Kitaip tariant, nuo spalio įsigaliojus įstatymo pakeitimams, net ir daugiabučių gyventojai gali turėti iš atsinaujinančių energijos išteklių elektrą gaminančią jėgainę bet kurioje Lietuvos vietoje ir tos jėgainės pagamintą energiją įskaityti į savo elektros suvartojimą.

„Lietuvos energija“, siekdama paskatinti gyventojus naudotis naujomis galimybėmis, kuria internetinę platformą „Saulės parkai“, kuri elektros energijos vartotojams suteiktų galimybę įsigyti arba išsinuomoti dalį nutolusios saulės jėgainės bet kurioje Lietuvos vietoje. Pirmuoju etapu platforma bus pritaikyta buitiniams vartotojams.

Kaip rašoma pranešime spaudai, platformą valdys ir vystys „Lietuvos energijos“ komercinė organizacija, kuri pati saulės jėgainių parkų nestatys. Taigi, platforma bus neutrali visų rinkoje veikiančių parkų vystytojų atžvilgiu ir suteiks jiems galimybę lengvai pasiekti namų ūkius.

„Ši paslauga neturi atitikmenų Europoje – kai kuriose šalyse įgyvendintos nutolusių jėgainių iniciatyvos dažnai turi įvairius papildomus apribojimus, dėl to būrimasis į tokio tipo bendruomenes, kurios turi nuo vartojimo vietos nutolusias saulės jėgaines nėra itin populiarus. Lietuvoje įgyvendinti įstatymų pakeitimai ir tokio tipo platforma atvertų galimybę gyventojams tapti bet kurioje Lietuvos vietoje įrengtos jėgainės savininkais ir joje pagamintą elektros energiją panaudoti savo namų reikmėms“, – sako „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas Darius Maikštėnas.

Darius Maikštėnas
Foto: Organizacijos nuotr.

Gaminti ir vartoti saulės energiją galės atskirų butų gyventojai, taip pat tie, kurie gyvena individualiuose namuose, tačiau negali įsirengti savo jėgainės dėl netinkamo stogo arba sklypo ypatybių. Be to, įsirengti nuosavą jėgainę nėra pigu, tad platforma, suvedanti gyventojus ir saulės jėgainių plėtotojus, leis ir sutaupyti – investicijos į didelę jėgainę dažnai yra mažesnės dėl masto ekonomijos.

Reikšmingas privalumas, jog per „Saulės parkų“ platformą įsigijus arba išsinuomojus dalį nutolusios saulės jėgainės, gyventojams nereikės rūpintis jos priežiūra, taip pat nuogąstauti, ar jėgainė bus tinkamai techniškai aptarnaujama – tai yra jėgainės vystytojo ir platformos administratorių atsakomybė. Taip pat planuojama, kad platformoje klientai galės rinktis ne tik „Lietuvos energijos“ bet ir kitų saulės jėgainių vystytojų statomas saulės jėgaines, rinkdamiesi jiems kainos ir patikimumo prasme priimtiniausią variantą.

Tapus nutolusios saulės jėgainės bendrasavininkiu, joje pagaminta elektros energija atsispindės sąskaitose už elektrą.

Pavyzdžiui, gyventojo namuose bus įrengtas išmanus skaitiklis, matuojantis, kiek elektros energijos namų ūkis suvartojo. Nutolusioje saulės jėgainėje taip pat įrengiamas išmanus skaitiklis, kuris rodo, kiek elektros energijos buvo pagaminta, o remiantis jėgainės operatoriaus ir „Energijos skirstymo operatoriaus“ duomenimis, visiems jėgainės savininkams proporcingai padalinamas pagamintos elektros energijos kiekis.

Saulės jėgainė

Mėnesio gale gaminantis vartotojas gaus sulygintą elektros energijos sąskaitą ir mokės tik skirtumą, kai saulės jėgainė pagamins mažiau energijos, nei namų ūkis suvartojo, taip pat VKEKK nustatytą „pasaugojimo“ mokestį Skaičiuojama, kad gyventojai, tapę saulės jėgainės bendrasavininkiais, galėtų užsitikrinti ilgalaikę stabilią elektros energijos kainą ir pasiekti iki 10 procentų sutaupymus nuo savo mokamų sąskaitų už elektrą.

Nutolusių jėgainių savininkams „pasaugojimas“ tinkle leis pavasario ir vasaros metu pagamintą elektros perteklių sunaudoti tamsiuoju paros metu – rudenį ir žiemą. Skaičiuojame, kad 1 nutolusioje saulės jėgainėje įsigytas kilovatas galėtų generuoti apie 1000 kWh per metus. Pagal vidutinį Lietuvos butų elektros suvartojimą, didžiajai daugumai vartotojų užtektų 2–3 kW galingumo nutolusios saulės jėgainės – ji patenkintų beveik visą kliento poreikį.

Per platformą „Saulės parkai“ klientai galės įsigyti arba išsinuomoti jėgainės dalį, kurios minimalus galingumas yra 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Platformoje bus įdiegtos naudos skaičiuoklės, pateiksiančios rekomendacijas, koks yra optimalus saulės jėgainės galingumas konkrečiam namų ūkiui.

Planuojama, kad platforma „Saulės parkai“ pradės veikti šių metų rudenį.