeninės nugaros dalies skausmo sumažėjimą atskleidžia kita sisteminė mokslinių tyrimų apžvalga, vakuuminių taurių terapiją autoriai pripažįsta kaip perspektyvią intervenciją gydant nugaros skausmą, tačiau autoriai darbe pabrėžia, kad stiprių išvadų negalima daryti dėl skirtingo procedūrų atlikimo protokolų“, – apie tokio gydymo efektyvumą pasakoja V. Montvidas.

Anot jo, vakuuminių taurių naudojimas nėra išskirtinai sportininkams taikomas alternatyvios medicinos metodas. „Mano galva, kadangi vakuuminių taurių veikimo mechanizmas nėra galutinai aprašytas, sportininkams greičiausiai suveikia placebo efektas. Visi atletai profesionaliam sporte seka mokslo naujienas, integruoja jas koreguodami savo mitybą, treniruotes ir gyvenseną.

Kaip žinia, vienas iš labiausiai vakuuminių taurių metodą išgarsinusių sportininkų yra M. Phelpsas. Mano galva, taurių paliekamos žymės ant kūno leidžia sportininkui išsiskirti iš kitų, labiau pasitikėti savo jėgomis, o tai yra be galo svarbu siekiant aukščiausių sportinių rezultatų.

Vis dėlto 2017 metų sisteminėje apžvalgoje, kurioje nagrinėtas taurių efektyvumas sportininkams, teigiama, kad negalima pateikti jokių aiškių rekomendacijų, ar sportininkams yra efektyvu naudoti taurių metodą. Reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima galutinai įvertinti taurių naudojimo efektyvumą ir saugumą sportininkams“, – tvirtino V. Montvidas.

Anot jo, vyrauja nuomonė, kad pagal po taurių likusių pėdsakų spalvą ir formą galima diagnozuoti įvairių kūno sričių sveikatos būseną.

Vakuuminių taurelių gydymo metodas nėra taikomas vėžiu sergantiems pacientams, taip pat tiems, kuriems diagnozuotas bet koks organų nepakankamumas, kurie naudoja širdies stimuliatorių, kenčia nuo hemofilijos ar panašių kraujotakos sistemos sutrikimų.

Taip pat, anot V. Montvido, taurių terapija nerekomenduojama geriatriniams pacientams, vaikams, nėščioms ir menstruacijų metu, tiems, kuriems yra didelis cholesterolio kiekis serume, nes kyla didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

Anatominės kontraindikacijos apima vietas, kuriose yra giliųjų venų trombozė, atviros žaizdos ir kaulų lūžiai. Taurių naudoti negalima tiesiogiai ant nervų, arterijų, venų, venų varikozės, odos pažeidimų, kūno angų, limfmazgių, akių ar vietų, kuriose yra odos uždegimas.

„Kadangi šlapiasis taurių naudojimo būdas reikalauja odos pažeidimo ir yra nuleidžiamas kraujas, tai šią procedūrą atlikti gali tik tam kompetenciją turintis asmuo, kitaip nesilaikant saugumo reikalavimų rizikuojama kraujo ar odos infekcija. Taip pat statant taures svarbu išmanyti žmogaus anatomiją ir fiziologiją. Taurė nebūtinai dedama skausmo vietoje, reikia gerai žinoti raumenų lokalizaciją, dermatomas, nervų ir kraujagyslių lokalizacijas. Mano galva, šiam gydymui reikia medicininį išsilavinimą turinčio specialisto“, – teigė V. Montvidas.

Vakuuminių taurelių metodas

Kodėl ne, jei tai padeda jaustis geriau

Vėl grįžkime prie „Žalgirio“ aukštaūgio atvejo. Anot komandos gydytojo Vytauto Kailiaus, pirmas dalykas, jei žaidėjui yra kokia sveikatos bėda, netaikomas vienas gydymo metodas.

„Yra ir impulsinės elektros srovės, ir masažai, ir vakuuminės taurės, kitą kartą – ir tabletės. Noriu pasakyti, kad taurės nėra vienintelis gydymo būdas, nėra taip, kad uždedi taures ir žaidėjas jaučiasi gerai“, – pasakojo V. Kailius.

Kai dirbu su šalies krepšinio rinktinėmis, jas ypač dažnai naudoju. Kodėl? Krepšininkams reikia greitesnio atsistatymo, tam esu pasiruošęs kelis komplektus.
Ramūnas Širvinskas, „Lietkabelio“ gydytojas

„Mūsų močiutės jomis gydydavo plaučių uždegimus. Tai yra iš Kinijos atkeliavęs gydymo metodas, kurio veiksmingumas nėra įrodytas moksliškai, bet žaidėjai jaučiasi geriau.

Tad kodėl gi ne, jei tai 5 proc. padeda žaidėjui įveikti skausmą. Čia 5 proc., tuomet 5 proc. padeda masažai, dar 5 proc. pagelbsti specialūs pratimėliai, ir žiūrėk, jau tos vietos ir nebeskauda. Paprastai taikome kompleksinį gydymą, o ne vieną kurį nors metodą“, – teigė „Žalgirio“ gydytojas.

„Taikant taures suaktyvinama kraujotaka, taip stengiamės pasiekti greitesnį raumens atsigavimą, numalšinti uždegimą. Vakuumines taures į savo arsenalą įtraukėme po 2016-ųjų Rio žaidynių. Ne tik mes, bet daugelis prisiminė jas. Tai yra pakankamai paprastas gydymo būdas, o kalbant apie efektą, jei tai padeda krepšininkui, vadinasi gerai. Bet kaip sakiau, moksliškai nėra įrodytas jų efektyvumas. Mažai padaryta tyrimų, ar jos padeda, kiek padeda, čia yra ginčytinas dalykas“, – kalbėjo V. Kailius.

Anot jo, pats procesas trunka apie 20 minučių. Dažniausiai toks gydymo metodas taikomas tada, kai yra problemos, laikas nesvarbus, prieš ar po rungtynių.

„Naudojame, kai žaidėjui kažkoks raumens patempimas ar uždegimas. Nėra taip, kad prieš rungtynes ar po fizinių krūvių jas statome“, – pridūrė „Žalgirio“ ekipos gydytojas.

Martinas Gebenas

„Žalgiris“ šioje vietoje nėra vienintelis šalies krepšinio klubas, kurio medicinos personalas naudoja šį gydymo būdą.

„Lietkabelio“ komandos ir vienas Lietuvos rinktinės gydytojų Ramūnas Širvinskas teigė jau kelerius metus taip pat savo praktikoje taiko vakuumines taures.

„Jei raumenys po fizinių krūvių yra labai įsitempę, ne masažai, o būtent šios taurės konkrečioms kūno vietoms padeda labiau. Nebūtinai tik ant nugaros statomos taurės, jos gali būti taikomos ir ant kojų, ant rankų, ant bet kokių didesnių kūno raumenų.

Ne tik krepšininkai ar plaukikai jas naudoja, mačiau ir tenisininkai, ir dviratininkai, ir futbolininkai jas pamėgę. Per penkerius metus vakuuminės taurės sparčiai išpopuliarėjo. Efektas – panašiai kaip masažo, suaktyvinama kraujotaka, skatina patį gijimą.

Kai dirbu su šalies krepšinio rinktinėmis, jas ypač dažnai naudoju. Kodėl? Krepšininkams reikia greitesnio atsistatymo, tam esu pasiruošęs kelis komplektus“, – pasakojo ilgametis „Lietkabelio“ komandos ir šalies jaunimo rinktinių gydytojas.

Ramūnas Širvinskas (centre)
Foto: Krepsinionamai.lt