Po skaitmeniniu padu: kol Rusija keliauja į informacinio karo pralaimėjimą, Kinija tęsia pragmatišką žaidimą dėl dominavimo pasaulyje
2022 m. gegužės 25 d. 19:45
Xi Jinpingas, Vladimiras Putinas
aA
2010 m. sausio mėnesį tuometė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton išsakė svarbų viešą pranešimą apie interneto laisvę. Anot H. Clinton, komunikacijų technologijų plėtra ir laisvas informacijos srautas ateityje užtikrins dar laisvesnę demokratiją. Tačiau šiandien tokia pozicija galima suabejoti.
Viena vertus, toji nevaržoma laisvė kelia rimtų iššūkių būtent demokratinėse šalyse: antivalstybinė dezinformacija socialinėje medijoje be jokių nuobaudų plinta prisidengiant „asmenine nuomone“ (nors tai yra akivaizdus, sisteminis veikimas prieš valstybę) ir kol kas, bent jau Lietuvoje, nėra mechanizmų tam užkirsti kelią. Antra vertus, tokios šalys kaip Kinija ir Rusija laisvą internetą bei informacines technologijas naudoja ne piliečių laisvėms, bet veikiau represijoms, arba tų laisvių suvaržymui. Šios valstybės pradėjo vystyti ir eksportuoti naujos kartos skaitmeninį autoritarizmą visame pasaulyje, ir šis straipsnis yra būtent apie tai.
Skaitmeninis autoritarizmas – tai tokia autoritarinio režimo valdymo forma, kuomet informacinės ir skaitmeninės technologijos naudojamos stebėti, represuoti bei manipuliuoti vidaus ar užsienio šalių gyventojais, tuo pačiu keičiant valdžios pusiausvyrą tarp demokratinių ir autoritarinių valstybių. Kol Kinija, pasitelkusi aukštąsias technologijas, siekia įgyvendinti socialinę kontrolę savo šalyje, Rusija tuo tarpu informacines technologijas tikslingai naudoja kaip ginklą numatytoms operacijoms išorės informacinėse bei socialinėse erdvėse.

Visą straipsnį gali skaityti tik prenumeratoriai
Tapdami prenumeratoriais, jūs remiate nepriklausomus autorius ir žurnalistus. Stipri ir laisva žiniasklaida – demokratijos ramstis ir vertybė, kurią būtina puoselėti.
Kviečiame prisijungti prie Delfi prenumeratorių bendruomenės.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000