„Džiaugiamės, kad egzaminas sulaukė didelio susidomėjimo ir diskusijų apie NATO narystės privalumus bei tapo proga prisiminti svarbius valstybės saugumui klausimus. Daugiau nei 60 proc. laikiusiųjų egzaminą – moksleiviai. Toks įsitraukimas rodo gerą tendenciją, kad pilietiškumo klausimai mokyklose tampa vis aktualesni“, – sako NATO egzaminą Lietuvoje organizuojančio Baltijos pažangių technologijų instituto direktorius dr. Tomas Žalandaukas.

Anot egzamino koordinatorės Adelės Vaiginytės, egzamine 3 ir mažiau klaidų padarė 150 dalyvių, vidutiniškai dalyviai teisingai atsakė į pusę egzamino klausimų, o spręsdami užtruko apie 20 minučių. Dauguma pasitikrinę žinias prisipažino, kad egzamino metu apie NATO sužinojo nemažai naujo.

„Moksleiviams geriausiai sekėsi istorijos klausimai, pavyzdžiui, kiek šalių sudarė Vašingtono sutartį, kokia buvo istorinė vėliava. Visuomenės kategorijoje geriausiai atsakytas klausimas – apie tai, kur buvo perkelta NATO būstinė, taip pat puikios žinios apie aktualijas: naujai įvestą kibernetinių operacijų dimensiją, ypač greitojo reagavimo pajėgų aktyvavimą. Profesionalų kategorijos klausimynas buvo sudėtingiausias, tačiau ir šioje kategorijoje buvo pasirodžiusių nepriekaištingai“, – egzamino tendencija komentuoja A. Vaiginytė.

70 geriausiai ir greičiausiai išlaikiusių egzaminą antradienį gaus laiškus su kvietimu dalyvauti antrajame etape, vyksiančiame rugsėjo 14 dieną, kuomet paaiškės 7 laimėtojai, keliausiantys į NATO būstinę Briuselyle.

Egzaminą sudarė 30 klausimų, juos parinko ekspertai, išmanantys gynybos ir saugumo temas bei aktualijas, tarp kurių – teisininkas, žurnalistas, kariškis, istorijos mokytojas. Klausimai pateikiami trimis kalbomis – lietuvių, lenkų ir rusų.

NATO egzaminas Lietuvoje organizuojamas pirmą kartą. Jis skirtas Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (NATO) įkūrimo 70-mečiui ir Lietuvos narystės NATO 15 metų sukakčiai paminėti.

Daugiau informacijos apie egzaminą skelbiama www.nato70.lt bei socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“.

Egzaminą organizuoja Baltijos pažangių technologijų institutas. Renginį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, partneriai – Krašto apsaugos ministerija ir Užsienio reikalų ministerija. Egzamino informacinis partneris portalas DELFI, informaciniai rėmėjai – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, „Mediatraffic“. Egzamino draugai – kavinių tinklas „Caffeine“ bei Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Projektą finansuoja NATO Viešosios diplomatijos padalinys, remia informacinių ir ryšių technologijų įmonių grupė „Elsis“.