Pandemijos pamokos miestams
Petras Džervus
2020 m. kovo 30 d. 13:31
Turinas, Italija
Foto: Zuma Press / Scanpix
aA
Šiuo visuomenės sveikatai ir moralei svarbiu laikotarpiu visų akys nukreiptos į medikus ir į visuomenės sveikatos priežiūros sistemą. Su išgąsčiu, bet tuo pačiu ir viltingai, tikimasi proveržio viruso suvaldymo sagoje. Tikimasi taip stipriai, kad lietuvis, nugalėdamas savo prigimtį, sutinka su saviizoliacijos ir griežtomis karantino sąlygomis. Kai pagalvoji, kaip lengvai mes sutinkame su savo laisvės apribojimu, pasidaro įdomu, kas tie pagrindiniai katalizatoriai, priverčiantys smarkiai pakeisti savo mąstyseną ir elgseną, rutinas ir įsitikinimus.
Galų gale, kodėl mes kolektyviai sutinkame su, tiesiogine ta žodžio prasme, mus žudančiomis urbanistinėmis nesąmonėmis ir jas pateisinam kaip neišvengiamas, o viruso atveju susispiečiam bendram tikslui, leidžiam apriboti savo laisves ir galim susitaikyti su laikinais padėties apsunkinimais vardan tikslo.
Pirmiausiai be abejo yra chaosas ir jį lydinti instinktyvi nežinomybės baimė. Kai naujoji tvarka įgauna aiškius kontūrus ir nusistato daugiau mažiau aiškūs elgsenos algoritmai, visuomenėje natūraliai grįžta nusiraminimas. Kai visuomenė atsipalaiduoja, kasdienės rutinos grįžta, tik jau su nauja injekcija, leidžiančia tam tikras elgsenos mutacijas. Nėra nė menkiausios abejonės, jog atsitraukus koronavirusui, smarkiai išaugs asmenų skaičius, sav