Remiantis neseniai atlikta Amerikos psichologų asociacijos apklausa, visoje JAV yra pakilęs su rinkimais susijęs streso lygis. Geros naujienos maždaug pusei šalies – visa tai netrukus baigsis, blogos naujienos kitai pusei… visa tai netrukus baigsis.

Bet kuriuo atveju, pats metas išvystyti įveikos mechanizmus, ir kuo greičiau.

„Bloomberg“ kalbėjosi su keliais sveikatos priežiūros specialistais apie būdus, kuriais eiliniai, įsitempę, naujienų apsėsti skaitytojai galėtų išsaugoti sveiką protą iki lapkričio 3 d. ir vėliau. Pateiksime keletą sveikatos patarimų, kaip tvarkytis su tuo, kas bus toliau.

Neaukokite miego laiko nerimui

„Miegas – labai primityvus reiškinys, kurį gali sutrikdyti stresoriai, šviesa ir triukšmas“, – teigia dr. Ana Krieger, „Weill Cornell Medicine“ Neurologijos departamento Miego neurologijos skyriaus vadovė bei Miego medicinos centro direktorė.

Žmonės gali pasiruošti gerai išsimiegoti iš anksto atsipalaiduodami – tačiau tai paprastai neįmanoma, tęsia ji, jei jie pradeda nerimauti tą pačią akimirką, kai padeda galvą ant pagalvės.

A. Krieger rekomenduoja šalia lovos pasidėti popieriaus lapą ir susirašyti stresą keliančių dalykų sąrašą. (Taip, kai kuriems gali prireikti daugiau nei vieno popieriaus lapo.). „Dažnai stumiame dienas nespręsdami stresorių ir rūpesčių, – aiškina A. Krieger. – Ir kai bandome užmigti, tie rūpesčiai, net ir mažiausi, ima atrodyti daug didesni.“

„Kita diena, po pietų, yra tinkamas metas peržiūrėti sąrašą, įvertinant ir suvaldant savo rūpesčius, – sako ji, – kad kitą naktį, kai eisime miegoti, jie mūsų taip nebespaustų.“

Asociatyvi nuotr.

Nežiūrėkite naujienų prieš miegą

„Jei turite keltis 7 val. ryto ir jums reikia maždaug septynių valandų miego, lovoje turėtumėte gulėti iki 23.30 val.“, – sako A. Krieger. Turėtumėte pradėti „ramintis“ netgi dar anksčiau, maždaug prieš valandą – be televizoriaus, be vėlyvo mankštinimosi, be maisto ar alkoholio. Taip, net ir rinkimų naktį.

„Jei veikiate kažką, kas kelia nerimą, susirūpinimą arba yra labai įdomu [prieš pat miegą], tai taip pat gali trukdyti miegui, nes veikiate tai, kas hierarchiškai svarbiau, ir jūsų smegenys yra įsitraukusios“, – aiškina A. Krieger.

Paverskite nerimą veiksmais

„Vienas iš naudingiausių dalykų, kuriuos gali padaryti susidūręs su nerimu – imtis veiksmų, – teigia Mattas Lundquistas, Niujorko „TriBeCa Therapy“ įkūrėjas. – Didžiąją žmonijos istorijos dalį, kai apimdavo nerimas dėl maisto, galėjai eiti į medžioklę; kai jaudindavaisi dėl griūvančio urvo stogo, galėjai susirasti kitą urvą. Nerimas egzistavo tam, kad sutelktum dėmesį ir imtumeisi veiksmų.“

Rinkimai, teigia M. Lundquistas, yra „gana pasyvūs“. Taigi, nors žmonės turėtų balsuoti, jie taip pat turėtų padėti rinkti balsus, dirbti rinkimų stebėtojais ir daryti viską, ką gali, kad padėtų savo pasirinktam kandidatui.

„Tai klinikinė intervencija, kurią labai rekomenduoju, – sako jis. – Jei žmonės užsiims tokiom veiklom, tai sumažins jų patiriamą nerimą.“

Asociatyvi nuotr.

