Mikrobai, nors ir kelia grėsmę žmonijai, tačiau yra kritiškai svarbi pasaulio dalis
Aurimas Šidlauskas
2020 m. kovo 20 d. 11:37
Mikrobai ir bakterijos
Foto: Unsplash
aA
Mokslas yra daug pažengęs, turime instrumentus matyti mikrobus ir juos auginti, iššifruoti jų DNR ir sužinoti, kas lemia jų egzistenciją bei partnerystę su mumis. Galime sąmoningai manipuliuoti mikrobais – mažiau naudos teikiančius mikrobus pakeisti kitais, kurie užtikrins geresnę mūsų sveikatą arba padės įveikti ligas.
Mes nuolatos skleidžiame mikrobus, jie nėra įkalinti mūsų kūne ir nuolat sąveikauja su aplinka. Mikrobai nuolat migruoja tarp gyvų organizmų – oru, vandeniu ir žeme. Jie sujungia mus vieną su kitu ir su visu pasauliu. Kai mes valgome, valgo ir jie. Kai keliaujame, keliauja ir jie. Kai mirštame, jie suvartoja mus. Kiekvieną mūsų sudaro mikroorganizmų pasaulis egzistuojantis kūne.
Kam turime dėkoti, kad atsidarome?
Ed Yong mokslo žurnalistas knygoje „Manyje gyvena milijonai“ rašo, kad pirmoji gyvybės forma Žemėje buvo mikrobai. Bakterijos nuolat turtina dirvą ir ardo teršalus, jos valdo planetoje vykstančius anglies, azoto, sieros ir fosforo ciklus versdamos elementus junginiais, tinkamais vartoti gyvūnams bei augalams, o vėliau sugrąžina š