Kaip rašoma pranešime spaudai, per pirmuosius 6 šių metų mėnesius Lietuvoje sugrąžinta beveik trečdalis milijardo vienkartinių gėrimų pakuočių. Didžiausias skaičius grąžintas daugiausia gyventojų turinčiuose didmiesčiuose: Vilniuje (64 mln.), Kaune (36 mln.), Klaipėdoje (18 mln.), Šiauliuose (12 mln.), Panevėžyje (10 mln.) ir Alytuje (7 mln.).

Tačiau situacija pasikeičia, vos tik imame skaičiuoti, kiekgi vidutiniškai pakuočių sugrąžina vienas gyventojas kiekvienoje iš 10 Lietuvos apskričių.

Utena lenkia didmiesčius

„Matome, kad pagal šį rodiklį geriausiai atrodo Klaipėdos apskritis, aplenkusi tiek Vilnių, tiek Kauną. Tačiau labiausiai stebina ketvirtoje vietoje atsidūrusi Utena, kuri aplenkė tokius didmiesčius kaip Šiauliai, Alytus ir Panevėžys“, – teigia USAD vadovas Gintaras Varnas.

Anot jo, vienam gyventojui tenkantis grąžintų pakuočių skaičius parodo, kaip stropiai grąžinamos pakuotės, o kartu – kiek gėrimų įsigyja gyventojai. Tad nekeista, kad ekonomiškai stipresniuose šalies regionuose rezultatai kiek geresni.

Grąžintos pakuotės
Foto: Organizacijos nuotr.

„Aukštus Klaipėdos apskrities rezultatus lėmė ir turizmo sezonas. Miesto svečiai taip pat gerina Vilniaus bei Kauno rezultatus, be to, šiuose miestuose gyvena nemažai žmonių, oficialiai registruotų kituose šalies regionuose.

Įvertinus tai, galima manyti, kad didžiausias įsigytų gėrimų pakuočių procentas sugrąžinamas Utenos apskrityje“, – sako G. Varnas.

Geresni metai

USAD vadovo teigimu, šiemet kiekvieną metų mėnesį grąžinama daugiau gėrimų pakuočių nei pernai, o pagrindinė to priežastis – gyventojai perka daugiau gėrimų.

„Taip pat pastebime, kad nors pakuočių grąžinama daugiau, jų surinkimo procentas kol kas yra vos mažesnis nei pernai tuo pat metu.

Pakuotės
Foto: Organizacijos nuotr.

Augant gėrimų pardavimams, didėja ir jų atsargos pas prekybininkus. O mūsų apskaita ir surinkimo procento vertinimas yra grindžiami ne pardavėjų, bet gėrimų gamintojų ir importuotojų duomenimis. Dar vienas svarbus aspektas – dabar atostogų metas, tad gyventojai yra išvykę ar tiesiog neskuba grąžinti susikaupusių pakuočių“, – sako G. Varnas.

Per pusmetį beveik kiekvienoje šalies savivaldybėje surinkta bent milijonas pakuočių. Ši riba nebuvo pasiekta tik mažiausiose Kalvarijos, Alytaus rajono, Rietavo, Pagėgių, Birštono bei Neringos savivaldybėse.

„Jeigu viskas ir toliau taip klosis, rudens pradžioje pasieksime naują riboženklį – 2 mlrd. grąžintų pakuočių nuo sistemos starto 2016-aisiais“, – sako G. Varnas.