Penkios minutės kvėpavimui

„Didžiąją laiko dalį esame pasimetę praeityje arba ateityje, – teigia Diana Winston, „UCLA Mindful Awareness Research Center“ sąmoningumo ugdymo direktorė. – Kai mūsų protas ten nuklysta, apima nerimas: sielvartas, susirūpinimas, visos tos neigiamos akimirkos, su kuriomis susiduria žmonės. Ir ypač rinkimų metu, kai kyla nerimas dėl to, kas būtų, jeigu būtų, o tai savo ruožtu sukuria dar daugiau nerimo, baimės ir pasimetimo.“

D. Winston teigia, kad žmonės gali kovoti su stresu, skirdami keletą minučių paprastai meditacijai, kad ir kokie būtų jų įgūdžiai.

„Tai neturi būti giluminė meditacija, – sako ji. – Rekomenduoju žmonėms pradėti nuo penkių minučių, kad jie atsisėstų ir mokytųsi nukreipti dėmesį į dabartį ir kvėpavimą.“

Jūsų dėmesys klaidžios, teigia D. Winston, bet jūs galėsite vėl jį sugrąžinti. „Ši praktika ilgainiui sumažina stresą, nuima uždegimą, stiprina imuninę sistemą.“

Asociatyvi nuotr.

Nevalgykite žiūrėdami žinias

Stresas jūsų organizme sužadina „kovoti ar bėgti“ hormonus, aiškina Los Andžele gyvenanti dietologė Coral Dabarera Edelson. Turbūt nenuostabu, kad tai nėra tie patys hormonai, kuriuos jūsų kūnas naudoja virškindamas maistą. „Stresas tikrai sutrikdo jūsų virškinimą, – sako ji. – Jei klausotės žinių ir nesukramtote maisto, jūs jo gerai nesuvirškinsite.“ O tai irgi nepadeda jaustis geriau.

Džiugi naujiena yra tokia, kad nesunku sumažinti streso lygį prieš valgant: nustokite skaityti ar žiūrėti įtemptus dalykus (pvz., žinias!) ir „giliai pakvėpuokite pilvu, nes tai stimuliuoja nervą klajoklį, kuris ir išjungia tą kovos ar bėgimo atsaką“, sako ji.

Reikia ne tik gerti, bet ir hidratuotis

Tik nedaugelis suaugusių amerikiečių antradienio vakarą išliks blaivi. Tai, pasak C. Edelson, yra ir suprantama, ir neišvengiama – jau nekalbant apie tebesitęsiančią „Covid-19“ pandemiją.

Asociatyvi nuotr.

Visgi yra gerų ir blogų gėrimo būdų – ir dar geresnių būdų užtikrinti, kad kitą dieną nejaustumėte sunkių pagirių. „Jei geriate margaritas, susimaišykite jas patys, – siūlo ji. – Nenaudokite jau paruošto kokteilio su daugybe pridėtinių konservantų.“

Panašiai vertėtų vengti kokteilių su daug cukraus, kurie, anot jos, „tik pablogins jūsų savijautą“.

C. Edelson rekomenduoja žvelgti iš perspektyvos: „Tai, ką suvalgysite rinkimų naktį, neturės įtakos visai jūsų sveikatai, – sako ji. – Darykite tai, ką reikia daryti, kad išgyventumėte, ir būtinai atsigerkite vandens.“

Ir pabaigai… prieš rinkimus pasiimkite atostogų

„Kalbuosi su žmonėmis, kurie tikrai nervinasi, ir jie visi sako, kad nori rinkimams pasiimti laisvą dieną“, – sako M. Lundquistas.

Anot jo, tai būtų visai teisingas požiūris.

Žmonės turi suprasti, kad septynias valandas stebėti apklausos rezultatus – varginantis darbas. „Tai ne tas pats, kas stebėti NBA finalą vakarinėje pakrantėje, – sako jis. – Tai yra kažkas, į ką žmonės sudeda kur kas daugiau lūkesčių, todėl tai gali išvarginti.“

Iš anksto pasiėmę laisvą dieną, tęsia M. Lundquistas, žmonės gali pašalinti nerimą prieš miegą, žinodami, kad galės ramiai išsimiegoti. „Jei esate tas, kurį rinkimai išmuša iš pusiausvyros, pasidarykite jiems vietos.“