Sovietai čia padarė tai, ko neišdrįso net hitlerininkai: Stalino planas Kaliningradui dar šiandien tarnauja rusams
Rusų karinio laivyno studentas ruošiasi diplomų įteikimo ceremonijai, Kaliningradas
aA
Dabartinė Kaliningrado srities teritorija turi seną, turtingą, kalaviju ir krauju parašytą istoriją. Šiandien tai yra Rusijos Federacijos teritorija – Rusijos eksklavas, tačiau taip buvo toli gražu ne visada. Už savo laisvę čia kovėsi prūsai, įsikūrė ir krito Vokiečių ordinas. Čia gimė Prūsijos hercogystė ir susiformavo Mažoji Lietuva. Čia buvo puoselėjamas švietimas ir formavosi savita Prūsijos lietuvių kultūra. Tačiau tik XX a. viduryje čia pasirodę „tikrieji šeimininkai“, kaip rusų karius vadino propagandinė sovietų spauda, ėmė rašyti savo istoriją. Tarybinę istoriją. O kokia yra toji tarybinė istorija mes visi puikiai žinome. Tai ginklo, melo ir priespaudos istorija.
Tačiau kokia yra tikroji šios teritorijos istorija ir kodėl Karaliaučius šiandien priklauso Rusijai?
Nuo baltiškųjų prūsų žemių iki Kaliningrado
Sovietų Sąjungai Rytprūsiai atiteko tik po Antrojo pasaulinio karo. Ir tai tik laikinam administravimui. Tačiau mes savo kailiu patyrėme, kad rusų kariai labai jau nenoriai palieka užimtas teritorijas. Iki to laiko čia nieko rusiško nebūta nė kvapo. Na nebent jeigu kalbėtume apie Septynerių metų karą (1756–1763 m.), kuomet Rusijos armijos žygiuodamos Prūsijos link siaubė Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir Mažąją Lietuvą. Mažoji Lietuva (su Klaipėda ir Karaliaučiumi) Rusijos valdžioje buvo 1757–1762 m.

Visą straipsnį gali skaityti tik prenumeratoriai
Tapdami prenumeratoriais, jūs remiate nepriklausomus autorius ir žurnalistus. Stipri ir laisva žiniasklaida – demokratijos ramstis ir vertybė, kurią būtina puoselėti.
Kviečiame prisijungti prie Delfi prenumeratorių bendruomenės.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(67 žmonės įvertino)
3.7313