Tačiau pacientų laukiančios sanatorijos ir reabilitacijos centrai savo darbą atnaujina vadovaudamiesi griežtomis saugumo taisyklėmis. Tad ką turi žinoti planuojantys kelionę į sanatorijas ar vizitą į kurį nors SPA centrą?

Esminė sąlyga – COVID-19 testas

Druskininkuose esanti „Draugystės“ sanatorija pirmuosius svečius pasitiks jau artimiausią pirmadienį. Tai sveikatos problemų turintys pacientai, kurie į sanatoriją keliaus pagal medikų skirtus siuntimus. Čia gydytis galės kardiologijos, nervų, sąnarių sistemos, virškinimo trakto ligomis sergantys asmenys.

Teoriškai įstaigų veikla atlaisvinta, bet praktiškai žmonės, galiojant tokioms sąlygoms, į sanatorijas keliauti nesiveržia.
Artūras Salda, „Eglės sanatorijos“ vadovas

Nors vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos paskutiniais nurodymais, Birštone ir Druskininkuose veikianti „Eglės sanatorija“ nuo kitos savaitės galėjo priimti ir norinčius ilsėtis savo lėšomis, tačiau tokius svečius sanatorija ketina priimti nuo birželio 1 dienos.

„Įvertinę situaciją, nuo gegužės 19 dienos priimame tik su Valstybinės ligonių kasos kompensuojamu kelialapiu. Atvykstantiems svečiams reiktų žinoti kelis esminius dalykus.

Tai sanatorijų ir reabilitacijos centrų veikla yra griežtai reglamentuojama, esame asmens sveikatos priežiūros įstaiga, tad reikalavimai galioja tokie patys, kaip ligoninėms.

Ką tai reiškia? Griežti reikalavimai orientuoti į saugumą, imamasi daug priemonių, kad mūsų paslaugų teikimas būtų saugus pacientams.

Kitas dalykas, kurį turi žinoti atvykstantys į sanatorijas, tai privalomas ne vėliau nei prieš 48 valandas atliktas COVID-19 testas.

Kalba eina ne apie greituosius testus, o apie įprastus, kurių rezultatus skelbia Visuomenės sveikatos centras“, – teigė „Eglės sanatorijos“ vadovas Artūras Salda.

Kitaip sakant, tie, kurie ketina atvykti jau antradienį, testą turėtų atlikti dar šį savaitgalį, kad spėtų sulaukti jo rezultato bei su tyrimo atsakymu suspėtų į 48 val. testo galiojimo terminą.

Anot A. Saldos, pagal dabar galiojančius reikalavimus, vasarą atvykstantys poilsiautojai taip pat turės prieš kelionę į sanatoriją atlikti COVID-19 testą.

„Labai laukiame savo lėšomis norinčių pailsėti svečių nuo birželio 1 dienos. Kai paskelbėme, kad jau galimos rezervacijos, žmones labiausiai atgraso būtent tas faktas, kad reikia pasidaryti COVID-19 testą.

Šiam momentui reikalavimas yra toks. Teoriškai įstaigų veikla atlaisvinta, bet praktiškai žmonės, galiojant tokioms sąlygoms, į sanatorijas keliauti nesiveržia“, – kalbėjo A. Salda.

Sanatorijos atidžiai seka Vyriausybės karantino pakeitimus, anot jo, sveikatinimo paslaugas teikiančios įstaigos pasiruošusios iškart reaguoti į besikeičiančias sąlygas.

Atvykti be testo nenaudinga, nei pačiai sanatorijai, nei svečiui. Tokiu atveju turime žmogų izoliuoti, be testo traktuoti jį kaip infekuotą, laikytis trečio apsaugos lygio.
Violeta Kaubrienė, „Draugystės“ sanatorijos vadovė

„Ketvirtadienį ryte pasikonsultavome su Sveikatos apsaugos ministerija, supratome, kad laikantis saugumo reikalavimų bus leidžiama teikti procedūras baseinuose, taip pat vesti grupinius kineziterapijos užsiėmimus. Šias paslaugas ketiname atnaujinti nuo birželio 1 dienos, tad laiko pasiruošti dar turime.

Mat baseinai nėra įtraukti tiems pacientams, kurie atvyksta su Valstybinės ligonių kasos kelialapiais. Dažniausiai tokie svečiai būna po operacijų, paprastai vandens procedūros nėra įtraukiamos į gydymo kursą, kitas dalykas, baseinų procedūros nėra apmokamos valstybės lėšomis.

