Kaip hakeriai „nulaužė“ diabetą
Cukrinė lapė
2021 m. lapkričio 8 d. 17:01
Diabeto hakeriai
Foto: Asmeninio albumo nuotr.
aA
Nors žodį „hakeris“ kalbininkai peikia ir siūlo keisti žodžiu „programišius“, pastarasis atspindi tik nedidelę dalį šio termino prasmių. Programišius kažką neteisėtai programuoja – galbūt kuria kompiuterines programas, įsilaužiančias į valstybines saugumo sistemas, vagiančias slaptus duomenis ar nepataisomai sugadinančias patiklių naudotojų kompiuterius. Tuo tarpu hakeris yra žmogus, kuris keičia aplinką, – „nulaužia“ ir modifikuoja daiktus, procesus, pritaiko juos savo ar kitų žmonių reikmėms ir savo darbo rezultatais pasidalija. Hakeriui nereikia mokslinių tyrimų institutų, laboratorijų ar pramoninės gamybos paslaugų – jis hakina tai, ką gali padaryti pats, todėl jo veiklos rezultatas yra DIY (angl. Do It Yourself – pasidaryk pats) produktas.
Hakeris dažniausiai turi žinių ne tik iš kompiuterijos ir programavimo srities, jis taip pat išmano tai, ką modifikuoja, pavyzdžiui, medžio apdirbimą, muzikos instrumentų gamybą ar žmogaus kūno fiziologiją. Hakeris retai dirba vienas, jis pasidalija savo sumanymais ir atradimais, todėl labai greitai pritraukia bendraminčių, kurie prisideda savo žiniomis, laiku ir idėjomis. O kai dirba tokia savanoriškai susibūrusi komanda, jos motyvacija, potencialas, resursai ir galutiniai rezultatai dažnai pranoksta lūkesčius. Ypač, kai hakerių tikslas – radikaliai pagerinti sveikatos būklę sergant nepagydoma liga: pirmojo tipo cukriniu diabetu.

Visą straipsnį gali skaityti tik prenumeratoriai
Tapdami prenumeratoriais, jūs remiate nepriklausomus autorius ir žurnalistus. Stipri ir laisva žiniasklaida – demokratijos ramstis ir vertybė, kurią būtina puoselėti.
Kviečiame prisijungti prie Delfi prenumeratorių bendruomenės.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.7692