Naujoji elektrinė išsiskiria tuo, kad joje veikia dvipusiai (angl. bifacial) saulės moduliai, sugeriantys saulės šviesą ne tik per priekinę, bet ir galinę plokštumą. Dar daugiau – moduliai įrengti ant specialių saulės judėjimą danguje nuo ryto iki vakaro sekančių platformų (angl. solar trackers), o tai dar labiau išaugina energijos generaciją.

„Labai svarbu, kad šioje elektrinėje mūsų moduliai šviesiu paros metu automatiškai sukasi iš rytų į vakarus, taip išnaudodami daugiau efektyvios saulės spinduliuotės rytinėje ir vakarinėje paros dalyje, būtent tada, kada būna elektros suvartojimo pikas tinkle ir kuomet ji kainuoja brangiausiai“, - sako įmonės inžinerinių sprendimų skyriaus vadovas Jonas Vaišnys.

Pasak jo, tokioje saulės elektrinėje pagaminamos elektros energijos kreivė dienos metu yra plokščia ir atitinka standartinę buitinių vartotojų ir pramonės elektros energijos vartojimo profilį.

Kaip rašoma pranešime spaudai, naujoji elektrinė Ukrainos Volnohorsko mieste užima 6 hektarų plotą ir yra įrengta apleistoje pramoninėje zonoje šalia stiklo fabriko. Planuojama, kad jau šiemet saulės elektrinės generacija pasieks maksimalią ir jau 2020 m. leis čia sukurtą know-how panaudoti instaliuojant analogiškas elektrines Lietuvoje, Skandinavijoje ir Beniliukso šalyse.

Nauja saulės jėgainė

„Nors Europiniu mastu savo dydžiu ši elektrinė nėra išskirtinė, ji visiškai unikali savo technologiniais sprendimais. Jau prieš porą metų nubrėžėme strateginę mūsų grupės kryptį – išvystyti ir ištestuoti maksimaliai efektyvią, naujausias technologijas naudojančią saulės elektrinę ar ištisą elektrinių parką ir sukurtas žinias panaudoti vystant analogiškus projektus Europoje.

Tik siūlydami visiškai inovacinius technologinius sprendimus galime efektyviai konkuruoti su Azijos gamintojais, kurie konkuruoja tik kaina. Šiuo projektu įrodysime, kad apgalvota investicija į naujausius technologinius sprendimus gali būti pelningesnė, nei standartinių projektų tiražavimas“, - teigia į elektrinę Ukrainoje investavusios „Global BOD Group“ valdybos pirmininkas Vidmantas Janulevičius.

Šios naujos kartos saulės elektrinės garantinis laikotarpis taip pat ženkliai skiriasi nuo tradicinių šiandien statomų Europos rinkose: stiklas-stiklas moduliams suteikiama net 30 m. garantija, tuo tarpu tradiciškai dideliuose elektrinių projektuose komplektuojami standartiniai saulės moduliai su 10 m. garantija.

Nauja saulės jėgainė

„Matematika paprasta – mūsų elektrinė veiks trigubai ilgiau ir sugeneruos trigubai daugiau pajamų už elektros energiją, nei standartinė didelio galingumo elektrinė. Tad investicijos atsiperkamumas dar išaugs“, - pabrėžia p. V. Janulevičius.

Saulės elektrinę Volnohorske sudaro 220 vnt. vienos ašies platformų, kurios užprogramuotos sekti saulės trajektoriją danguje, ant kiekvienos platformos sumontuota po 30 vnt. Vilniuje pagamintų SOLID Bifacial HC stiklas-stiklas saulės modulių. Visoje sistemoje po moduliais paklota šviesą atspindinti plėvelė, kuri geba atspindėti 70 proc. šviesos.

Prognozuojama, kad bifacial ir solar traker technologinių sprendimų efektas sistemai leis sugeneruoti 40 proc. daugiau metinės elektros energijos.

Elektrinėje sugeneruotą pastovią elektros srovę kintama vers su 11 vnt. Šveicarijos bendrovės ABB 175 kW galios inverterių. Prie elektrinės statybų prisidėjo ir Ukrainos verslas – įrengė 2 vnt. elektros tinklo komutacinius mazgus.