Šiam momentui, pagal šiai dienai galiojančius nurodymus, nesami tikri, bet tikimės, kad per dvi savaites tai paaiškės, ar nuo birželio 1 dienos galėsime pasiūlyti baseinų ir pirčių paslaugas laisvalaikio reikmėms. Pavyzdžiui, vakarais ar ryte nueiti paplaukioti į baseiną. Tikimės, kad iki vasaros bus dar daugiau aiškumo“, – vylėsi A. Salda.

Artūras Salda

Testus galima atlikti ir vietoje

Sanatorijos durų neužtreks tiems, kurie atvyks be galiojančių testų. Juos sanatorijos bus pasiruošusios atlikti vietoje. Tačiau toks svečias turės pasirašyti sutikimą saviizoliacijai ir pasiruošti bent jau gerą parą ar dvi praleisti vienas kambaryje.

Kol lauktų atsakymo, pacientas negalėtų pasinaudoti jokiomis sanatorijos paslaugomis, o maistą jam atneštų tiesiai į kambarį.

„Atvykti be testo nenaudinga, nei pačiai sanatorijai, nei svečiui. Tokiu atveju turime žmogų izoliuoti, be testo traktuoti jį kaip infekuotą, laikytis trečio apsaugos lygio, dėvėti net tik kaukes, respiratorius, kepuraites, pirštines, bet ir kombinezonus.

Esmė ta, kad jie negalėtų gauti jokių procedūrų, nebūtų galimas joks kontaktas su personalu“, – teigė „Draugystės“ vadovė Violeta Kaubrienė.

Anot jos, tokiu atveju pacientas netenka dviejų gydymo kurso parų. „Jei žmogus atvyksta ryte, iki 12 val. mes galime testą priduoti į pirminį sveikatos centrą, jis būtų išvežamas tyrimui į Vilnių. Rezultatą gautume geriausiu atveju kitą dieną, tad mažiausiai dvi paros ne pačios smagiausios izoliacijos. Jau nekalbame apie tai, kad ir mums reiktų imtis visų saugumo priemonių.

Manau, namuose paprasta pasidaryti testą, per šeimos gydytoją. Ypač jei gavo siuntimą tęsti reabilitacinį gydymą. Tad kur kas lengviau pasidaryti tą testą mobiliajame punkte, atvykti su dvi paras galiojančiu rezultatu ir naudotis reabilitacijos įstaigos paslaugomis“, – teigė „Draugystės“ vadovė.

Šiam momentui iki liepos 31 dienos taikysime pavasarines kainas. Galima sakyti, kainų ne tik nedidiname, bet jas esame šiek tiek sumažinę.
Artūras Salda, „Eglės sanatorijos“ vadovas

Anot jos, testų sanatorija neatsisakys ir jie bus atliekami pagal poreikį.

„Bus individualių atvejų ir po karantino pabaigos, kada po teigiamo testo reikės pakartotinio tyrimo norint patvirtinti, kad žmogus jau nebeserga, taip pat testai bus atliekami iš užsienio atvykstantiems svečiams. Ypač karantino metu, kai dabar jau atidarytos sienos su kaimyninėmis Baltijos šalimis. Pirmą testą užsieniečiams tikrai darysime norėdami įsitikinti, kad svečias sveikas ir nekelia grėsmės“, – teigė V. Kaubrienė.

Anot sanatorijos atstovų, jos prisitaikys prie tokių sąlygų, tačiau pacientų ir kitų svečių patogumui geriau į sanatoriją atvykti jau turint galiojantį neigiamą testo rezultatą.

„Jei dėl kažkokių priežasčių to padaryti svečiai negali ar nenori, mes tikrai būsime pasiruošę vietoje atlikti testus ir pasirūpinti jų ištyrimu“, – kalbėjo A. Salda.

COVID-19 tyrimų nereikalaus nuo kitos savaitės duris atversiantys SPA, masažų namai.

Gyvens po vieną

Su Ligonių kasų kelialapiais atvykę pacientai gyvens po vieną, taisyklė nebus taikoma kartu atvykusiems šeimos nariams.

„Kada visus kambarius užpildysime po vieną, matysime situaciją, po kurio laiko pacientai galės gyventi ir po du kambariuose, tai yra į dvivietį įkelsime antrą žmogų.

Laikysimės griežtų taisyklių, pavyzdžiui, pagal dezinfekavimo taisykles turėsime kas 5 valandas valyti rankenas, turėklus, kitus dažnai liečiamus paviršius, kasdien dezinfekuoti stalų paviršius ir panašiai. Kambariuose – dezinfekcinis skystis, skystas muilas, kaip ir priklauso pagal reikalavimus.

Taip pat atvykimo metu matuosime temperatūrą, viešose erdvėse privalomos medicinės apsaugos kaukės.

