Žvilgsnis į „rusiško pasaulio“ tvarką: kodėl ne Putinas yra dabartinės sistemos architektas ir kas laukia šalies po karo?
2022 m. balandžio 13 d. 05:45
Borisas Jelcinas, Vladimiras Putinas
aA
Karas Ukrainoje yra dviguba tragedija. Visų pirma – tai Ukrainos tragedija, nes nekalti žmonės naikinami už tai, jog savarankiškai pasirinko ateities viziją. Visų antra – tai Rusijos tragedija, nes ji pasauliui dar kartą įrodė begyvenanti tamsiame požemių pasaulyje, kur vienintelės vertybės tai melas, smurtas ir jėga. Ir šio karo kontekste kaip niekada svarbu priminti, kad Rusija nėra tik galingo autokrato žaisliukas, kuria jis manipuliuoja tampydamas už virvelių aukštyn ir žemyn. Tai pats autokratas yra tas produktas, kurio išsireikalavo rusų tauta.
Posovietinė imitacinė demokratija: autoritare, sugrįžk!
Nors Vladimiras Putinas ir laikomas Rusijos politinės sistemos architektu, visgi pasak istoriko Roberto Girkonto, tikrasis dabartinės Rusijos politinės sistemos kūrėjas yra jos pirmasis prezidentas Borisas Jelcinas. Taip manoma todėl, kad V. Putino valdymo forma nuo B. Jelcino skiriasi tik savo išraiška, o ne esme – po 1993 m. politinė valdžia Rusijoje buvo sukoncentruota vieno asmens rankose ir buvo įtvirtinta konstituciškai.
B. Jelcinas savo valdymą įtvirtino kaip kovotojas prieš komunistinę sistemą. Tačiau tas valdymas, anot R. Girkonto, buvo įtvirtintas paneigiant teisinės valstybės ir liberaliosios demokratijos principus.

Visą straipsnį gali skaityti tik prenumeratoriai
Tapdami prenumeratoriais, jūs remiate nepriklausomus autorius ir žurnalistus. Stipri ir laisva žiniasklaida – demokratijos ramstis ir vertybė, kurią būtina puoselėti.
Kviečiame prisijungti prie Delfi prenumeratorių bendruomenės.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
4.3000