Visose prasmėse įstaiga buvo paruošta priimti COVID-19 užsikrėtusius ligonius. Turėjome visus mokymus, tad visapusiškai esame pasiruošę pacientų atvykimui, pagal aukščiausią trečią ir ketvirtą saugos lygius“, – teigė „Draugystės“ sanatorijos vadovė.

Sanatorijos buvo priverstos nemenkai investuoti į apsaugos ir valymo priemones.

Negaliu sakyti, kad džiugina rezervacijų skaičiai. Žmonės, matyt, stebi situaciją, laukia. Norisi tikėtis, kad po savaitės, kitos tų rezervacijų bus daugiau.
Artūras Salda, „Eglės sanatorijos“ vadovas

Pavyzdžiui, kalbintų sanatorijų atstovai minėjo apie įsigytus specialius siurblius, galinčius kiliminę dangą karštu garu dezinfekuoti. Be to, išvykus vieniems į kambarį tą pačią dieną nebus apgyvendinti nauji svečiai, patalpos turės būti kruopščiai išvalytos ir dezinfekuotos.

„Tą patirtį turėjome prasidėjus karantinui, mes dar vieną savaitę iki kovo 23 dienos dirbome. Per tą savaitę spėjome daug sužinoti ir išmokti apie aukštus saugumo reikalavimus. Tuo metu buvo labai įtempta situacija. Didžiąją dalį priemonių taikysime ir dabar“, – kalbėjo „Eglės sanatorijos“ vadovas.

Kainų kol kas didinti neketina

Nors sanatorijos karantino metu buvo priverstos apsirūpinti apsaugos, valymo priemonėmis, paslaugų kainų kol kas kelti neketinama.

„Galutinio atsakymo negaliu pateikti. Paslaugų savikaina vienareikšmiškai išaugs smarkiai dėl apsaugos reikalavimų ir kitų apribojimų, bet mes orientuoti į klientą, suprantame, kad lietuvių ar užsieniečių perkamoji galia dabar tikrai nesustiprėjo.

Šiam momentui iki liepos 31 dienos taikysime pavasarines kainas. Jos bus mažesnės nei paprastai būdavo vasarą piko metu.

Tai galima sakyti, kainų ne tik nedidiname, bet jas esame šiek tiek sumažinę“, – teigė „Eglės sanatorijos“ vadovas. Tokios pačios pozicijos laikytis ketina ir „Draugystės“ sanatorija.

Daug laisvų vietų

Anot A. Saldos, iš anksto vietas sanatorijose rezervuoja paprastai užsieniečiai, lietuviai tą daro maždaug savaitė iki atvykimo.

„Reiktų išskirti klientų srautus. Vasarai vis dar turime nemažai užsakymų iš Vokietijos, Rusijos, Izraelio, Latvijos. Tų užsakymų turime, bet svečių iš užsienio atvykimo noras ir galimybės priklausys nuo epidemiologinės situacijos, valstybių sienų atvėrimo ir reguliarių skrydžių atnaujinimo.

Viltingai žiūrime į norus padaryti taip vadinamus kelionių burbulus tarp skirtingų šalių. Žadama sudaryti su kai kuriomis šalimis susitarimus dėl laisvų sienų ir saviizoliacijos netaikymo, kaip dabar yra su Baltijos šalimis.

Jei Lietuva pasiektų tokį susitarimą su Vokietija, Izraeliu ir jei būtų atnaujinti skrydžiai su šiomis šalimis, nemažai šansų, kad šie klientai galės atvykti į Druskininkus vasarą.

Jei kalbame apie lietuvius, jie paprastai rezervuoja vietas savaitė prieš atvykimą. Mes nuo birželio 1 dienos atnaujinome galimybę rezervuoti vietas. Negaliu sakyti, kad džiugina rezervacijų skaičiai, žmonės, matyt, stebi situaciją, laukia. Norisi tikėtis, kad po savaitės, kitos tų rezervacijų bus daugiau“, – teigė A. Salda.

Tvyro didelė nežinomybė. Sanatorijos, reabilitacijos centrai du mėnesius nevykdė veiklos, atnaujinus ją dar kurį laiką ekonomiškai šis sektorius bus nepelningas. Kol kas niekas nekalba apie bankrotą, bet naivu sakyti, kad tokios rizikos nėra.
Artūras Salda, „Eglės sanatorijos“ vadovas

Didelių klientų srautų nesitiki ir „Draugystės“ sanatorijos vadovė. „Rezervacijos sustojusios, dauguma išankstinių karantino metu anuliuojamos. Dabar per tarptautines viešbučių registracijos sistemas vėl leidžiama užsisakyti nakvynes sanatorijos viešbučiuose.

Bent jau mūsų įstaigoje ir kitose Druskininkuose, kiek žinau, yra daug laisvų vietų“, – teigė V. Kaubrienė.

Pirmą savaitę pacientų antplūdžio sanatorija nesitiki. Pirmadienį vos keli svečiai, kitomis dienomis po truputį turėtų pacientų daugėti, ypač ligoninėms grįžtant į įprastas darbo vėžes, kada bus atliekamos planinės operacijos. „Pirmą savaitę manome, kad sanatorijos užimtumas gali siekti 10 procentų, bet dirbsime, palaipsniui grįšime į vėžes ir plėsime savo veiklos apimtis“, – vylėsi V. Kaubrienė.

"Draugystės" sanatorija, Druskininkai
Foto: Organizacijos archyvas

Niekas neapdraustas nuo liūdniausio scenarijaus

Anot sanatorijų vadovų, karantinas stipriai smogė jų veiklai, o pasekmes dar jaus ilgai. Be to, jei įvairūs ribojimai varžytų klientų srautus ilgesnį laiką, nuostolingai sanatorijos dirbi ilgai negalės.

A. Salda, kuris yra ir Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos direktorius, teigia, kad šis sektorius šiemet neteks 50 mln. Eur pajamų.

„Esame vienas labiausiai karantino paveiktų sektorių, mūsų veiklai karantino pradžioje atskira eilute iškart buvo uždegta raudona šviesa. Neturėjome jokių galimybių vykdyti veiklos, išskyrus kelios sanatorijos teikė būtiniausias medicininės reabilitacijos paslaugas.

Kalbant apie bendrą situaciją, mes, asociacijos nariai, prognozuojame, kad jei pernai mūsų apyvarta siekė 100 mln. eurų, tai šiemet galime netekti 50 mln. Eur.

Tai labai jautrus sektorius dėl kelių priežasčių: šiame sektoriuje dirba apie 5000 darbuotojų, didžioji dalis jų dirba kurortuose, čia alternatyvių darbo vietų mažiau, tad tampa svarbu išsaugoti sanatorijas, reabilitacijos centrus ir darbo vietas, kitu atveju kiltų nemažų socialinių problemų, tiek Druskininkuose, tiek Birštone, Palangoje ar kitose vietose.

Kitas dalykas, pačių Lietuvos žmonių sveikata pašlijusi, tiek fizinė, tiek psichinė. Karantinas – tam tikra, galima sakyti, psichologinė trauma, be to, būnant namuose žmonėms trūko fizinio aktyvumo. Manau, daugelis pajus stuburo, nugaros problemas, psichinė sveikata taip pat ne paskutinėje vietoje.

Natūraliai mūsų įstaigų poreikis tampa didesnis, nei bet kada. Mūsų sektorius patyrė didelį smūgį, bet Lietuvai jį svarbu išlaikyti“, – teigė asociacijos direktorius.

Anot jo, nei vienas iš 14-os asociacijos narių nėra apdraustas nuo liūdniausio scenarijaus, tačiau kol kas apie galimą bankrotą niekas nekalba.

„Tvyro didelė nežinomybė. Sanatorijos, reabilitacijos centrai du mėnesius nevykdė veiklos, atnaujinus ją dar kurį laiką ekonomiškai šis sektorius bus nepelningas. Kol kas niekas nekalba apie bankrotą, bet naivu sakyti, kad tokios rizikos nėra.

Jei bus apribotas judėjimas su užsieniu, jei bus kažkokių paslaugų, žmonių apgyvendinimo apribojimai, natūralu, įstaigos turės didžiulių iššūkių, jei priims tik kokį trečdalį buvusio klientų srauto. Natūralu, tokiomis sąlygomis nei vienas neišgyvens“, – tvirtino A. Salda.

„Šiai dienai jaučiamės labai nukentėję nuo koronoviruso krizės. Esame daug investavę į apsaugos priemones, valymo, medicininę įrangą, pavyzdžiui, deguonies aparatus. Investicijos į saugumą yra nemažos, bet į paslaugų kainas neįtrauksime tų patirtų išlaidų. Kaip verslas nesame gavę jokios paramos, nesame garantuoti, kad sulauksime jos.

Bet esame nusiteikę optimistiškai, dirbsime Lietuvos žmonių labui. Tikimės, šią vasarą nenusileisime Turkijos ar Egipto kurortams, lauksime norinčių pailsėti pas mus tų, kuriuos domina sveikatinimo, SPA paslaugos, grožio procedūros“, – teigė V. Kaubrienė.

"Draugystės" sanatorija, Druskininkai
Foto: Organizacijos archyvas